www.infoglobe.cz » Francie, Chamonix – na úpatí Mont Blancu

Francie, Chamonix – na úpatí Mont Blancu

Publikováno: 14.7.2017
Tento pátek se vydáme více do přírody – k hoře Mont Blanc, jíž se přezdívá střecha Evropy. Vyrazíme do alpského městečka Chamonix a jeho okolí.

Mont Blanc (4 810 m) s věčnou sněhovou pokrývkou (proto i název Bílá hora) byl poprvé pokořen J. Balmatem a M. G. Paccardem v roce 1786. Chamonix, které leží na úpatí hory, je od 20. let 20. století oblíbeným lyžařským resortem, který je vhodný pro začátečníky i pokročilé lyžaře.

Mont Blanc

Na Mont Blanc vyrážejí také horolezci, nicméně dostat se až na vrchol je pěkná dřina. Pokud byste vyrazili z menšího městečka Les Houches, na vrchol se dostanete za zhruba 12 hodin. Ani není potřeba se ptát, zda ta námaha stojí vůbec za to. Asi si dokážete představit, jaký pohled musí být z téměř 5 kilometrů nad mořem.

Jestli však chcete spíše obdivovat přírodní scenerie bez vynaložené námahy, pak pro vás máme dobrou zprávu. Můžete se svézt na horské železnici Tramway du Mont Blanc a doporučujeme vám nastoupit přímo na konečné zastávce Saint-Gervais-Le-Fayet, kde se nachází i výtečná restaurace, která v sobě nese nádech starého světa. Není divu, železnice totiž byla otevřena v roce 1907. Projet ji po celé její délce (tj. 12 kilometrů) trvá přibližně hodinu.

horská železnice   horská železnice

zastavka Saint-Gervais-Le-Fayet

A teď se podíváme do městečka Chamonix. Jeho současná podoba se začala utvářet v polovině 18. století, kdy ho objevili dva angličtí aristokraté, které uchvátila tehdejší malá alpská vesnička v obklopení hor. Postupně zde vyrostl první luxusní hotel, byla opravena příjezdová cesta a zavedena železnice. V roce 1924 se Chamonix stalo dějištěm prvních zimních olympijských her, čímž se zároveň stalo mezinárodně vyhledávanou destinací zimní sezony. Při procházkách objevíte malebné horské chaty, protestantské kaple a barokní kostely. V městečku se nachází také mnoho věhlasných restaurací, kaváren nebo butiků.

Chamonix

Zlatým hřebem návštěvy Chamonix je vrchol Aiguille du Midi, považovaný za bránu do Alp. Dostat se sem můžete pomocí panoramatické lanovky za zhruba 20 minut. Nastupuje se přímo v centru městečka. Lanovka nejprve zastavuje ve výšce 2 310 metrů. Přibližně pět minut pěšky od stanice lanovky najdete Refuge du Plan, velmi příjemnou restauraci, kde se můžete najíst nebo pouze rychle občerstvit před výjezdem na samotný vrchol. Ve své druhé části vás lanovka vyveze až do 3 777 metrů. V takové výšce je lepší mít nějaké teplejší oblečení a kvůli ostrému slunci také sluneční brýle.

můžete se svézt i lanovkou

Jestliže zde budete někdy v období od června do září, svezte se lanovkou přes ledovec Glacier du Géant. Dopraví vás až na Pointe Helbronner, konkrétně na vyhlídkové místo v 3 842 metrech nad mořem. Je zde restaurace, která je otevřená právě pouze v létě. Ochutnáte zde to nejlepší ze savojské kuchyně.

Le Blanc

GPS: (Aiguille du Midi) 45°52'43.8"N 6°53'15.6"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Yann, Daniel*D, France64160, Paul Nash, Frédéric Bonifas, ChrisJ, Brice Rothschild, Christophe JacquetDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, departement Rhône – Lyon I
Publikováno: 24.3.2017
Třetí nejlidnatější město Francie najdete v regionu Auvergne-Rhône-Alpes na soutoku řek Rhony a Saôny.

Francie: výšlap na Mont Blanc III
Publikováno: 25.6.2018
Jsme na vrcholu Evropy, na vrcholu hory Mont Blanc. Pro běžné výstupy je vrchol místem, kde si člověk sedne, odpočine a užije si výhled do okolí, to na sněhovém vrcholu opravdu nejde. Tady vydržíte jen chvilku, protože se do vás hned dá zima. Člověk si zároveň také uvědomuje, jak moc je unavený a ví, jaká to je dálka zase zpět a jak jsou některé úseky nebezpečné.

Francie, departement Rhône – Lyon II
Publikováno: 31.3.2017
Lyon jsme minule již tak trochu nakousli a zejména nahlédli do lyonské kuchyně a gastronomických tradic. V dnešním článku se budeme soustředit spíše na zajímavá muzea a památky.

Francie, departement Rhône – Lyon III
Publikováno: 7.4.2017
Ještě než se vydáme navštívit další významné památky třetího největšího města Francie, musíme vám sdělit několik zajímavých faktů.

Francie, Horní Savojsko – Annecy a Lac d’Annecy
Publikováno: 16.9.2016
Alpské Benátky je opravdu trefná přezdívka pro toto menší město, které leží v departementu Horní Savojsko. Jean-Jacques Rousseau po jeho návštěvě dokonce napsal: „Nyní jsem šťastný. Nyní mohu říci, že žiji.“

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 28.4.2017
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...


Souvisejicí videa

Švýcarsko, Ženeva – město míru pod nejvyšší horou Evropy
Ženeva leží pod nevyššími vrcholky Alp a patří mezi jedno z nejlepších míst k životu na světě. Li...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C