www.infoglobe.cz » Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti

Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti

Publikováno: 24.11.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků.

Ne vždy je ale tak zdravá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Budete-li chtít ochutnat místní speciality, rozhodně nepočítejte s tím, že pár kilo shodíte, a připravte své chuťové pohárky na neobvyklé zážitky. Cizincům se občas může zdát, že Finové mají zvláštní chutě a dokážou zkombinovat nezkombinovatelné.

Finska cerealni susenka s narodni znackou kvality

Dnešní díl je věnován finskému pečivu a sladkostem:

Na své si tentokrát přijdou mlsné jazýčky, neboť následující řádky budou věnovány nejen převážně zdravému finskému pečivu, ale také typickým sladkostem, na které můžete ve Finsku narazit. Ať už se jedná o různé druhy sladkého pečiva či cukrovinek.

PEČIVO: CHLÉB S DÍROU A KARELSKÉ PIROHY

Nad běžným finským pečivem by zajásal kdejaký nadšenec zdravého životního stylu. Budete-li chtít ochutnat typické finské pečivo, zapomeňte na nadýchané bílé houstičky. Různé druhy houstiček a chlebů jsou zde vyráběny z velkého podílu žitné mouky a oproti klasickým českým houskám jsou tedy o hodně tmavší a placatější s výraznou chutí obilnin.

Chleb s dirou

Nejoblíbenější je zde kulatý chleb s dírou uprostřed, taktéž vyrobený převážně z žitné mouky. Díra v chlebu zůstává jako památka na doby minulé, kdy se pečivo peklo jen jednou za čas a „bochníky“ se uskladňovaly navlečené na dřevěné tyči. Většina druhů běžného pečiva se prodává v plastových sáčcích po více kusech, které jsou prakticky předem rozřízlé napůl.

Dalším typickým pekárenským produktem je laponský chléb, který se od chleba však vzhledově dosti odlišuje. Vypadá spíše jako pšeničná placka s malými dírkami.

Pirohy

Velmi oblíbené jsou karelské pirohy, pečené z tenkého žitného těsta a plněné rýžovou či bramborovou kaší. Pirohy, které vám na první ochutnání možná přijdou zvláštní, je možné samotné, rozpečené v troubě. Finové však upřednostňují jejich konzumaci společně s pomazánkami, šunkou, sýrem či zeleninou, podobně jako český chlebíček.

Lekorice

Sladkosti s vůní kardamomu a skořice

Nejoblíbenějším sladkým pečivem je bezesporu pulla, neboli sladká bulka která má snad tisíc různých podob. Chutí i tvarem vám bude připomínat zmenšeninu českého mazance či anglického hot-cross bun. Po zakousnutí však ucítíte velmi kořeněnou chuť, kterou této pochoutce dodává kardamom. Kardamom je ve Finsku nejpoužívanějším sladkým kořením a narazíte na něj snad ve všem, co obsahuje cukr a mouku.

Pulla

Popularitě se ve Finsku těší také pečivo munkki. Munkki je v podstatě česká kobliha obohacená o kardamom a obalená ve skořicovém cukru. Častěji se prodává bez náplně, můžete ale narazit i na druhy plněné marmeládou.

Munkki

Cukrovinky sladké i slané

Bonbony a cukrovinky se těší ve Finsku velké oblibě. Zdejším chutím vládne lékořice a cukrovinky s její příchutí najdete ve Finsku na každém kroku.

Vskutku zvláštní a typickou pochutinou jsou slané lékořicové bonbony (salmiakki), které Finové zbožňují, ale málokterý cizinec je zvládne vychutnat až do konce.

Pokračování příště...

 

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko: Ochutnáváme maso a ryby
Publikováno: 8.12.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků. Ne vždy je ale tak zdravá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí
Publikováno: 14.9.2014
Prostřednictvím dnešních řádků se přeneseme na jeden z ostrovů ležících na dosah od finského hlavního města, Helsinek. Přilehlých ostrůvků je zde požehnaně, ale pouze jeden ostrovní komplex je natolik významný, aby byl vedle dalších šesti finských památek zařazen do seznamu UNESCO.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.

Finsko: Oulu - zašlá sláva metropole dehtu
Publikováno: 25.8.2014
Při dalším cestování po severském Finsku zavítáme do šestého největšího města země tisíce jezer, Oulu. Město má za sebou bohatou historii a největší rozmach zažilo v devatenáctém století, kdy bylo světovým centrem výroby dehtu. Díky tomu se Oulu stalo nejen městem obchodu, ale také kultury, vzdělání a umění.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 4.8.2014
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.
Publikováno: 28.7.2014
První ze série článků představujících známá i neznámá města země tisíce jezer, Finska, nás zavede do malebného průmyslového města ležícího v jezerní oblasti, Tampere. Může se vám zdát, že spojení malebný a průmyslový nejde dohromady. V Tampere se však podařilo skloubit výše uvedené dohromady.

Finsko: Ochutnáváme národní speciality
Publikováno: 22.2.2014
Dnešním článkem, ve kterém se seznámíme s finskými specialitami, se s cyklem o oblíbených jídlech a nápojích rozloučíme.

Finsko: ochutnáváme nápoje
Publikováno: 3.2.2014
V dnešním díle se podíváme na to, jaké jsou ve Finsku oblíbené nápoje.

Finsko: Ochutnáváme mléčné výrobky
Publikováno: 16.12.2013
O finské kuchyni se říká, že je jednoduchá, čerstvá, využívaná z místních zdrojů, a Finové jsou považováni za mistry kombinací. Dnešní díl bude věnován jedné z dalších výživných složek - mléčným výrobkům, které spolu se zeleninou, rybami a tmavým pečivem patří k základním stavebním kamenům finského stravování.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 6. 12. 2020
svátek:Mikuláš
dnes:
neděle 6.12.
9 °C
zítra:
pondělí 7.12.
2 °C