www.infoglobe.cz » Francie, departement Doubs – výlet do Besanconu a okolí I

Francie, departement Doubs – výlet do Besanconu a okolí I

Publikováno: 23.9.2016
Dnes opět zavítáme do krásné Francie a z malebného městečka Annecy se přesuneme přibližně 200 kilometrů severně – do departementu Doubs, konkrétně do jeho hlavního města Besanconu.

Departement Doubs patří mezi nejvíce industrializované části Francie a zároveň je zde kladen velký důraz na zelené energie. Narodilo se tu dokonce několik světoznámých Francouzů – Victor Hugo, Gustave Courbet, bratři Auguste a Louis Lumièrové či Armand Peugeot, zakladatel stejnojmenné automobilky.

Fort de Joux

Besancon je sice tématem dnešního článku, ale ještě bychom vám rádi doporučili několik dalších míst, která stojí přinejmenším za zvážení. Fort de Joux je hrad, který vévodí horskému průsmyku Cluse Pontarlier. Je to stavba, která udělá radost každému, koho zajímá středověk a středověké válečnictví. Pevnost z 11. století prošla řadou proměn a její současná podoba pochází z konce 17. století. V pevnosti dnes naleznete muzeum zaměřené na zbraně 18.–20. století. Pokud bychom brali Besancon jako výchozí bod, pak je Fort de Joux vzdálen přibližně hodinu jízdy autem.

Fort de Joux

Asi 38 kilometrů je od Besanconu vzdálen jiný oblíbený turistický cíl, a to vesnička Lods. Nenajdete v ní nějaké zvláštní památky (snad až na Muzeum vinohradnictví), ale stojí za návštěvu už jen proto, jak je malebná. Žije zde asi jen 200 obyvatel.

vesnička Lods

Besancon samotný je od roku 1986 označován jako město kultury a historie. Je to oficiální označení používané francouzským ministerstvem kultury pro místa, která se snaží o uchovávání francouzského historického dědictví.

Již od počátku byl Besancon důležitý pro svoji polohu, protože z jihu je ohraničen Alpami, tudíž zde bylo skvělé místo pro vojenskou posádku. Dokládá to koneckonců i přítomnost citadely, kterou ročně navštíví asi čtvrt milionu turistů. Současná podoba citadely pochází z přelomu 17. a 18. století. Návrh vytvořil francouzský maršál Sébastien Le Prestre de Vauban, který patřil mezi přední představitele vojenského stavitelství tehdejší Evropy. Jakmile uvidíte zdi této pevnosti, které jsou 15 až 20 metrů vysoké, bude se vám jevit jako nedobytná.

citadela

Kromě toho, že si pevnost můžete projít, na vás uvnitř čeká několik muzeí. Nejzajímavější je podle nás Muzeum odboje a deportace, které se soustřeďuje na francouzský odboj během druhé světové války a lidi deportované do koncentračního tábora Osvětim. Kromě toho se v areálu citadely nachází také Přírodovědecké muzeum a muzeum zaměřené na každodenní život v 19. a 20. století.

GPS: (citadela) 47°13'47.2"N 6°02'05.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Christophre.Finot, Arnaud 25, Jean-Pol GRANDMONT, Patrick Giraud, Jeanne Varasco, CalipsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Horní Savojsko – Annecy a Lac d’Annecy
Publikováno: 16.9.2016
Alpské Benátky je opravdu trefná přezdívka pro toto menší město, které leží v departementu Horní Savojsko. Jean-Jacques Rousseau po jeho návštěvě dokonce napsal: „Nyní jsem šťastný. Nyní mohu říci, že žiji.“

Francie, Departement Doubs – Besancon a okolí II
Publikováno: 30.9.2016
V minulém díle jsme skončili v besanconské citadele. Ve městě samotném žije něco přes sto tisíc obyvatel. K tomu však připočtěte průměrně 23 tisíc studentů univerzity – Université de Franche-Comté. Ta má své hlavní sídlo v Besanconu od roku 1621, ale založena byla mnohem dříve – v roce 1423.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.

Francie, Štrasburk – město umění
Publikováno: 23.6.2017
Krásné měšťanské domy, elegantní stavby z dob vlády Ludvíka XV. a nádherná katedrála tyčící se do nebes. Štrasburkem se budete procházet dlouho a rádi. Město se nachází na významných obchodních stezkách a díky tomu se ve své době stalo vůbec nejbohatším městem Svaté říše římské. Umění zde jen vzkvétalo a nejinak je tomu i dnes. Štrasburk je domovem mnoha muzeí umění, archeologických muzeí apod.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru I
Publikováno: 26.8.2016
Při našem cestování po celém světě dnes zůstaneme v Evropě. Naším konkrétním cílem bude Ženeva, jíž se přezdívá hlavní město míru. Ženeva je druhým největším městem Švýcarska (po Curychu). Je známá jako domov mnoha mezinárodních organizací (WHO, CERN, OSN atd.) a mezi její ikonické dominanty patří Palác národů (Palais des Nations), o kterém si povíme ve druhém díle.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru II
Publikováno: 2.9.2016
V minulém díle jsme krátce zmínili, že Ženeva je sídlem mnoha mezinárodních organizací a že tu mimo jiné stojí také Palác národů, který je sídlem Spojených národů.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C