www.infoglobe.cz » Francie – Avignon

Francie – Avignon

Publikováno: 20.1.2017
Francii ani protentokrát neopustíme. Je to nejen země krásné přírody a památek, ale samozřejmě dobrého jídla a vína.

Dnes zamíříme do departamentu Vaucluse, na levý břeh řeky Rhony, kde se rozkládá téměř stotisícové město Avignon. Možná, že si ještě z hodin dějepisu vzpomínáte na to, že zde jednu dobu sídlil papežský stolec. To bylo po většinu 14. století, kdy se zde vystřídalo sedm papežů. V roce 1348 dokonce papež Klement VI. celé město koupil.

Avignon

Jednou z památek na tuto dobu je papežský palác (Palais des Papes), který patří k největším a vůbec nejvýznamnějším gotickým stavbám v Evropě. Od roku 1995 spadá pod ochranu organizace UNESCO. Stavbu paláce měli na starosti ti nejlepší francouzští architekti své doby. V paláci se rovněž nacházela tehdy největší knihovna v Evropě, kde bylo uloženo přibližně 2 000 svazků. Kvůli tomu se sem sjížděli učenci, mezi něž patřil i Francesco Petrarca, kterého můžete znát jako zakladatele humanismu.

papežský palác

Dnes je palác místem, kde se často pořádají různé kulturní události. Není tedy divu, že se jedná o jednu z vůbec nejpopulárnějších turistických atrakcí ve Francii (více než 800 tisíc návštěvníků ročně). Pokud ovládáte francouzštinu, je zde k dispozici několik okruhů, které vám například přiblíží každodenní život papeže návštěvou soukromých papežských komnat.

papežský palác   papežský palác

Až budete s prohlídkou papežského paláce hotovi a bude vám zbývat alespoň trocha energie, pak vyrazte k Petit Palais, který je nedaleko. Malý palác, jak zní jeho jméno v překladu, byl rezidencí místních papežů ještě předtím, než Klement V. (nejopulentnější ze všech avignonských papežů) nechal postavit monumentální palác zmíněný výše.

Petit Palais

Malý palác byl navržen jako pevnost, která dnes slouží veřejnosti jako muzeum umění – to je domovem fantastických sbírek. Patří mezi ně i italské výtvarné umění 13.–15. století, takže zde uvidíte kupříkladu Botticelliho, Belliniho nebo Carpaccia. Kromě výtvarného umění je dán prostor i místním umělcům, kteří zde vystavují své sochy. V místní kavárně si můžete dát něco malého na zub.

Avignonský most

Poté zamíříme na Pont Saint Bénézet neboli Avignonský most. Most je třetí z nejdůležitějších avignonských památek. Podle legendy byl pastýř jménem Bénézet (později svatořečený) pověřen roku 1177 andělem, aby postavil most přes Rhonu. Měšťané se jeho nápadu nejprve vysmívali, avšak Bénézet měl obrovskou sílu, která mu údajně umožňovala brát balvany holýma rukama. To si ostatní vyložili jako skutečné znamení od Boha. Možná proto trvalo postavit celý most pouhých osm let. Ve 13. století byl během obléhání města poničen, ale do té doby byl 900 metrů dlouhý a měl 22 oblouků.

Pokračování příště...

GPS: 43°57'02.1"N 4°48'29.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Fagairolles 34, Chiugoran, Rolf Süssbrich, Jean-Marc Rosier, Jean-Marc Rosier 2, Jean Marc Rosier 3Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie, Avignon – památky města a okolí
Publikováno: 27.1.2017
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Francie, Azurové pobřeží VI.: Aix-en-Provence – výstavní město francouzského jihu – VIDEO
Publikováno: 27.10.2015
„Bohatí Pařížané sem posílají své děti na univerzitu, když se jich chtějí zbavit. Takže je tu sice dost draho, ale zas to tady opravdu žije,“ říká o svém rodném městě Louis – jeden z místních, se kterým jsem se při návštěvě města seznámil. A skutečně už jsem dlouho nebyl v místě, které by tolik dýchalo studentskou atmosférou a zároveň nebylo plné „chudých“ hipsterských kaváren. Přidejte k tomu více než dvoutisíciletou historii, úzké uličky se starými pískovcovými domy a přívětivé obyvatele Provence a máte téměř dokonalý obraz o jednom z nejznámějších měst jihu Francie.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...


Souvisejicí videa

Francie, Azurové pobřeží VI.: Aix-en-Provence – výstavní město francouzského jihu
Aix-en-Provence je studentské město, ve kterém je opravdu živo, ale také velmi draho. Na univerzi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
5 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C