www.infoglobe.cz » Finsko, Turku – přístavní městečko

Finsko, Turku – přístavní městečko

Publikováno: 29.12.2016
Přístavní město Turku se nachází přibližně dvě hodiny jízdy západně od Helsinek. Z terminálu na letišti v Helsinkách můžeme využít přímý autobus nebo přestoupit do menšího letadla, které obstarává vnitrostátní lety Helsinki–Turku. Město je obklopeno členitým pobřežím vybíhajícím do Baltského moře, do kterého zde také ústí řeka Aura. Turku bylo založeno na konci 13. století, počátky však pocházejí již z doby kamenné. Krátce po založení města byla vysvěcena i zdejší dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála se nachází v centru města, je pohodlně dostupná městskou hromadnou dopravou a patří k nejnavštěvovanějším místům.

Procházkou podél řeky od katedrály směrem k přístavu je možné postupně navštívit i další turistické body a zároveň se jedná o velice příjemnou trasu bez okolní dopravy (samozřejmě je vždy ale možné se přiblížit pomocí městské hromadné dopravy, navíc prakticky každý Fin mluví anglicky a obecně jsou velmi vstřícní a nápomocní, takže vám kdykoliv se vším ochotně poradí).

pravoslavný kostel   pohled na řeku Auru

na promenádě podél řeky Aury  na promenádě podél řeky Aury  na promenádě podél řeky Aury

Pokud překročíme řeku přes pěší most Kirjastosilta (vybudovaný v roce 2013) a budeme pokračovat ulicí Kauppiaskatu, dorazíme na hlavní náměstí Turun Kauppatori. Zde se nachází nákupní centrum, kluby, konají se zde nejrůznější trhy a také se z tohoto náměstí dostanete pomocí autobusové dopravy prakticky do všech částí Turku a zároveň i na přilehlé ostrůvky (např. Naantali, kde je slavný svět známých kreslených finských postaviček – mumínků). Náměstí dominuje pravoslavný kostel. V jedné boční ulici nalezneme dokonce i českou hospodu, kde točí Krušovice (avšak rozhodně ne v české kvalitě ani za české ceny).

česká hospoda v centru Turku   Kauppatori

Po návratu zpět na promenádu podél řeky Aury pokračujeme přibližně 3 km k námořnímu muzeu Forum Marinum, před kterým kotví majestátní trojstěžňová plachetnice Suomen Joutsen neboli Finská labuť (dnes slouží také jako muzeum). O kousek dál můžeme spatřit i menší plachetnici Sygin. Prohlídka samotného muzea je také velice zajímavá a mohu ji jedině doporučit.

plachetnice Suomen Joutsen

Jen o pár kroků dále již vcházíme do parčíku, který obklopuje středověký hrad v Turku (Turun linna), který obdobně jako katedrála pochází ze 13. století. Dnes hrad slouží jako muzeum a při prohlídce interiéru si můžete vyzkoušet i dobové kostýmy. Hrad se nachází již téměř na pobřeží Baltského moře, od kterého je oddělen pouze přístavem, odkud vyplouvají trajekty převážně na Ålandy (Mariehamn) či do švédského Stockholmu.

hrad v Turku hrad v Turku hrad v Turku hrad v Turku

Turku je univerzitní město (univerzita Turun yliopisto) a během roku se zde pořádá plno studentských akcí, což je zážitek i pro turisty. Každý student má totiž svůj overal rozlišený barvou dle fakult, na který si přišívá různé nášivky získané na nejrůznějších akcích. Největší a nejznámější slavností je Vappu – svátek připadající na 1. května. Krom overalů zde studenti, kteří udělali maturitu, nosí typické bílé čepice (během slavnosti dochází přímo k okamžiku nasazování těchto čepic). V souhrnu se ale jedná o velikou party, kterou lze asi nejlépe připodobnit českému Majálesu.

Krom typických památek se zde nachází i velice zajímavý skanzen Luostarinmäki s originálními obydlími z 18.–19. století. Tento skanzen se zároveň rozkládá na největší ploše, která se dochovala po velkém požáru (Turun palo) v Turku r. 1827, kdy bylo zničeno 75 % města. Jednalo se o nejrozsáhlejší požár v celé historii Finska.

skanzen Luostarinmäki   skanzen Luostarinmäki

Turku je obklopeno přírodou, nabízí příjemné procházky v okolí města. Všude je plno malých cestiček, kterými se dostanete buď k moři, nebo hlouběji do lesů, kde můžete třeba krmit veverky.

na procházce do okolí Turku  na procházce do okolí Turku  na procházce v příměstské části města

GPS: 60°27'06.7"N 22°15'46.7"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ålandy – hlavní město a okolí
Publikováno: 22.12.2016
Přibližně pět hodin cesty trajektem po Baltském moři z finského města Turku se nachází autonomní finská provincie se švédsky mluvícím obyvatelstvem – souostroví Ålandy. V hlavním městě Mariehamn tedy naleznete vlastní parlament či třeba poštu.

Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikováno: 19.1.2017
Pokud zavítáte do laponského Rovaniemi (městečko známé především svojí Santovou vesničkou) a vyzkoušíte si jízdu v psím či sobím spřežení i všechny další možné sněhové aktivity a stále máte času nazbyt, nabízejí se zde další zajímavé výlety.

Finsko, Laponsko – na psím spřežení
Publikováno: 24.12.2017
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Finsko, Helsinky – pevnost Suomenlinna
Publikováno: 16.11.2019
Pevnost Suomenlinna – v překladu finský hrad – byla postavena v 18. století doslova na zápraží Helsinek, v té době nepříliš významného přístavního města pod nadvládou Švédů. Právě stavba této pevnosti městu přinesla příliv nových obyvatel a prudký rozvoj infrastruktury. Lze tedy s jistotou tvrdit, že bez Suomenilnny by Helsinky dnes nejspíš vypadaly úplně jinak.

Nejšťastnější národy a města světa 2020
Publikováno: 27.3.2020
Organizace spojených národů si každoročně nechává zpracovat trošku netradiční žebříček o nejšťastnějších národech světa (World Happiness Report), resp. nejlepších místech pro život. Jak dopadlo letošní měření, se dozvíte v následujících řádcích.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Finsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na jihozápadě a město Uusikaupunki
Publikováno: 5.11.2016
Finské národní parky jsou milovníky přírody považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Na jihozápadě země tisíců jezer se v Baltském moři (nedaleko od pobřeží) nachází velké množství ostrůvků, které se mohou pyšnit téměř nedotčenou severskou přírodou.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
12 °C