www.infoglobe.cz » Francie, departement Somme – Amiens II

Francie, departement Somme – Amiens II

Publikováno: 15.9.2021
Dnes spolu naposledy navštívíme srdce departementu Somme.

Tour Perret

Amiens leží v regionu Pikardie, který se nachází v pomyslném trojúhelníku mezi Londýnem, Amsterodamem a Paříží, jeho historie je tak bohatá na významné události. Již v předchozích dílech jsme zmínili, že okolí Amiens bylo významným bojištěm první i druhé světové války a nejinak tomu bylo i v dávnější minulosti.

Amienska zvoniceMožná si ze školních lavic pamatujete na slavnou bitvu u Kresčaku (Crécy) v roce 1346. Padl v ní tehdejší český král Jan Lucemburský, otec Karla IV. Pikardie samotná často střídala své vládce. Patřila Angličanům, Habsburkům, Španělům a nakonec Francouzům. Zájem mezi mocnostmi o tento region byl vždy velký. A není se čemu divit. Převážně nížinatá krajina je obdařena hojnou půdou, takže zemědělství zde bylo vždy primární ekonomickou činností. Dnes jsou hlavním zemědělským produktem Pikardie obilniny, avšak region je v současnosti rovněž největším producentem cukrové řepy ve Francii.

Zamíříme do Musée de Picardie, jednoho z nejfantastičtějších muzeí, které můžete mimo Paříž vidět. Jeho předlohou byl samotný Louvre. Muzeum je zaměřené na umění a jeho sbírka je z hlediska časového rozsahu poměrně široce pojata. Zahrnuje umělecké předměty různého druhu z prehistorie, starověku i středověku. Zlatým hřebem muzea jsou díla ze 17. až 20. století – kusy od umělců jako El Greco, Coubert, Corot, Picasso, Mirô a tak dále.

Musée de Picardie

Nejviditelnější památkou Amiens je jednoznačně Tour Perret, což je jeden z prvních mrakodrapů postavených v Evropě. Budova je více než sto metrů vysoká a po setmění je krásně osvětlená.

Tour Perret

Mezi zajímavé památky se dá ještě zařadit amienská zvonice, postavená za dob vlády Ludvíka VI. (v první polovině 13. století). Původně zde sídlili městští hodnostáři, později zde byl archiv, po něm skladiště zbraní, a dokonce i vězení. V 18. století přibyl 11tunový zvon, který však padl za oběť požáru po bombardování v květnu 1940. Teprve koncem 80. let 20. století byla 52metrová věž konečně zrekonstruována.

Divadlo Chés Cabotans d\'Amiens Théâtre de Marionnettes

V Amiens nesmíte vynechat loutkohru, která patří k nejoblíbenějším tradicím v Pikardii. Tradice sahá až dvě stě let do minulosti. Loutky jsou ručně vyráběné, většinou jsou dřevěné, ale najdete tu i hliněné. Hry samotné jsou potrhlé, vtipné a zaměřují se převážně na dětské publikum, nicméně dospělí se také dobře baví. Pokud se tedy rozhodnete nějaké to loutkové představení navštívit, zajděte do Chés Cabotans d'Amiens Théâtre de Marionnettes.

 

GPS: 49°53'42.8"N 2°17'56.6"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: ignis, Pascal Lando, MonsieurDisorder, Shikari119, Alex B. Sammy, Firmin80



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Azurové pobřeží I.: Slavný revír četníka ze St. Tropez – VIDEO
Publikováno: 22.9.2021
Stará námořnická a rybářská tradice, vynikající víno z místních vinic, srdeční a přátelští Francouzi, nádherné počasí i pověstně modré Středozemní moře. To vše sem každý rok přivede miliony lidí, kteří si chtějí odpočinout od každodenních starostí a načerpat trochu jižanské energie. Francouzská Riviéra sice nepatří k nejlevnějším evropským letoviskům, rozhodně odsud však nebudete odjíždět zklamaní.

Francie, departement Somme – okolí Amiens
Publikováno: 1.9.2021
Amiens najdeme na březích řeky Sommy zhruba 120 kilometrů severně od Paříže. Půvabné město, kde mimochodem stojí jeden z nejstarších evropských mrakodrapů, je obklopeno klidnou venkovskou krajinou. Vzhledem k poloze města jsou zde po celý rok relativně příjemné teploty, ale na druhou stranu srážky jsou četnější než v jiných částech země.

Francie, departement Somme – Amiens I
Publikováno: 8.9.2021
Poté co jsme minule kroužili kolem, se dnes vydáme prozkoumat město samotné. Na francouzské poměry je Amiens se svými 130 tisíci obyvateli středně velké město. Díky tomu, že tu studuje asi 30 tisíc studentů, má mladistvý nádech.

Francie, Antibes – Picassovo muzeum, neoklasicistní vila a další
Publikováno: 28.7.2017
Tento pátek zavítáme do dalšího francouzského letoviska, tentokrát na Azurové pobřeží. Regionu nechybí slunce ani písčité pláže. Není to tu však jen o plážích, koupání nebo celebritách, které sem rády zavítají. Na místní ekonomice má značný podíl také pěstování květin, převážně růží a karafiátů. Jak ve městě, tak v jeho okolí se nachází mnoho zajímavých památek, na které se v dnešním článku podíváme.

Francie, Biarritz – skvělé koupání v Biskajském zálivu
Publikováno: 7.7.2017
Dnes se podíváme téměř až ke španělským hranicím – do přímořského letoviska Biarritz, které se rozkládá v Biskajském zálivu. Toto elegantní a překrásné letovisko, které kdysi bývalo zapadlou rybářskou vesničkou, začalo být v 19. století oblíbeným místem letního oddychu pro francouzské vyšší vrstvy. Ráda zde pobývala například Evženie, manželka Napoleona III. Císařovna si zde nechala postavit grandiózní palác, ze kterého je dnes hotel. Najdete v něm restauraci oceněnou michelinskou hvězdou.

Francie, Bretaň – země megalitů, kalvárií, keltské kultury a bouřícího Atlantiku
Publikováno: 18.4.2019
Chtěli byste na svých cestách navštívit místo plné dechberoucích přírodních krás a zajímavé kultury, vydat se do divočiny, nechat se v hospůdkách unášet chytlavými rytmy zdejší tradiční hudby i kulinářskými specialitami, ale nechce se vám přitom cestovat moc daleko? Že je prý na to Evropa moc civilizovaná? Ale kdeže, vyvedu vás z omylu. Stačí se vydat do Bretaně.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 9. 2021
svátek:Darina
dnes:
středa 22.9.
15 °C
zítra:
čtvrtek 23.9.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X