www.infoglobe.cz » Finsko: Ochutnáváme mléčné výrobky

Finsko: Ochutnáváme mléčné výrobky

Publikováno: 16.12.2013
O finské kuchyni se říká, že je jednoduchá, čerstvá, využívaná z místních zdrojů, a Finové jsou považováni za mistry kombinací. Dnešní díl bude věnován jedné z dalších výživných složek - mléčným výrobkům, které spolu se zeleninou, rybami a tmavým pečivem patří k základním stavebním kamenům finského stravování.

Jedním z dalších fenoménů finské kuchyně jsou mléčné výrobky, jejichž spotřeba je opravdu vysoká. A Finové si je s chutí dopřejí při jakékoliv příležitosti.

mleko a tvaroh

Mléko? Jedině čerstvé.

V regálech obchodů naleznete klasické tři druhy mléka. Nečekejte však krabice s dobou trvanlivosti několik měsíců. Finové si potrpí na čerstvé mléko, které je zde dokonce levnější než trvanlivé a velmi chutné.

Vedle mléka má své pevné místo v regálech obchodů také piima, neboli kyselé mléko, podobné českému kefíru či zákysu. Celkem zmatení pak můžete být, ocitnete-li se před chladícím pultem se smetanami. Klasická šlehačka nese překvapivě jméno smetana. Smetanu na vaření však hledejte pod názvem kerma, zakysanou smetanu pod názvem kermaviili.

K dostání je ve Finsku také créme fraiche. Všechny zmíněné výrobky jsou chutné a nijak výrazně se neliší od nám známých produktů.

jogurt a piima

Jogurt? Jedině v krabici.

Ve Finsku můžete ochutnat mnoho dalších známých i neznámých mléčných produktů. Velmi populární jsou zde jogurty, a to dokonce tak, že se prodávají převážně v krabicích obdobně jako mléko. Výběr jogurtů je široký, převažují však ochucené varianty, mezi kterými se krčí několik málo přírodních bílých jogurtů. Stejně jako jogurty, jsou ve Finsku oblíbené i tvarohy. Poctivý plnotučný tvaroh byste však v těchto končinách hledali marně. Ve Finsku „frčí“ vše odtučněné a ani tvaroh není výjimkou.

Dalším z řady mléčných favoritů je viili. Viili je populární mléčný výrobek zvláštní konzistence, který nemá v ČR ekvivalent. Tvarem i chutí připomíná něco mezi pudinkem a želatinou a po poctivém promíchání se jeho konzistence promění téměř ve sliz. Pro první ochutnání této speciality doporučuji především ochucené varianty, kde chuť přebíjí konzistenci.

viili

Sýry jemné a nevýrazné

Na své sýry, stejně jako na vše finské, jsou Finové náležitě hrdí. Nejoblíbenějším a nejtypičtějším je ve Finsku sýr Oltermanni. Milovníci vyzrálých a voňavých sýrů ale budou po ochutnání této místní speciality nejspíš zklamáni, neboť chuť i vůně je velmi nevýrazná.

oltermanni

Dalším pro Finsko charakteristickým sýrem je Leippajuusto, jemný čerstvý sýr v podobě bílé placky s tmavými skvrnkami. Ochutnáte-li ho studený, zvláštně skřípe mezi zuby. Rozpečením v troubě či na grilu a případným doplněním o koření se však stává velmi chutným. Finové však dávají přednost jeho studené variantě a servírují jej doplněný o džem z morušek. Plody ostružiníku morušky jsou ve Finsku hojně rozšířené a využívané. Vypadají jako světle oranžové maliny, mají trpkou chuť a jsou bohaté na vitamín C.

leippajuusto

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti
Publikováno: 24.11.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků.

Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí
Publikováno: 14.9.2014
Prostřednictvím dnešních řádků se přeneseme na jeden z ostrovů ležících na dosah od finského hlavního města, Helsinek. Přilehlých ostrůvků je zde požehnaně, ale pouze jeden ostrovní komplex je natolik významný, aby byl vedle dalších šesti finských památek zařazen do seznamu UNESCO.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.

Finsko: Oulu - zašlá sláva metropole dehtu
Publikováno: 25.8.2014
Při dalším cestování po severském Finsku zavítáme do šestého největšího města země tisíce jezer, Oulu. Město má za sebou bohatou historii a největší rozmach zažilo v devatenáctém století, kdy bylo světovým centrem výroby dehtu. Díky tomu se Oulu stalo nejen městem obchodu, ale také kultury, vzdělání a umění.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 4.8.2014
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.
Publikováno: 28.7.2014
První ze série článků představujících známá i neznámá města země tisíce jezer, Finska, nás zavede do malebného průmyslového města ležícího v jezerní oblasti, Tampere. Může se vám zdát, že spojení malebný a průmyslový nejde dohromady. V Tampere se však podařilo skloubit výše uvedené dohromady.

Finsko: Ochutnáváme národní speciality
Publikováno: 22.2.2014
Dnešním článkem, ve kterém se seznámíme s finskými specialitami, se s cyklem o oblíbených jídlech a nápojích rozloučíme.

Finsko: ochutnáváme nápoje
Publikováno: 3.2.2014
V dnešním díle se podíváme na to, jaké jsou ve Finsku oblíbené nápoje.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Finsko: Ochutnáváme maso a ryby
Publikováno: 8.12.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků. Ne vždy je ale tak zdravá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 8. 2019
svátek:Bartoloměj
dnes:
sobota 24.8.
23 °C
zítra:
neděle 25.8.
24 °C