www.infoglobe.cz » Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki

Publikováno: 5.11.2016
Finské národní parky jsou milovníky přírody považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Na jihozápadě země tisíců jezer se v Baltském moři (nedaleko od pobřeží) nachází velké množství ostrůvků, které se mohou pyšnit téměř nedotčenou severskou přírodou.

Tyto malé a řídce obydlené ostrovy patří pod správu národních parků Archipelago, Selkämeri, Kurjenrahka a Teijo. O ochranu přírody a šetrný rozvoj cestovního ruchu se stará řada neziskových organizací, za nejvýznamnější považuji organizaci Metsähallitus, která působí po celém Finsku.

pobřeží na ostrově Vekara

Ostrovy nabízejí skvělé podmínky pro sledování ptáků, vzácně je v této oblasti možné pozorovat i tuleně. Na své si jistě přijdou i milovníci turistiky, geocachingu a dalších venkovních volnočasových aktivit. Velkou výhodou je, že počasí v této oblasti bývá celkem příjemné (slunečné, teplé počasí na jaře a v létě není nic výjimečného), akorát je třeba počítat se silnějším větrem.

Skvělým výchozím bodem pro výlet na ostrovy je klidné přístavní město s téměř nevyslovitelným názvem: Uusikaupunki. Nachází se přibližně 70 kilometrů severozápadně od Turku. V oblasti Uusikaupunki žije přibližně 20 000 obyvatel. Za návštěvu rozhodně stojí kostel blízko přístavu, ve kterém je na první pohled patrné spojení místních lidí s mořem. V jednoduše zařízeném kostelíku vás zaujmou dřevěné klenby a sloupy. Zvláštní atmosféru mu dodávají nádherné a do posledního detailu zpracované modely lodí. Právě z přístavu se pořádají v přímé spolupráci s organizací Metsähallitus lodní výlety k ostrovům.

kostel v Uusikaupunki   kostel v Uusikaupunki – vyřezávané lodě

Díky pravidelnému lodnímu spojení se dá dostat i na jeden z nejzajímavějších v okolí, na Isokari. Jeho dominantou je bílo-červeně pruhovaný maják, který měří 49 metrů a je stále funkční. Maják na Isokari je druhým nejvyšším v celém Finsku. Nyní je v něm zřízeno malé muzeum, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií ostrova a samozřejmě i s provozem majáku. Za vystoupání kolmých schodů budete odměněni krásným výhledem na útesy a na blyštivou vodní hladinu. Na Isokari více než dvě stě let sídlila vojenská posádka, která měla za úkol střežit přilehlé ostrovy a kontrolovat lodě plující do finských vod. Útulné dřevěné budovy, které strážci ostrova používali, jsou dodnes využívané, slouží i jako ubytovna.

maják na Isokari

maják s dřevěnou budovou, která patří k muzeu   výhled z majáku na Isokari

Dřevěné chalupy, které jsou pro tuto oblast tak typické, najdeme i na přibližně hodinu jízdy lodí z Uusikaupunki vzdáleném ostrůvku Vekara, který obývá už po několik generací jedna rodina. Potomci námořníků a lovců tuleňů se v současné době za pomoci dobrovolníků a ochránců přírody zasazují o zachování původního rázu ostrova.

Cestu do této oblasti bych doporučila naplánovat na jaro, léto nebo na začátek podzimu. Počasí se příliš neliší od středoevropského, jen je třeba počítat se silným větrem. Zejména v období červen–srpen si můžeme užívat o něco delší den než ve střední Evropě. Ještě na začátku srpna slunce zapadá až kolem jedenácté hodiny večer. Takže sedněte k počítači a začněte plánovat svou jarní či letní dovolenou.

tradiční dřevěná stavení na ostrově Vekara

Jihozápadní pobřeží Finska je velmi dobře dostupné i pro turisty, kteří jsou odkázáni na hromadnou dopravu. Například z Helsinek se dá do městečka Uusikaupunki dojet relativně rychle a pohodlně s jedním přestupem v Turku. Další možností je cestovat na pobřeží z města Tampere. Obecně platí, že vlaková doprava je ve Finsku dražší než autobusová, ale určitě není od věci si projít aktuální nabídku v předprodeji na internetu. Finské dráhy často nabízejí omezený počet výrazně levnějších jízdenek. Portál pro vyhledávání spojů je (stejně jako naprostou většinu dalších informací, které jsou pro cestovatele relevantní) možné najít i v angličtině.

GPS: (Uusikaupunki) 60°48'26.5"N 21°24'10.8"E

 

Text a foto: Martina KotorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna
Publikováno: 16.11.2019
Pevnost Suomenlinna – v překladu finský hrad – byla postavena v 18. století doslova na zápraží Helsinek, v té době nepříliš významného přístavního města pod nadvládou Švédů. Právě stavba této pevnosti městu přinesla příliv nových obyvatel a prudký rozvoj infrastruktury. Lze tedy s jistotou tvrdit, že bez Suomenilnny by Helsinky dnes nejspíš vypadaly úplně jinak.

Ålandy – hlavní město a okolí
Publikováno: 22.12.2016
Přibližně pět hodin cesty trajektem po Baltském moři z finského města Turku se nachází autonomní finská provincie se švédsky mluvícím obyvatelstvem – souostroví Ålandy. V hlavním městě Mariehamn tedy naleznete vlastní parlament či třeba poštu.

Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikováno: 19.1.2017
Pokud zavítáte do laponského Rovaniemi (městečko známé především svojí Santovou vesničkou) a vyzkoušíte si jízdu v psím či sobím spřežení i všechny další možné sněhové aktivity a stále máte času nazbyt, nabízejí se zde další zajímavé výlety.

Finsko, Turku – přístavní městečko
Publikováno: 29.12.2016
Přístavní město Turku se nachází přibližně dvě hodiny jízdy západně od Helsinek. Z terminálu na letišti v Helsinkách můžeme využít přímý autobus nebo přestoupit do menšího letadla, které obstarává vnitrostátní lety Helsinki–Turku. Město je obklopeno členitým pobřežím vybíhajícím do Baltského moře, do kterého zde také ústí řeka Aura. Turku bylo založeno na konci 13. století, počátky však pocházejí již z doby kamenné. Krátce po založení města byla vysvěcena i zdejší dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála se nachází v centru města, je pohodlně dostupná městskou hromadnou dopravou a patří k nejnavštěvovanějším místům.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.

Finsko, Laponsko – na psím spřežení
Publikováno: 24.12.2017
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.
Publikováno: 28.7.2014
První ze série článků představujících známá i neznámá města země tisíce jezer, Finska, nás zavede do malebného průmyslového města ležícího v jezerní oblasti, Tampere. Může se vám zdát, že spojení malebný a průmyslový nejde dohromady. V Tampere se však podařilo skloubit výše uvedené dohromady.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 4.8.2014
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.

Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí
Publikováno: 14.9.2014
Prostřednictvím dnešních řádků se přeneseme na jeden z ostrovů ležících na dosah od finského hlavního města, Helsinek. Přilehlých ostrůvků je zde požehnaně, ale pouze jeden ostrovní komplex je natolik významný, aby byl vedle dalších šesti finských památek zařazen do seznamu UNESCO.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
12 °C