www.infoglobe.cz » Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna

Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna

Publikováno: 16.11.2019
Pevnost Suomenlinna – v překladu finský hrad – byla postavena v 18. století doslova na zápraží Helsinek, v té době nepříliš významného přístavního města pod nadvládou Švédů. Právě stavba této pevnosti městu přinesla příliv nových obyvatel a prudký rozvoj infrastruktury. Lze tedy s jistotou tvrdit, že bez Suomenilnny by Helsinky dnes nejspíš vypadaly úplně jinak.

Hlavní výhodou Helsinek je bezpochyby jejich kompaktnost. Z nádherného hlavního nádraží se lze za pár minut pěšky dostat kolem majestátní neoklasicistické budovy katedrály až do poklidného přístavu, kde se celý rok můžete potkat s prodavači lesních hub, rakytníku či různých bylinných odvarů. Pokud ovšem plánujete právě návštěvu pevnosti Suomenlinna, dál se už pěšky nedostanete. Jediná cesta k ní totiž vede po vodě. Z přístavu každou půlhodinu vyjíždí loď, která převáží jak turisty, tak místní (ostrovy jsou totiž celoročně obydleny). Cesta trvá příjemných 20 minut, které lze strávit pozorováním vzdalujících se Helsinek a nasáváním chladného mořského vzduchu.

přístav v Helsinkách   obytná část Suomenlinny

Pevnost se rozkládá na šesti malých ostrovech ležících asi 2 kilometry jižně od přístavu a celoročně zde žije okolo 900 stálých obyvatel, je tedy předně stále funkční komunitou a až sekundárně historickou památkou. Elektřina, voda a plyn jsou na ostrovy dodávány podzemním tunelem, který je zároveň přizpůsoben pro případ nouzové evakuace. O údržbu komunity se ve velké míře starají svěřenci mírného detenčního centra, které na ostrovech funguje.

Suomenlinna

Ostrovy jsou propojeny mosty a dodnes je zde znát mnohaletá přítomnost armády. Zdi opevnění jsou ve hvězdicovém půdorysu, nachází se zde mnoho zahloubených bunkrů připomínajících hobití nory, rozsáhlé námořní přístaviště, budovy kasáren a také ponorka, která zde byla ponechána po konci 2. světové války. Základní trasou, která vede od severu k jihu ostrova podél všech hlavních památek, je 1,5 km dlouhá Modrá cesta. Na ostrově lze ovšem prozkoumat mnohem více, nachází se zde několik muzeí, krásné pláže a příjemné kavárny a restaurace, ve kterých je radost posedět a ulevit tak unaveným nohám.

travnaté podzemní bunkry

      podzemní zatravněné bunkry   podzemní bunkr   výhled na Helsinky

Suomenlinna je tak příjemným zpestřením programu při několikadenní návštěvě Helsinek. Přivede návštěvníka z rušného hlavního města do pomalu plynoucí komunity poznamenané historií a slaným mořským vzduchem.

GPS: 60°08'43.9"N 24°59'17.6"E

 

Text: Barbara Nováková

Foto: Barbara Nováková, Wikimedia Commons: Varcos, Michal.PiseDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki
Publikováno: 5.11.2016
Finské národní parky jsou milovníky přírody považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Na jihozápadě země tisíců jezer se v Baltském moři (nedaleko od pobřeží) nachází velké množství ostrůvků, které se mohou pyšnit téměř nedotčenou severskou přírodou.

Finsko, Turku – přístavní městečko
Publikováno: 29.12.2016
Přístavní město Turku se nachází přibližně dvě hodiny jízdy západně od Helsinek. Z terminálu na letišti v Helsinkách můžeme využít přímý autobus nebo přestoupit do menšího letadla, které obstarává vnitrostátní lety Helsinki–Turku. Město je obklopeno členitým pobřežím vybíhajícím do Baltského moře, do kterého zde také ústí řeka Aura. Turku bylo založeno na konci 13. století, počátky však pocházejí již z doby kamenné. Krátce po založení města byla vysvěcena i zdejší dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála se nachází v centru města, je pohodlně dostupná městskou hromadnou dopravou a patří k nejnavštěvovanějším místům.

Finsko, Laponsko – na psím spřežení
Publikováno: 24.12.2017
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Putování geologa po východním okraji Baltského moře
Publikováno: 4.1.2021
Vydejte se na poutavý poznávací výlet Pobaltím s docentem Danielem Pivkem. Nejedná se však o cestu za kulturou, duchovnem či architekturou, ale za geologickými zajímavostmi jednotlivých míst.

Estonsko, Tallinn – lodí z Helsinek
Publikováno: 16.1.2020
Helsinky jsou přímořským městem a díky svému umístění ve středu Finského zálivu se můžete na otočku podívat do okolních států. Různě dlouhé cesty trajektem se dají využít především jako spojení do švédského hlavního města – Stockholmu, do St. Petersburgu v Rusku (tam je ovšem potřeba zařídit si víza) nebo do hlavního města Estonska, Tallinnu. A právě něco přes dvě hodiny plavby vzdálený Tallinn je ideálním jednodenním výletem z moderních Helsinek do historie.


Souvisejicí fotogalerie

Finsko: Krajina tisíců jezer II
Po týdnu se opět vracíme do Finska, abychom navštívili další krásná místa jedné z nejšťastnějších...

Finsko: Krajina tisíců jezer I
Pojďte spolu s námi navštívit severovýchodní Evropu, přesněji severský stát Finsko. Kromě Helsine...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 7. 2021
svátek:Anna
dnes:
pondělí 26.7.
25 °C
zítra:
úterý 27.7.
26 °C