Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí

Řeč je o unikátní historické pevnosti Suomenlinna vystavěné na skalnatém ostrově, jejíž příběh sahá až do roku 1748, kdy nad finským územím panovala nadvláda Švédů. Odtud plyne i původní jméno pevnosti Sveaborg neboli švédský hrad. Svůj dnešní název Suomenlinna získala pevnost až v době finské nezávislosti roku 1918 a v překladu znamená finský hrad. Zajímavostí je, že ve švédštině se pevnost stále jmenuje Sveaborg, tedy švédský a nikoliv finský hrad. Pevnost byla využívána pro armádní účely ještě během 2. světové války a roku 1991 pak byla díky jedinečné vojenské architektuře zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes pevnost slouží už jen jako turistická atrakce a je domovem pro přibližně 800 obyvatel.
Budete-li chtít pevnost navštívit, musíte se nejprve vydat do Helsinek. Z jižního přístavu se pak můžete během 15 až 20 minut na ostrov pohodlně dopravit celoročně trajektem nebo během letních prázdnin vodním autobusem. Suomenlinna je totiž přístupná pouze po vodní hladině. Oba dopravní prostředky fungují jako součást městské hromadné dopravy a jízdenky můžete zakoupit z automatu přímo na místě, odkud vyplouvají. Přímo na palubě jsou turistům k dispozici brožury, které vám představí ta nejdůležitější místa.
A na co se při prohlídce rozlehlého komplexu opevnění zaměřit především? Za zmínku určitě stojí starý kostel ležící poblíž přístaviště, jehož kostelní věž ještě dnes slouží jako maják. Půjdete-li stále dál, pak jen pár kroků za mostem narazíte na další významné místo, nádvoří a hlavní centrum všeho dění, vystavené roku 1748 a dnes již opravené po ničivém zásahu během krymské války. Pokračujte dál po turistické trase a dostanete se na místo zvané Kustaanmiekka, kde milovníky historie uchvátí obranná linie ostrova vybudovaná během ruské nadvlády a posetá mnoha historickými děly. Romantické duše pak jistě zaujme výhled na moře a sluncem ozářené vlny narážející do útesů. Až se dostatečně pokocháte, vydejte se zase o kousek dál, až narazíte na monumentální Královu bránu, která je symbolem Suomenlinny. Byla vybudována v letech 1753-1754 jako slavnostní přístupová brána pro panovníky.
Na pevnosti můžete navštívit i šest muzeí, z nichž hlavní je samozřejmě muzeum Suomenlinny. Jako jediné je otevřené celoročně a nabízí poutavou expozici doplněnou filmem o historii i životě na pevnosti. Velmi zajímavé je též muzeum umístěné ve finské ponorce Vesikko, která brázdila vody během 2. světové války. Na ostrově se nachází i muzeum, které by zde čekal jen málokdo, a to muzeum hraček. V jeho sbírkách můžete obdivovat i hračky pocházející až z 19. století. Pokud vám po procházce úchvatným komplexem opevnění vyhládne, můžete se zastavit v některé z místních restaurací a kaváren. Je jich tu přibližně deset a polovina z nich nabízí příjemné posezení i dobroty do žaludku v průběhu celého roku.
Na závěr vezměte zavděk dobrou radou, že je velmi důležité si výlet na Suomenlinnu dobře naplánovat a sledovat přitom předpověď počasí. Nám počasí moc nepřálo. Zamlžené útesy měly sice také své kouzlo, ale zatažené nebe a hustá mlha, která objímala ostrov snad celý den, nám zabránily užít si dechberoucí výhled na širou mořskou hladinu a vychutnat si naplno jedinečnou atmosféru ostrova.
Text/foto: PhDr. Josef Levý
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.

Finsko: Ochutnáváme mléčné výrobky

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.

Finsko: Ochutnáváme národní speciality

Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti

Finsko: Oulu - zašlá sláva metropole dehtu

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.

Finsko: ochutnáváme nápoje

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.

Finsko: Ochutnáváme maso a ryby
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Příroda – mezi snem a skutečností
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.
Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY V ANDOŘE A VE VATIKÁNU:
Andorra – malá země v srdci velkých hor
Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Vatikán – katolická enkláva I.
Vatikán – katolická enkláva II.
Vatikán – katolická enkláva III.
Řím aneb procházka "Věčným městem"
FOTOGALERIE
Vše důležité, co byste o Andoře měli vědět, najdete zde a o Vatikánu zde.