www.infoglobe.cz » Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier

Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.

Srdcem Montpellieru je Place de la Comédie. Náměstí leží v jihovýchodním cípu historického centra v místech, kde dříve stávaly hradby. Poblíž se nachází také hlavní nádraží, na náměstí se snadno dostanete například tramvají. Je to skvělé místo, odkud můžete pokračovat k dalším památkám a zajímavostem města.

L'opéra Comédie à Montpellier

Na jednom konci náměstí stojí impozantní budova – L'opéra Comédie à Montpellier, která byla otevřena v roce 1888. Její hlavní sál pojme 1 200 diváků. Celé náměstí je lemováno mnoha pěknými kavárnami a na jeho druhém konci najdete obchodní dům se skvělými francouzskými obchody. Navíc je tu také pěkný parčík Esplanada, v jehož středu je malý rybník. Dalším místem, které stojí za pozornost, je nejdůležitější muzeum umění ve městě.

Dále pokračujeme směrem ke katedrále sv. Petra. Z jejích vysokých věží dostanete málem závrať. Úchvatná katedrála z první poloviny 14. století bývala součástí kláštera Saint-Benoît. Během hugenotských válek v 16. století byla silně poškozena, ale později došlo k její rekonstrukci. Uvnitř můžete mimo jiné vidět krásná vitrážová okna, varhany vyrobené ze dřeva a zlata nebo zajímavý oltář.

Montpellier – katedrále sv. Petra

Pokračujte na náměstí Promenade du Peyrou, které leží pouhých deset minut pěšky od katedrály. Táhne se od montpellierského vítězného oblouku k úchvatnému Château d’eau – vodojemu. Vodojem postavil Etienne Giral se svým synem Jean-Antoinem. Budova připomíná pevnost s korintskými sloupy. Za vodojemem můžete obdivovat původní římský akvadukt, mistrovské dílo starověké architektury, které se zachovalo až do dnešních dní.

náměstí

Vraťme se ale přibližně kilometr zpět směrem k Place de la Comédie, kde najdeme patrně nejvýznamnější muzeum ve městě – Museé Fabre. Fabre hostí impozantní sbírku umění a rozhodně s jeho prohlídkou nespěchejte. Vyhraďte si dostatek času, abyste si ho mohli užít plnými doušky. V jeho několika patrech se nachází více výstav, které představují výtvarné umění napříč uměleckými styly. Každou první neděli v měsíci je navíc vstup do muzea zcela zdarma.

Museé Fabre

Muzeum je pojmenováno podle jednoho ze slavných místních rodáků – umělce François-Xaviera Fabreho, který mnohé své práce muzeu daroval. Kromě něho jsou zde však vystaveni další významní umělci regionu.

Za uměním se můžete vydat také do galerie Montana, která byla otevřena teprve před deseti lety a nachází se v centru města. Zaměřuje se převážně na graffiti, čímž se poměrně kontroverzně zabývá tématem, co je „skutečné umění“. Díky tomu také patří mezi nejlepší galerie ve městě.

Pokračování příště...

GPS: 43°36'45.0"N 3°52'25.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Fritz Geller-Grimm, Fritz Geller-Grimm (2), Fritz Geller-Grimm (3), Vpe, Fritz Geller-Grimm (4), BohyunleeDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie – Perpignan a středověké Carcassonne
Publikováno: 5.5.2017
Od Alp, kde jsme minule zavítali do města Grenoble, poputujeme daleko na jihovýchod Francie – až téměř k hranicím se Španělskem.

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 28.4.2017
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.

Francie, departement Gard – Nîmes
Publikováno: 21.4.2017
Závěr pracovního týdne dnes strávíme v dalším malebném francouzském městě, v Nîmes. Nacházejí se v něm skvěle zachované antické památky. Tou nejdůležitější je bezesporu amfiteátr z 1. století n. l. Jeho rozměry jsou impozantní 133 na 101 metrů a najednou se do něj mohlo vejít 21 tisíc diváků. Divadlo bylo navrženo pro velké davy skutečně důmyslně. Je zde 124 vchodů, takže diváci se mohli do divadla dostat během několika minut.

Francie, departement Haute-Garonne – Toulouse II
Publikováno: 3.3.2017
V Toulouse zůstáváme a navštěvujeme náměstí Place du Capitole, které se nachází v samém srdci města. Náměstí pulzuje životem, je zde nespočet lidí. Konají se tu farmářské trhy nebo umělecké výstavy pod širým nebem. Jednou tu třeba byly vystavené umělé krávy – pomalované místními umělci a následně prodané v aukci, jejíž výnos šel na charitu.

Francie, departement Haute-Garonne – Toulouse
Publikováno: 24.2.2017
Hluboko ve francouzském vnitrozemí se rozkládá město Toulouse, které je čtvrtým největším v zemi. Mnozí však kolem něj pouze projedou na cestě do Pyrenejí nebo Languedocu.

Francie: departement Hérault – Montpellier
Publikováno: 17.2.2017
Když se budete procházet historickým centrem, všimněte si pouličního umění. Na rozdíl od jiných měst, kde v sobě umění nese často politický podtext, zde působí spíše vesele a uvolněně. Nedivte se, když narazíte na obrázek pandy tasící revolvery nebo na půlku kola, jak trčí ze zdi některého z domů.

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

Francie, departement Doubs – výlet do Besanconu a okolí I
Publikováno: 23.9.2016
Dnes opět zavítáme do krásné Francie a z malebného městečka Annecy se přesuneme přibližně 200 kilometrů severně – do departementu Doubs, konkrétně do jeho hlavního města Besanconu.

Francie, Departement Doubs – Besancon a okolí II
Publikováno: 30.9.2016
V minulém díle jsme skončili v besanconské citadele. Ve městě samotném žije něco přes sto tisíc obyvatel. K tomu však připočtěte průměrně 23 tisíc studentů univerzity – Université de Franche-Comté. Ta má své hlavní sídlo v Besanconu od roku 1621, ale založena byla mnohem dříve – v roce 1423.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-2 °C