www.infoglobe.cz » Finsko: Ochutnáváme národní speciality

Finsko: Ochutnáváme národní speciality

Publikováno: 22.2.2014
Dnešním článkem, ve kterém se seznámíme s finskými specialitami, se s cyklem o oblíbených jídlech a nápojích rozloučíme.

Národní jídla a zvyky

Finové tradičně obědvají velmi brzy, kolem jedenácté hodiny dopolední. Rituál oběda je v této kultuře o něco odlišnější, než v ostatních zemích Evropy. Oběd obvykle začíná pečivem, které si Finové namažou máslem, margarínem či pomazánkou. Teprve poté začínají jíst hlavní chod, který následně zapíjejí běžným či kysaným mlékem.

piroh s masem

Budete-li si chtít ve Finsku dopřát typické místní jídlo, určitě zvolte v jídelním lístku Hernekeitto, neboli hustou hrachovou polévku, která je snad nejoblíbenějším národním pokrmem. V polévce můžete najít i kousky masa a tradičně je podávána s párkem (makkara) či s palačinkou (pannukakku) a marmeládou. Druhá zmíněná kombinace je vskutku zvláštní, ale polévku můžete sníst samotnou s pečivem a palačinku si následně vychutnat jako sladký dezert. Tato specialita je ve Finsku podávána tradičně vždy ve čtvrtek.

Hernekeitto

Jak už bylo v jednom z předchozích článků zmíněno, ve Finsku můžete ochutnat i sobí maso. Nejčastěji jej Finové připravují v kameninovém hrnci v troubě, kde se maso pokrájené na malé kousky dusí společně s vodou, cibulí a kořením. Někdy bývá maso smícháno půl na půl s hovězím. Finské tradice velí podávat tento pokrm společně s pečenou bramborovou kaší a případně jej doplnit zavařenými brusinkami.

Významné události

Mnoho dalších speciálních finských jídel je spjato s mimořádnými událostmi a významnými dny. Během Vánoc nesmí v žádné finské domácnosti na stole chybět pečená šunka (joulukinkku) s dušenou zeleninou. Sladkou vánoční tečku představují joulutorttu neboli větrníčky z listového těsta zdobené terčem švestkových povidel a kořeněné perníčky, které jsou stejně populární i v sousedním Švédsku.

joulutorttu

Další místní sladkou specialitou, která se na finských stolech i v regálech všech obchodů objevuje každoročně 5. února, jsou Runebergovy dortíky (Runebergin torttu). Jedná se o malé kulaté dortíčky z rumového těsta, které zdobí na vrchu „oko“ z marmelády a marcipánu. Dortíčky byly údajně oblíbenou pochutinou významného finského básníka Johana Ludviga Runeberga, a proto se servírují každoročně v den výročí jeho narození, který je zároveň ve Finsku uznáván jako významný den.

Runebergovy dortíky

Během velikonočních svátků se ve Finsku, stejně jako u nás, konzumují vajíčka ve všech možných podobách. Speciální a typické pro finskou kulturu jsou pak velikonoční dezerty. Velice oblíbený je dezert Pasha vyráběný z ochuceného tvarohu, který se přecedí přes plátýnko a nechává 24 hodin v chladu odstát. Finové jej nejraději konzumují s ovocem a sladkým velikonočním bochánkem Kulitsa, který se pramálo liší od klasického českého mazance. Další oblíbenou sladkostí, která je neodmyslitelně spjata s finskými Velikonocemi, je žitná kaše Mämmi. Kaše se tradičně vaří na kamnech celý den a poté se peče několik hodin v troubě. Finové si tento zvláštní dezert vychutnávají doplněný cukrem a smetanou.

Mämmi

Prolínání kultur

Ve finské kuchyni je znatelný i vliv sousedních kultur. Některé speciality jsou, dalo by se říci, přeshraniční. Jedná se nejen o již zmíněné perníčky (Švédsko), ale také například o uvedený sýrový dezert Pasha či pirohy, za jejichž kolébku je všeobecně považováno sousední Rusko. Ať už se jedná o dříve zmíněné karelské pirohy či smažené pirohy plněné masem a rýží nebo jablky, jsou tyto pochutiny ve Finsku velmi oblíbené a rozšířené.  

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí
Publikováno: 14.9.2014
Prostřednictvím dnešních řádků se přeneseme na jeden z ostrovů ležících na dosah od finského hlavního města, Helsinek. Přilehlých ostrůvků je zde požehnaně, ale pouze jeden ostrovní komplex je natolik významný, aby byl vedle dalších šesti finských památek zařazen do seznamu UNESCO.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.

Finsko: Oulu - zašlá sláva metropole dehtu
Publikováno: 25.8.2014
Při dalším cestování po severském Finsku zavítáme do šestého největšího města země tisíce jezer, Oulu. Město má za sebou bohatou historii a největší rozmach zažilo v devatenáctém století, kdy bylo světovým centrem výroby dehtu. Díky tomu se Oulu stalo nejen městem obchodu, ale také kultury, vzdělání a umění.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 4.8.2014
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.
Publikováno: 28.7.2014
První ze série článků představujících známá i neznámá města země tisíce jezer, Finska, nás zavede do malebného průmyslového města ležícího v jezerní oblasti, Tampere. Může se vám zdát, že spojení malebný a průmyslový nejde dohromady. V Tampere se však podařilo skloubit výše uvedené dohromady.

Finsko: Ochutnáváme mléčné výrobky
Publikováno: 16.12.2013
O finské kuchyni se říká, že je jednoduchá, čerstvá, využívaná z místních zdrojů, a Finové jsou považováni za mistry kombinací. Dnešní díl bude věnován jedné z dalších výživných složek - mléčným výrobkům, které spolu se zeleninou, rybami a tmavým pečivem patří k základním stavebním kamenům finského stravování.

Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti
Publikováno: 24.11.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků.

Finsko: ochutnáváme nápoje
Publikováno: 3.2.2014
V dnešním díle se podíváme na to, jaké jsou ve Finsku oblíbené nápoje.

Finsko: Ochutnáváme maso a ryby
Publikováno: 8.12.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků. Ne vždy je ale tak zdravá, jak by se na první pohled mohlo zdát.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 2. 12. 2020
svátek:Blanka
dnes:
středa 2.12.
-3 °C
zítra:
čtvrtek 3.12.
-2 °C