www.infoglobe.cz » Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna

Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna

Publikováno: 16.11.2019
Pevnost Suomenlinna – v překladu finský hrad – byla postavena v 18. století doslova na zápraží Helsinek, v té době nepříliš významného přístavního města pod nadvládou Švédů. Právě stavba této pevnosti městu přinesla příliv nových obyvatel a prudký rozvoj infrastruktury. Lze tedy s jistotou tvrdit, že bez Suomenilnny by Helsinky dnes nejspíš vypadaly úplně jinak.

Hlavní výhodou Helsinek je bezpochyby jejich kompaktnost. Z nádherného hlavního nádraží se lze za pár minut pěšky dostat kolem majestátní neoklasicistické budovy katedrály až do poklidného přístavu, kde se celý rok můžete potkat s prodavači lesních hub, rakytníku či různých bylinných odvarů. Pokud ovšem plánujete právě návštěvu pevnosti Suomenlinna, dál se už pěšky nedostanete. Jediná cesta k ní totiž vede po vodě. Z přístavu každou půlhodinu vyjíždí loď, která převáží jak turisty, tak místní (ostrovy jsou totiž celoročně obydleny). Cesta trvá příjemných 20 minut, které lze strávit pozorováním vzdalujících se Helsinek a nasáváním chladného mořského vzduchu.

přístav v Helsinkách   obytná část Suomenlinny

Pevnost se rozkládá na šesti malých ostrovech ležících asi 2 kilometry jižně od přístavu a celoročně zde žije okolo 900 stálých obyvatel, je tedy předně stále funkční komunitou a až sekundárně historickou památkou. Elektřina, voda a plyn jsou na ostrovy dodávány podzemním tunelem, který je zároveň přizpůsoben pro případ nouzové evakuace. O údržbu komunity se ve velké míře starají svěřenci mírného detenčního centra, které na ostrovech funguje.

Suomenlinna

Ostrovy jsou propojeny mosty a dodnes je zde znát mnohaletá přítomnost armády. Zdi opevnění jsou ve hvězdicovém půdorysu, nachází se zde mnoho zahloubených bunkrů připomínajících hobití nory, rozsáhlé námořní přístaviště, budovy kasáren a také ponorka, která zde byla ponechána po konci 2. světové války. Základní trasou, která vede od severu k jihu ostrova podél všech hlavních památek, je 1,5 km dlouhá Modrá cesta. Na ostrově lze ovšem prozkoumat mnohem více, nachází se zde několik muzeí, krásné pláže a příjemné kavárny a restaurace, ve kterých je radost posedět a ulevit tak unaveným nohám.

travnaté podzemní bunkry

      podzemní zatravněné bunkry   podzemní bunkr   výhled na Helsinky

Suomenlinna je tak příjemným zpestřením programu při několikadenní návštěvě Helsinek. Přivede návštěvníka z rušného hlavního města do pomalu plynoucí komunity poznamenané historií a slaným mořským vzduchem.

GPS: 60°08'43.9"N 24°59'17.6"E

 

Text: Barbara Nováková

Foto: Barbara Nováková, Wikimedia Commons: Varcos, Michal.PiseDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko, Turku – přístavní městečko
Publikováno: 29.12.2016
Přístavní město Turku se nachází přibližně dvě hodiny jízdy západně od Helsinek. Z terminálu na letišti v Helsinkách můžeme využít přímý autobus nebo přestoupit do menšího letadla, které obstarává vnitrostátní lety Helsinki–Turku. Město je obklopeno členitým pobřežím vybíhajícím do Baltského moře, do kterého zde také ústí řeka Aura. Turku bylo založeno na konci 13. století, počátky však pocházejí již z doby kamenné. Krátce po založení města byla vysvěcena i zdejší dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála se nachází v centru města, je pohodlně dostupná městskou hromadnou dopravou a patří k nejnavštěvovanějším místům.

Finsko, Laponsko – na psím spřežení
Publikováno: 24.12.2017
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki
Publikováno: 5.11.2016
Finské národní parky jsou milovníky přírody považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Na jihozápadě země tisíců jezer se v Baltském moři (nedaleko od pobřeží) nachází velké množství ostrůvků, které se mohou pyšnit téměř nedotčenou severskou přírodou.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
1 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C