www.infoglobe.cz » Francie, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon

Francie, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon

Publikováno: 16.12.2016
Naše cestování po historických regionech, místech a městech Francie dnes pokračuje směrem na východ země – do Burgundska.

Prvními známými obyvateli byli Keltové, kteří byli později nahrazeni germánským kmenem Burgundů – ti zde v 5. století n. l. založili království. To ale příliš dlouho nevydrželo a na začátku 6. století bylo pohlceno rozpínající se franskou říší. Během opatství v Clunystředověku bylo Burgundsko domovem nejvýznamnějších kostelů a klášterů v západní Evropě.

bazilika ve VézelayPro příklad lze jmenovat Cluny (čti klyny) na jihu regionu, kde bývalo benediktinské opatství založené Vilémem Akvitánským. Zlatý věk však trval jen od 10. do 12. století. V 16. století Hugenoti (francouzští protestanti) opatství vyplenili a zničili množství cenných manuskriptů. Dnes tu sídlí vysoká škola.

Vézelay bylo dalším důležitým centrem náboženského života. Malé městečko, kde žije necelých 500 obyvatel, je totiž domovem románské baziliky z 11. století. V této bazilice údajně leží ostatky Máří Magdalény, jejichž pravost v roce 1058 potvrdil i papež Štěpán IX. Bylo to průlomové rozhodnutí, které z baziliky udělalo jedno z nejdůležitějších poutních míst v Evropě. Poutníci sem chodí dodnes.

Vézelay

Jedním z největších lákadel je však nejdůležitější město regionu – Dijon. Určitě jste alespoň jednou v životě ochutnali dijonskou hořčici – ta skutečně pochází odsud. Dijon byl ve středověku centrem výroby hořčice ve Francii. Poprvé si ji k jídlu dal král Filip VI. v roce 1336, ale populární se stala teprve v polovině 19. století, a to z jednoho prostého důvodu. Její recept byl obměněn Jeanem Naigeonem, který se díky tomu proslavil. Naigeon totiž nahradil původní ocet verjusem, což je šťáva z nedozrálých hroznů vinné révy. Hlavními ingrediencemi dijonské hořčice jsou semínka brukve sítinovité a bílé víno.

Palais des Ducs

Dijon je po všech směrech zajímavé město. Jeho historické centrum je součástí světového dědictví UNSECO a jakmile se v něm budete procházet, pochopíte proč. Spatřit můžete nádherné monumentální kostely jako Notre-Dame de Dijon nebo katedrálu svatého Benigna Dijonského.

Palais des Ducs

Palais des Ducs v centru Dijonu zkrátka musíte vidět. Původně byl jednoduchou pevností postavenou ve 3. století n. l., která měla bránit tehdy římské Divio před nájezdy barbarů. V polovině 14. století přišel začátek zásadní rekonstrukce, která starou pevnost přetvořila v nádherný palác. Jistě si hned povšimnete věže Tour de Bar, která patří k nejstarším částem paláce – je vysoká úctyhodných 52 metrů. Naproti věži leží stará palácová kuchyně, která je zajímavá tím, že se v ní nachází šest krbů. Dovedete si proto alespoň o něco lépe představit, jak musely vypadat přípravy na grandiózní středověké hostiny.

A v krásném Dijonu zůstaneme i příští pátek...

GPS: 46°26'00.4"N 4°39'34.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Christophe.Finot, Arnaud 25, Thierryjannolle, Ulrich Demlehner, Ntametrine, AmarantDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Bretaň – megality a Saint-Malo
Publikováno: 18.11.2016
Dnes opustíme Normandii a vydáme se dále na západ – do sousedního kulturně-historického regionu Bretaň.

Francie, Burgundsko – Dijon
Publikováno: 23.12.2016
Musée des Beaux-Arts neboli Muzeum výtvarného umění je naším dalším cílem v krásném Dijonu. Minule jsme skončili v paláci Palais des Ducs a nepůjdeme od něj příliš daleko, protože ono muzeum se nachází v jeho východním křídle. Jedná se o jedno z nejstarších a vůbec nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii. Je domovem rozsáhlých sbírek, které začínají starověkým Egyptem a končí současností. Za poměrně nízké vstupné (6 euro) se tak můžete těšit na umělecké hody, které jinde jen tak nespatříte.

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 30.12.2016
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Bretaň – Nantes II
Publikováno: 9.12.2016
Byla by škoda opustit Nantes po tak krátké návštěvě. Dnes se sem proto vydáváme znovu, abychom toto město poznali o něco lépe. Stojí to za to.

Francie, Bretaň – Rennes
Publikováno: 25.11.2016
Vyprávění o Bretani bude dnes pokračovat zastávkou v Rennes, městě v srdci regionu, které je zároveň jeho hlavním městem. Nikoliv tedy v Nantes, které je „pouze“ největším městem. Rennes je skvělým místem pro poznání kultury francouzského severu. Plavební kanál Canal d'Ille-et-Rance spojuje Ille s řekou Rance, čímž má město říční spojení se Saint-Malo a tím i s Lamanšským průlivem.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Normandie – hřbitov amerických vojáků a další zajímavá místa
Publikováno: 11.11.2016
Po úchvatném Le Mont-Saint-Michel lze těžko věřit, že v Normandii naleznete zajímavější místo. Ale přesto pro vás máme několik tipů, kam vyrazit.

Francie, Normandie – Le Mont-Saint-Michel
Publikováno: 4.11.2016
Normandii si fanoušci válečných filmů vybaví především v souvislosti s vyloděním spojeneckých vojsk v červnu 1944. Normandie ale má samozřejmě dlouhou a bohatou historii. Její vlajku zdobí tři zlatí leopardi na červeném poli. Familiárně se jim říká „les treis cats“ neboli tři kočky.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-2 °C