www.infoglobe.cz » Francie, departement Somme – okolí Amiens

Francie, departement Somme – okolí Amiens

Publikováno: 12.5.2017
Amiens najdeme na březích řeky Sommy zhruba 120 kilometrů severně od Paříže. Půvabné město, kde mimochodem stojí jeden z nejstarších evropských mrakodrapů, je obklopeno klidnou venkovskou krajinou. Vzhledem k poloze města jsou zde po celý rok relativně příjemné teploty, ale na druhou stranu srážky jsou četnější než v jiných částech země.

Samotné město si však necháme až na příště, dnes se zaměříme na jeho okolí. Celá oblast byla během obou světových válek místem těžkých bojů. V roce 1918 byla bitva u Amiens začátkem stodenní ofenzivy, která skončila kapitulací císařského Německa. O dva roky dříve bylo okolí Amiens dějištěm jedné z vůbec nejkrvavějších bitev historie – bitvy na Sommě, při níž byl vůbec poprvé v historii použit tank. Bojovaly zde asi tři miliony mužů (od začátku července do půlky listopadu) a více než milion v bitvě padl.

Abbatiale Saint-Pierre de Corbie   hřbitov vojáků padlých v bitvě u Sommy

Století od této gigantické bitvy byla vytvořena vzpomínková trasa, která návštěvníky provede po bývalém bitevním poli, které dnes připomínají památníky věnované různým národnostem, jež se bitvy účastnily. Na trase jsou i dvě muzea. Musée Somme 1916 je dosti netradiční. Celé se totiž nachází v podzemních tunelech a snaží se přiblížit každodenní život vojáků v zákopech. Muzeu se tak daří soustředit se na lidský aspekt konfliktu. Jsou zde vystaveny různé zbraně, předměty každodenní potřeby vojáků nebo jejich suvenýry či talismany. Na konci muzea návštěvníci jdou částí tunelu, který ukazuje, jak zákop vypadal v noci, a to včetně zvuků a světel simulujících střelbu.

Musee Somme 1916

Druhé muzeum, Péronne Historial de la Grande Guerre, je situováno ve starém středověkém hradě. Je zaměřeno na první světovou válku jako takovou. Podobně jako u předchozího muzea, i zde nahlédnete do každodenního těžkého života vojáků. Nahlédnete i do života válečné společnosti tří hlavních národů, které v ní bojovaly, a dozvíte se o válečném politickém dění.

Péronne Historial de la Grande Guerre

Z trochu jiného soudku je Samara Grand Parc Naturel de la Prehistoire. Jde o skanzen, který je od Amiens vzdálen pouhých 15 kilometrů a z 21. století vás na ploše 25 hektarů zavede do doby úsvitu lidstva. Dozvíte se o každodenním životě našich dávných předků, uvidíte a vyzkoušíte si, jak vyráběli oheň nebo lovili.

Samara Grand Parc Naturel de la Prehistoire

Dalším zajímavým místem je městečko Corbie asi 17 kilometrů od Amiens. Hlavním důvodem, proč sem turisté jezdí, je Abbatiale Saint-Pierre de Corbie, monumentální gotický kostel, který byl součástí místního opatství založeného v polovině 6. století. Dvě věže kostela se tyčí do výšky 55 metrů a hlavní loď s klenbou je 36 metrů dlouhá.

GPS: (Corbie) 49°54'22.4"N 2°30'42.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: agracier, Raimond Spekking, Bodoklecksel, Paul Hermans, PaulParis2010Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, departement Somme – Amiens I
Publikováno: 19.5.2017
Poté co jsme minule kroužili kolem, se dnes vydáme prozkoumat město samotné. Na francouzské poměry je Amiens se svými 130 tisíci obyvateli středně velké město. Díky tomu, že tu studuje asi 30 tisíc studentů, má mladistvý nádech.

Francie, departement Somme – Amiens II
Publikováno: 26.5.2017
Dnes spolu naposledy navštívíme srdce departementu Somme.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C