www.infoglobe.cz » Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí

Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí

Publikováno: 14.9.2014
Prostřednictvím dnešních řádků se přeneseme na jeden z ostrovů ležících na dosah od finského hlavního města, Helsinek. Přilehlých ostrůvků je zde požehnaně, ale pouze jeden ostrovní komplex je natolik významný, aby byl vedle dalších šesti finských památek zařazen do seznamu UNESCO.

Suomenlinna

Řeč je o unikátní historické pevnosti Suomenlinna vystavěné na skalnatém ostrově, jejíž příběh sahá až do roku 1748, kdy nad finským územím panovala nadvláda Švédů. Odtud plyne i původní jméno pevnosti Sveaborg neboli švédský hrad. Svůj dnešní název Suomenlinna získala pevnost až v době finské nezávislosti roku 1918 a v překladu znamená finský hrad. Zajímavostí je, že ve švédštině se pevnost stále jmenuje Sveaborg, tedy švédský a nikoliv finský hrad. Pevnost byla využívána pro armádní účely ještě během 2. světové války a roku 1991 pak byla díky jedinečné vojenské architektuře zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes pevnost slouží už jen jako turistická atrakce a je domovem pro přibližně 800 obyvatel.

Suomenlinna

Budete-li chtít pevnost navštívit, musíte se nejprve vydat do Helsinek. Z jižního přístavu se pak můžete během 15 až 20 minut na ostrov pohodlně dopravit celoročně trajektem nebo během letních prázdnin vodním autobusem. Suomenlinna je totiž přístupná pouze po vodní hladině. Oba dopravní prostředky fungují jako součást městské hromadné dopravy a jízdenky můžete zakoupit z automatu přímo na místě, odkud vyplouvají.  Přímo na palubě jsou turistům k dispozici brožury, které vám představí ta nejdůležitější místa.

Suomenlinna - obranna linie

A na co se při prohlídce rozlehlého komplexu opevnění zaměřit především? Za zmínku určitě stojí starý kostel ležící poblíž přístaviště, jehož kostelní věž ještě dnes slouží jako maják. Půjdete-li stále dál, pak jen pár kroků za mostem narazíte na další významné místo, nádvoří a hlavní centrum všeho dění, vystavené roku 1748 a dnes již opravené po ničivém zásahu během krymské války. Pokračujte dál po turistické trase a dostanete se na místo zvané Kustaanmiekka, kde milovníky historie uchvátí obranná linie ostrova vybudovaná během ruské nadvlády a posetá mnoha historickými děly. Romantické duše pak jistě zaujme výhled na moře a sluncem ozářené vlny narážející do útesů. Až se dostatečně pokocháte, vydejte se zase o kousek dál, až narazíte na monumentální Královu bránu, která je symbolem Suomenlinny. Byla vybudována v letech 1753-1754 jako slavnostní přístupová brána pro panovníky.

Suomenlinna - obranna linieSuomenlinna - kostelSuomenlinna - zvon u kostela

Na pevnosti můžete navštívit i šest muzeí, z nichž hlavní je samozřejmě muzeum Suomenlinny. Jako jediné je otevřené celoročně a nabízí poutavou expozici doplněnou filmem o historii i životě na pevnosti.  Velmi zajímavé je též muzeum umístěné ve finské ponorce Vesikko, která brázdila vody během 2. světové války. Na ostrově se nachází i muzeum, které by zde čekal jen málokdo, a to muzeum hraček. V jeho sbírkách můžete obdivovat i hračky pocházející až z 19. století. Pokud vám po procházce úchvatným komplexem opevnění vyhládne, můžete se zastavit v některé z místních restaurací a kaváren. Je jich tu přibližně deset a polovina z nich nabízí příjemné posezení i dobroty do žaludku v průběhu celého roku.

Suomenlinna - ponorka Vesikko

Na závěr vezměte zavděk dobrou radou, že je velmi důležité si výlet na Suomenlinnu dobře naplánovat a sledovat přitom předpověď počasí. Nám počasí moc nepřálo. Zamlžené útesy měly sice také své kouzlo, ale zatažené nebe a hustá mlha, která objímala ostrov snad celý den, nám zabránily užít si dechberoucí výhled na širou mořskou hladinu a vychutnat si naplno jedinečnou atmosféru ostrova.

Suomenlinna - trajekt

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki
Publikováno: 5.11.2016
Finské národní parky jsou milovníky přírody považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Na jihozápadě země tisíců jezer se v Baltském moři (nedaleko od pobřeží) nachází velké množství ostrůvků, které se mohou pyšnit téměř nedotčenou severskou přírodou.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Ochutnáváme mléčné výrobky
Publikováno: 16.12.2013
O finské kuchyni se říká, že je jednoduchá, čerstvá, využívaná z místních zdrojů, a Finové jsou považováni za mistry kombinací. Dnešní díl bude věnován jedné z dalších výživných složek - mléčným výrobkům, které spolu se zeleninou, rybami a tmavým pečivem patří k základním stavebním kamenům finského stravování.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Finsko: Ochutnáváme národní speciality
Publikováno: 22.2.2014
Dnešním článkem, ve kterém se seznámíme s finskými specialitami, se s cyklem o oblíbených jídlech a nápojích rozloučíme.

Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti
Publikováno: 24.11.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků.

Finsko: Oulu - zašlá sláva metropole dehtu
Publikováno: 25.8.2014
Při dalším cestování po severském Finsku zavítáme do šestého největšího města země tisíce jezer, Oulu. Město má za sebou bohatou historii a největší rozmach zažilo v devatenáctém století, kdy bylo světovým centrem výroby dehtu. Díky tomu se Oulu stalo nejen městem obchodu, ale také kultury, vzdělání a umění.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.
Publikováno: 28.7.2014
První ze série článků představujících známá i neznámá města země tisíce jezer, Finska, nás zavede do malebného průmyslového města ležícího v jezerní oblasti, Tampere. Může se vám zdát, že spojení malebný a průmyslový nejde dohromady. V Tampere se však podařilo skloubit výše uvedené dohromady.

Finsko: ochutnáváme nápoje
Publikováno: 3.2.2014
V dnešním díle se podíváme na to, jaké jsou ve Finsku oblíbené nápoje.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 4.8.2014
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.

Finsko: Ochutnáváme maso a ryby
Publikováno: 8.12.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků. Ne vždy je ale tak zdravá, jak by se na první pohled mohlo zdát.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 2. 12. 2020
svátek:Blanka
dnes:
středa 2.12.
-3 °C
zítra:
čtvrtek 3.12.
-2 °C