www.infoglobe.cz » Francie, Avignon – památky města a okolí

Francie, Avignon – památky města a okolí

Publikováno: 27.1.2017
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Cathédrale Notre-Dame des Doms tu stojí od 12. století. V porovnání s papežským palácem sice bledne, ale románský interiér je nádherný. Jakmile vstoupíte, uvidíte Cathédrale Notre-Dame des Doms Eglise Saint-Didierzbytky fresek, biskupský stolec z bílého mramoru nebo původní románský oltář. Na vrcholu katedrální věže stojí pozlacená socha Panny Marie s otevřenou náručí a vítá všechny věřící.

Eglise Saint-Didier je dalším z nádherných kostelů, které by pokud možno neměly uniknout vaší pozornosti. Chrám byl postaven ve druhé polovině 50. let 14. století a je typickým příkladem románské architektury. Má hrubé zdi a hlavní loď chrámu dává dojem velkého prostoru. Je výjimečný v tom, že v něm lze spatřit jedno z vůbec nejranějších renesančních uměleckých děl ve Francii – Křížovou cestu, jež byla namalovaná italským malířem Francescem Lauranem na konci 70. let 15. století. Za zmínku stojí také malby ze 14. století, které mimo jiné zobrazují ukřižování Ježíše Krista, či pozdně gotická kazatelna.

Eglise Saint-Didier

Avignon byste si měli vychutnat plnými doušky. Doporučujeme zajít si na jídlo do hotelu La Mirande. A ještě více doporučujeme zaplatit si kurz vaření, který vedou kuchaři, z nichž nejeden získal slavnou michelinskou hvězdu. Ještě lákavější je událost pod taktovkou šéfkuchaře Severina Sagneta. Každé úterý a středu pořádá pro dvanáct lidí soukromou ukázku provensálského kuchařského umění, která zahrnuje večeři o třech chodech a ochutnávku vína, případně i pétanque. Vše se odehrává ve sklepní kuchyni z 19. století, z níž mimochodem vede i tajná chodba do papežského paláce.

hotel La Mirande

Okolí Avignonu je rovněž bohaté na zajímavé památky. Pouhou půlhodinu jízdy autem severně od města leží Orange – nádherný a monumentální římský amfiteátr pro 7 000 diváků. Postaven byl již v 1. století n. l. na příkaz císaře Augusta a dnes patří k vůbec nejzachovalejším v Evropě. Některé jeho dekorační prvky vypadají téměř netknuté. Na první pohled vás zaujme průčelí se vskutku grandiózními rozměry – 37 metrů na výšku a 103 metrů na délku.

Orange

Divadlo je tak zachovalé díky iniciativě, která zde už v 19. století začala pořádat „Římský festival“, který oslavoval velikost kultury starověkého Říma. Těšil se velké oblibě a v roce 1902 byl přejmenován na Chorégies. Festival se koná každé léto a nyní je zaměřen hlavně na operu. Hned vedle divadla se pak nacházejí ruiny římského chrámu.

pevnost Saint-André

Zhruba deset minut jízdy od Avignonu leží na kopci Andaon monumentální pevnost Saint-André ze 13. až 14. století. Pevnost je obehnána masivní zdí, která zároveň chrání i benediktinský klášter a románský kostel vně hradního areálu. Z hradeb se naskýtá skvělý výhled na Avignon, město Villeneuve, horu Mont Ventoux a pohoří Luberon a Alpilles.

GPS: 43°57'55.9"N 4°48'01.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Veronique Pagnier, Ruthven, Francesco Laurana, EmDee, Jeanlouiszimmerman, Vi..Cult..., AbderitestatosDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie – Avignon
Publikováno: 20.1.2017
Francii ani protentokrát neopustíme. Je to nejen země krásné přírody a památek, ale samozřejmě dobrého jídla a vína.

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

Francie, Nancy –  město secesního umění
Publikováno: 18.2.2018
Dnes vás zavedeme do regionu Lotrinska, kde navštívíme malebné město Nancy, které je zároveň hlavním městem prefektury Meurthe-et-Moselle.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Francie, Azurové pobřeží VI.: Aix-en-Provence – výstavní město francouzského jihu – VIDEO
Publikováno: 27.10.2015
„Bohatí Pařížané sem posílají své děti na univerzitu, když se jich chtějí zbavit. Takže je tu sice dost draho, ale zas to tady opravdu žije,“ říká o svém rodném městě Louis – jeden z místních, se kterým jsem se při návštěvě města seznámil. A skutečně už jsem dlouho nebyl v místě, které by tolik dýchalo studentskou atmosférou a zároveň nebylo plné „chudých“ hipsterských kaváren. Přidejte k tomu více než dvoutisíciletou historii, úzké uličky se starými pískovcovými domy a přívětivé obyvatele Provence a máte téměř dokonalý obraz o jednom z nejznámějších měst jihu Francie.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C