www.infoglobe.cz » Francie, Departement Doubs – Besancon a okolí II

Francie, Departement Doubs – Besancon a okolí II

Publikováno: 30.9.2016
V minulém díle jsme skončili v besanconské citadele. Ve městě samotném žije něco přes sto tisíc obyvatel. K tomu však připočtěte průměrně 23 tisíc studentů univerzity – Université de Franche-Comté. Ta má své hlavní sídlo v Besanconu od roku 1621, ale založena byla mnohem dříve – v roce 1423.

Square CastanPojďme se ale podívat na další památky, které můžete ve městě vidět. Jedny vítězný oblouk Porte Noirez nejstarších pocházejí z období římské říše. Například vítězný oblouk Porte Noire z 2. století n. l. Najdete ho nedaleko citadely, vlastně na úpatí kopce, kde pevnost stojí. Vítězný oblouk je památkou na vítězství Marca Aurelia v tažení proti Germánům v roce 167 n. l.

Další antickou památkou (hned vedle vítězného oblouku) je Square Castan, polokruhové divadlo. Jméno získalo po francouzském archeologovi Augustu Castanovi, který zde v 70. letech 19. století zahájil vykopávky, během nichž objevil osm korintských sloupů a zbytek vodní nádrže, kam tekla voda z akvaduktu.

Besancon

katedrála svatého JanaZajděte si také ke katedrále svatého Jana (Cathédrale Saint-Jean de Besançon), kterou hledejte hned u zmíněných římských památek. Její nejstarší část – hlavní loď – byla postavena v období 11. až 13. století. Za pozornost stojí také orloj, který ke katedrále přibyl v 19. století.

Když se nabažíte besanconských památek a budete přemýšlet, co dále ve městě vidět, pak za nás radíme Besanconskou astronomickou observatoř (Observatoire de Besançon), Muzeum času (Musée du temps) nebo případně cirkus, a to konkrétně Cirque Plume.

Besanconská observatoř

Budete-li mít ještě čas a chuť věnovat se objevování departementu Doubs, pak můžete nasednout na vlak a vydat se na přibližně hodinovou jízdu do městečka Montbéliard severozápadně od Besanconu. Montbéliard patřil od konce 14. století hrabatům z Württembergu, kteří z něj udělali jednu z mála protestantských enkláv v silně katolické Francii.

zámek Montbéliard

Hlavním tahákem je zde stejnojmenný zámek, který patří mezi přední francouzské národní památky a je přístupný veřejnosti. Uvidíte zde například nálezy ze starověké Galie nebo si můžete v místní galerii prohlédnout malby a sochy známých umělců. Je až těžké uvěřit, že ještě v 19. století zámek chátral a málem z něho byla jen ruina.

Kromě toho doporučujeme zavítat do Muzea umění a historie ve vile Beurnier Rossel (Musée d'Art et d'Histoire Beurnier Rossel). Zdejší exponáty vás zasvětí do života místní buržoazie 18. a 19. století.

GPS: (Montbéliard) 47°30'32.8"N 6°47'54.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: moi-mêmeArnaud 25, Norbert Aepli, Sacamol, Arnaud 25 (2), moi-meme (2), Arnaud 25 (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, departement Doubs – výlet do Besanconu a okolí I
Publikováno: 23.9.2016
Dnes opět zavítáme do krásné Francie a z malebného městečka Annecy se přesuneme přibližně 200 kilometrů severně – do departementu Doubs, konkrétně do jeho hlavního města Besanconu.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.

Francie, Štrasburk – město umění
Publikováno: 23.6.2017
Krásné měšťanské domy, elegantní stavby z dob vlády Ludvíka XV. a nádherná katedrála tyčící se do nebes. Štrasburkem se budete procházet dlouho a rádi. Město se nachází na významných obchodních stezkách a díky tomu se ve své době stalo vůbec nejbohatším městem Svaté říše římské. Umění zde jen vzkvétalo a nejinak je tomu i dnes. Štrasburk je domovem mnoha muzeí umění, archeologických muzeí apod.

Francie, Horní Savojsko – Annecy a Lac d’Annecy
Publikováno: 16.9.2016
Alpské Benátky je opravdu trefná přezdívka pro toto menší město, které leží v departementu Horní Savojsko. Jean-Jacques Rousseau po jeho návštěvě dokonce napsal: „Nyní jsem šťastný. Nyní mohu říci, že žiji.“

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru I
Publikováno: 26.8.2016
Při našem cestování po celém světě dnes zůstaneme v Evropě. Naším konkrétním cílem bude Ženeva, jíž se přezdívá hlavní město míru. Ženeva je druhým největším městem Švýcarska (po Curychu). Je známá jako domov mnoha mezinárodních organizací (WHO, CERN, OSN atd.) a mezi její ikonické dominanty patří Palác národů (Palais des Nations), o kterém si povíme ve druhém díle.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru II
Publikováno: 2.9.2016
V minulém díle jsme krátce zmínili, že Ženeva je sídlem mnoha mezinárodních organizací a že tu mimo jiné stojí také Palác národů, který je sídlem Spojených národů.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C