www.infoglobe.cz » Francie, departement Nord – Lille I

Francie, departement Nord – Lille I

Publikováno: 10.3.2017
Městečko Lille se nachází u hranic s Belgií a údajně bylo založeno už v polovině 7. století, k čemuž se váže legenda o Lydéricovi a obru Phinaertovi.

Princ Dijonského vévodství Salvaert se okolo roku 620 n. l. vydal na cestu do dnešní Anglie. Spolu s ním cestovala jeho těhotná žena Ermengaert. Když projížděli Flandry, zmocnil se jich místní pán, kterým byl obr Phinaert. Obr prince a jeho družinu usmrtil, ale Ermengaert se podařilo utéct. Útočiště našla v lese u poustevníka, kde porodila syna. Než zemřela, svěřila malé dítě poustevníkovi, který jej krmil srnčím mlékem a pokřtil ho svým vlastním jménem – Lyderic. Když Lyderic vyrostl, dozvěděl se o svém původu a vydal se hledat vraha svých rodičů. V souboji obra zabil a získal jeho pozemky, na nichž v roce 640 založil město Lille.

Lille

V Lille si své procházky užijete. Na místní architektuře jsou vidět vlámské vlivy, což se mimo jiné projevuje použitím hnědých a červených cihel jako stavebního materiálu. Mnoho rezidenčních čtvrtí je tvořeno nízkými domy, které mají vzadu zahrádku, což je pro zbytek Francie spíše atypické.

Kromě cihlových domů jsou pro Lille typické vysoké kostelní věže, pivo a mušle s hranolky. Žije zde početná populace studentů, po celý rok se tu konají různé kulturní akce a je zde mnoho skvělých podniků.

Lille

Kdy je ale nejlepší čas se do Lille vydat? Díky mírnému oceánskému klimatu jsou léta v Lille mírná, což také platí pro zimu. Rovněž doporučujeme, abyste si zakoupili Lille LilleMétropole City Pass, který se dá pořídit v informačních centrech ve variantách na jeden, dva nebo tři dny. Tím získáte i volné vstupy do mnoha památek nebo muzeí. V City Pass je zahrnutá také bezplatná městská hromadná doprava, hodinová poznávací jízda městem v minibusu a různé slevy.

S místní kulturní scénou se můžete seznámit například v Le Nouveau Siècle. Nenechte se zmást vnějškem této budovy, která spíše připomíná velké parkoviště. Ve skutečnosti zde sídlí jeden z nejuznávanějších symfonických orchestrů ve Francii – Orchestre National de Lille.

Dále zamíříme do katedrály Notre-Dame de la Treille. Se stavbou katedrály se začalo v polovině 19. století na místě, kde předtím pravděpodobně stál hrad. Katedrála byla dokončena teprve koncem 90. let 20. století. Když budete mít štěstí a půjdete k ní ve slunečný den, určitě běžte dovnitř – její průsvitná mramorová fasáda a okna s růžovým sklem vytvářejí naoranžovělou záři.

Notre-Dame de la Treille   Notre-Dame de la Treille

Pokračování za týden...

GPS: 50°38'12.7"N 3°03'53.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Laurine.lolo, Alkhimov Maxim, Anais M., Velvet, Velvet (2)Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Francie, departement Nord – Lille II
Publikováno: 17.3.2017
V minulém díle jsme zakončili naši tour de Lille v katedrále Notre-Dame de la Treille. Opustíme ji a vydáme se po Rue de la Monnaie s krásnými historickými domy až k Rue Princesse, kde zabočíme doprava a dojdeme k Maison natale Charles de Gaulle. Znalí francouzštiny možná vytušili, o jakou budovu se jedná. Jde o dům, kde se narodila jedna z největších francouzských osobností všech dob – Charles de Gaulle.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2020
Pokud chcete zažít dotek s blízkými i vzdálenými zeměmi, jedinečnou atmosféru cestovatelského dobrodružství či závan volnosti, navštivte mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITF SLOVAKIATOUR, který se uskuteční od 23. do 26. ledna na výstavišti Incheba.

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 1. 2020
svátek:Ilona
dnes:
pondělí 20.1.
1 °C
zítra:
úterý 21.1.
-2 °C