www.infoglobe.cz » Francie, departement Somme – Amiens I

Francie, departement Somme – Amiens I

Publikováno: 19.5.2017
Poté co jsme minule kroužili kolem, se dnes vydáme prozkoumat město samotné. Na francouzské poměry je Amiens se svými 130 tisíci obyvateli středně velké město. Díky tomu, že tu studuje asi 30 tisíc studentů, má mladistvý nádech.

Najdete tu několik památek zapsaných na seznam UNESCO. Jednou z nich je katedrála Notre-Dame d'Amiens ze 13. století. Patří mezi vůbec největší gotické katedrály – je 145 metrů dlouhá, 45 metrů vysoká a strop podpírá 126 pilířů. Jen pro představu, rozměry katedrály by do sebe dokázaly pojmout jedno celé fotbalové hřiště. Byla dokonce považována za tak výjimečnou, že podobná byla postavena v německém Kolíně nad Rýnem. Tři vchody do katedrály byly inspirovány pařížskou Notre-Dame. Na všech jsou sochy ze Starého a Nového zákona – apoštolové, proroci nebo Ježíš dávající požehnání.

                Notre-Dame d'Amiens     Notre-Dame d'Amiens

Nachází se v samém srdci města a je součástí nejhezčí městské čtvrti – Quartier Saint-Leu. Čtvrť se táhne až po přístav Port d'Aval na Sommě. Od katedrály se vydáme k Sommě, která je co by kamenem dohodil. Procházet se zde budete v úzkých uličkách, které lemují hrázděné domy. Pokud trochu ovládáte francouzštinu, povšimněte si názvů ulic – odkazují na řemesla, která se tu v minulosti pěstovala.

Quartier Saint-Leu

Kdybyste chtěli vidět čtvrť z jiné perspektivy, pak se můžete projet na loďce některým z kanálů, které ji protínají. Takové Benátky v malém. Případně se projděte podél řeky samotné a užijte si její idylické nábřeží ve vlastním tempu. Pokud půjdete podél toku Sommy, můžete dojít až k pozdně gotické katedrále Eglise Saint-Leu, která poněkud evokuje pražskou Prašnou bránu.

Les Hortillonnages

A jestli budete mít možnost, navštivte Les Hortillonnages. Dostat se sem ale není úplně jednoduché. Je to možné pouze na lodi, nejlépe s průvodcem. Les Hortillonnages je totiž jakýsi park nepark, který se rozkládá v bažinaté oblasti mezi řekou Sommou a Muzeum Julese VerneaAvre. Oblast byla kultivována zahradníky už ve středověku a je protkána mnoha kanály, kterými mohou proplout pouze k tomu určené loďky, jenž se od středověku nezměnily. Ty jsou navrženy tak, aby při kotvení nepoškozovaly břeh.

Z amienských atrakcí nesmíme zapomenout na tu, která je svázaná s jedním ze zakladatelů žánru science fiction. A tím není nikdo jiný než Jules Verne. Ten totiž v Amiens žil téměř dvacet let a napsal zde populární dobrodružství Philease Fogga – Cestu kolem světa za 80 dní. V jeho domě je dnes muzeum, které odkrývá zdroje inspirace. Patří mezi ně hlavně jeho soukromá knihovna s úctyhodnými 12 tisíci svazky, mezi nimiž nechybí jeho oblíbení autoři jako Charles Dickens, Walter Scott, Edgar Allan Poe nebo James Fenimore Cooper.

Pokračovat budeme už příští pátek...

GPS: 49°53'39.1"N 2°18'07.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: isamiga76, Raimond Spekking, Jacques 76250, Pierre Andre Leclercq, Patrick DespoixDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, departement Somme – okolí Amiens
Publikováno: 12.5.2017
Amiens najdeme na březích řeky Sommy zhruba 120 kilometrů severně od Paříže. Půvabné město, kde mimochodem stojí jeden z nejstarších evropských mrakodrapů, je obklopeno klidnou venkovskou krajinou. Vzhledem k poloze města jsou zde po celý rok relativně příjemné teploty, ale na druhou stranu srážky jsou četnější než v jiných částech země.

Francie, departement Somme – Amiens II
Publikováno: 26.5.2017
Dnes spolu naposledy navštívíme srdce departementu Somme.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 11. 2020
svátek:Klement
dnes:
pondělí 23.11.
3 °C
zítra:
úterý 24.11.
-1 °C