www.infoglobe.cz » Francie, departement Rhône – Lyon II

Francie, departement Rhône – Lyon II

Publikováno: 31.3.2017
Lyon jsme minule již tak trochu nakousli a zejména nahlédli do lyonské kuchyně a gastronomických tradic. V dnešním článku se budeme soustředit spíše na zajímavá muzea a památky.

První zastávkou je Musée des Beaux-Arts neboli Muzeum umění. Mnozí jej označují za to nejvýznamnější – hned vedle pařížského Louvru. Muzeum se nachází v Palais Saint-Pierre, budově postavené v 17. století, která původně byla konventem benediktinů.

Musée des Beaux-Arts

Muzeum vlastní jednu z největších uměleckých sbírek, která zahrnuje výtvarné umění, sochy, starožitnosti, dekorativní předměty od starověkého Egypta po dnešek atd. Krom toho se musí vyzdvihnout impozantní sbírka impresionismu. Jména, jejichž díla zde můžete vidět, hovoří za vše. Jedná se o velikány jako Delacroix, Rembrandt, Rubens, Monet, Gauguin nebo Poussin. Pokud zavítáte na internetové stránky muzea, můžete si dokonce prohlédnout 30 digitalizovaných maleb ve vysokém rozlišení.

Musée de la Civilisation Gallo-Romaine

Muzeum umění opustíme a vydáme se do jiného, tentokrát historického muzea. Musée de la Civilisation Gallo-Romaine (tedy v doslovném překlad Muzeum galsko-římské civilizace) dokumentuje antické kořeny tohoto města, které bylo původně založeno v roce 43 př. n. l. jako hlavní město Galie. Mezi vystavované objekty patří vázy, náhrobní kameny, mozaiky, sochy, mince nebo keramika, přičemž všechny nálezy pocházejí z vykopávek v Lyonu nebo v sousedních Saint-Romain-en-Gal a Vienne. Zlatým hřebem celé kolekce je monumentální socha Herakla nebo obrovská podlahová mozaika zobrazující bohy oceánů o celkové ploše 100 m2.

Musée de la Civilisation Gallo-Romaine

Mezi sakrální památky, které by neměly ujít vaší pozornosti, patří nepochybně bazilika Notre-Dame de Fourviere, která stojí na kopci Fourviere. Bazilika, jejíž stavba probíhala mezi lety 1872–1884, je kombinací gotiky a byzantinského architektonického stylu. Interiér je bohatě zdobený. Jakmile si jej prohlédnete, neváhejte vystoupat na vrchol severovýchodní věže, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Lyon a okolí.

bazilika Notre-Dame de Fourviere

Kromě opatství Saint-Martin d'Ainay doporučujeme navštívit i nejstarší kostel v Lyonu (asi půl hodiny pěšky od baziliky). Byl postaven již v 11. století na místě, kde předtím stál kostel postavený ještě za dob římské říše (ve 4. století). Jde o skvělý příklad románské architektury.

Pokračování už příští pátek...

GPS: (Muzeum umění) 45°46'00.2"N 4°50'00.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Tancrede, Corentin Mossière, Ursus, Alorange, MickaelGDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, departement Rhône – Lyon I
Publikováno: 24.3.2017
Třetí nejlidnatější město Francie najdete v regionu Auvergne-Rhône-Alpes na soutoku řek Rhony a Saôny.

Francie, departement Rhône – Lyon III
Publikováno: 7.4.2017
Ještě než se vydáme navštívit další významné památky třetího největšího města Francie, musíme vám sdělit několik zajímavých faktů.

Francie, Chamonix – na úpatí Mont Blancu
Publikováno: 14.7.2017
Tento pátek se vydáme více do přírody – k hoře Mont Blanc, jíž se přezdívá střecha Evropy. Vyrazíme do alpského městečka Chamonix a jeho okolí.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 13. 12. 2019
svátek:Lucie
dnes:
pátek 13.12.
0 °C
zítra:
sobota 14.12.
5 °C