www.infoglobe.cz » Francie, departement Somme – Amiens I

Francie, departement Somme – Amiens I

Publikováno: 8.9.2021
Poté co jsme minule kroužili kolem, se dnes vydáme prozkoumat město samotné. Na francouzské poměry je Amiens se svými 130 tisíci obyvateli středně velké město. Díky tomu, že tu studuje asi 30 tisíc studentů, má mladistvý nádech.

Najdete tu několik památek zapsaných na seznam UNESCO. Jednou z nich je katedrála Notre-Dame d'Amiens ze 13. století. Patří mezi vůbec největší gotické katedrály – je 145 metrů dlouhá, 45 metrů vysoká a strop podpírá 126 pilířů. Jen pro představu, rozměry katedrály by do sebe dokázaly pojmout jedno celé fotbalové hřiště. Byla dokonce považována za tak výjimečnou, že podobná byla postavena v německém Kolíně nad Rýnem. Tři vchody do katedrály byly inspirovány pařížskou Notre-Dame. Na všech jsou sochy ze Starého a Nového zákona – apoštolové, proroci nebo Ježíš dávající požehnání.

                Notre-Dame d'Amiens     Notre-Dame d'Amiens

Nachází se v samém srdci města a je součástí nejhezčí městské čtvrti – Quartier Saint-Leu. Čtvrť se táhne až po přístav Port d'Aval na Sommě. Od katedrály se vydáme k Sommě, která je co by kamenem dohodil. Procházet se zde budete v úzkých uličkách, které lemují hrázděné domy. Pokud trochu ovládáte francouzštinu, povšimněte si názvů ulic – odkazují na řemesla, která se tu v minulosti pěstovala.

Quartier Saint-Leu

Kdybyste chtěli vidět čtvrť z jiné perspektivy, pak se můžete projet na loďce některým z kanálů, které ji protínají. Takové Benátky v malém. Případně se projděte podél řeky samotné a užijte si její idylické nábřeží ve vlastním tempu. Pokud půjdete podél toku Sommy, můžete dojít až k pozdně gotické katedrále Eglise Saint-Leu, která poněkud evokuje pražskou Prašnou bránu.

Les Hortillonnages

A jestli budete mít možnost, navštivte Les Hortillonnages. Dostat se sem ale není úplně jednoduché. Je to možné pouze na lodi, nejlépe s průvodcem. Les Hortillonnages je totiž jakýsi park nepark, který se rozkládá v bažinaté oblasti mezi řekou Sommou a Avre. Oblast byla kultivována zahradníky už ve středověku a je protkána mnoha kanály, kterými mohou proplout pouze k tomu určené loďky, jenž se od středověku nezměnily. Ty jsou navrženy tak, aby při kotvení nepoškozovaly břeh.

Muzeum Julese Vernea

Z amienských atrakcí nesmíme zapomenout na tu, která je svázaná s jedním ze zakladatelů žánru science fiction. A tím není nikdo jiný než Jules Verne. Ten totiž v Amiens žil téměř dvacet let a napsal zde populární dobrodružství Philease Fogga – Cestu kolem světa za 80 dní. V jeho domě je dnes muzeum, které odkrývá zdroje inspirace. Patří mezi ně hlavně jeho soukromá knihovna s úctyhodnými 12 tisíci svazky, mezi nimiž nechybí jeho oblíbení autoři jako Charles Dickens, Walter Scott, Edgar Allan Poe nebo James Fenimore Cooper.

 

Pokračování příště ...

 

GPS: 49°53'39.1"N 2°18'07.8"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: isamiga76, Raimond Spekking, Jacques 76250, Pierre Andre Leclercq, Patrick DespoixDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, departement Somme – okolí Amiens
Publikováno: 1.9.2021
Amiens najdeme na březích řeky Sommy zhruba 120 kilometrů severně od Paříže. Půvabné město, kde mimochodem stojí jeden z nejstarších evropských mrakodrapů, je obklopeno klidnou venkovskou krajinou. Vzhledem k poloze města jsou zde po celý rok relativně příjemné teploty, ale na druhou stranu srážky jsou četnější než v jiných částech země.

Francie, departement Somme – Amiens II
Publikováno: 15.9.2021
Dnes spolu naposledy navštívíme srdce departementu Somme.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.

Francie, Azurové pobřeží II.: Nice – živé centrum – VIDEO
Publikováno: 29.9.2015
Druhé nejnavštěvovanější město Francie najdete na jihu země v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, nedaleko italských hranic. Miliony turistů sem každý rok přiláká pověstné Azurové pobřeží, krásné počasí a výborné francouzské víno. Věhlas, který Nice získalo díky bohatým anglickým rodinám utíkajícím sem před zimou v 18. století, stále roste. Celé město má navíc nezapomenutelné kouzlo a osobitou atmosféru. Pojďte se do něj s námi na chvíli podívat!

Francie, Azurové pobřeží V.: Fréjus a Saint-Raphaël – VIDEO
Publikováno: 20.10.2015
Saint-Tropez je sice nepochybně nejkrásnějším městečkem Azurového pobřeží, v sezoně do něj ale přijíždí tolik návštěvníků, že si ho téměř nemáte šanci užít. Máme pro vás nedalekou alternativu. Fréjus a Saint-Raphaël tvoří dvojměstí mezi Cannes a Toulonem a se Saint-Tropez se minimálně co do atmosféry mohou směle měřit. Navíc zde můžete nahlédnout hluboko do historie, zachovaly se tu totiž zajímavé památky z dob vlády Římanů.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie, Bretaň – země megalitů, kalvárií, keltské kultury a bouřícího Atlantiku
Publikováno: 18.4.2019
Chtěli byste na svých cestách navštívit místo plné dechberoucích přírodních krás a zajímavé kultury, vydat se do divočiny, nechat se v hospůdkách unášet chytlavými rytmy zdejší tradiční hudby i kulinářskými specialitami, ale nechce se vám přitom cestovat moc daleko? Že je prý na to Evropa moc civilizovaná? Ale kdeže, vyvedu vás z omylu. Stačí se vydat do Bretaně.


Souvisejicí fotogalerie

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 9. 2021
svátek:Darina
dnes:
středa 22.9.
15 °C
zítra:
čtvrtek 23.9.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X