www.infoglobe.cz » Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře

Publikováno: 17.11.2021
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Hustota osídlení je velmi nízká, avšak kvalita života vysoká. Už jen kvůli poklidnému venkovu, mnoha malým vesničkám (obzvláště na severu a východě regionu) a místní kuchyni stojí za to se do regionu vydat a křížem krážem ho projet.

Historicky bylo Gaskoňsko regionem, který pokrýval většinu jihozápadu Francie. Po Velké francouzské revoluci bylo však od jména Gaskoňsko upuštěno a místo toho se z jeho části stal departament Gers. Nicméně turistický průmysl stále jméno Gaskoňsko používá.

Fourcès

Místní klima je obzvláště v létě skvělé pro kempování, protože je zde mnoho slunečných dnů, nefouká vítr a prší pouze občas. Můžete se vydat na kole podél některé z cyklistických tras, které vás zavedou k různým vinicím, a to hlavně v oblasti Armagnac. Konkrétně trasa „Gers a historické města Armagnacu na kole“ vám zabere šest dní a pět nocí. Projedete velkou část Gaskoňska a užijete si naplno prostředí, ve kterém se narodila jedna z nejslavnějších literárních postav všech dob – mušketýr d’Artagnan, ale je to také místo původu slavného armaňaku (pravděpodobně nejstarší brandy na světě).

vinice v provincii

Obyvatelé Gaskoňska jej pili již dávno, protože se věřilo v jeho léčebné účinky. Ve 14. století kardinál Vital Du Four dokonce napsal o jeho čtyřiceti přednostech. Tradičně je armaňak destilován pouze jednou a obsahuje 52 % alkoholu, nechává se dlouho zrát v dubových sudech, což zjemňuje jeho chuť a také mu dodává hnědou barvu.

Larressingle

Při projížďkách Gaskoňskem přidejte do svého itineráře také vesničky Fourcès a Larressingle. Obě patří mezi údajně nejhezčí vesnice ve Francii. Fourcès vznikla původně kolem hradu z 15. století. Středem vesnice je kulaté náměstí, které je obklopeno překrásnými historickými domy s podloubím. Kromě toho stojí za to projít i malebné uličky a vidět místní hodinovou věž nebo středověký most přes řeku Auzoue.

Larressingle  

Larressingle byla původně domovem biskupa z Condomu. Stále zde stojí pevnost ze 13. století, která je skvělým příkladem středověké architektury. Hned vedle hradu stojí opevněný románský kostel, který sestává ze dvou lodí. Vesnička je obklopena hradbami a příkopy, což pouze umocňuje atmosféru středověku. Pokud se chcete dozvědět o každodenním životě ve středověku něco více, pak vám doporučujeme zajít do Muzea poutníků. Zahrnuje krčmu, kuchyni, sklep a několik desítek voskových figurín v dobových kostýmech.

Larressingle

GPS: 43°56'58.3"N 0°22'05.5"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Jibi44, Jean-no, Jean-no 2, Jean-no 3, Serenade, TitanetDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Bretaň – megality a Saint-Malo
Publikováno: 18.11.2016
Dnes opustíme Normandii a vydáme se dále na západ – do sousedního kulturně-historického regionu Bretaň.

Francie, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon
Publikováno: 15.12.2021
Naše cestování po historických regionech, místech a městech Francie dnes pokračuje směrem na východ země – do Burgundska.

Francie, Burgundsko – Dijon
Publikováno: 22.12.2021
Musée des Beaux-Arts neboli Muzeum výtvarného umění je naším dalším cílem v krásném Dijonu. Minule jsme skončili v paláci Palais des Ducs a nepůjdeme od něj příliš daleko, protože ono muzeum se nachází v jeho východním křídle. Jedná se o jedno z nejstarších a vůbec nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii. Je domovem rozsáhlých sbírek, které začínají starověkým Egyptem a končí současností. Za poměrně nízké vstupné (6 euro) se tak můžete těšit na umělecké hody, které jinde jen tak nespatříte.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Champagne  – ráj vína I
Publikováno: 6.1.2017
Champagne je domovem vína – šampaňského. Tento historický region leží na severozápadě Francie. Oproti Gaskoňsku, které jsme navštívili minulý týden, je spíše chladnější. Blízkost Champagne k Paříži byla základním předpokladem pro ekonomický úspěch regionu, nicméně tudy často pochodovaly armády, které táhly na francouzskou metropoli a nezdráhaly se pustošit vše, co jim stálo v cestě.

Francie, Bretaň – Nantes II
Publikováno: 9.12.2016
Byla by škoda opustit Nantes po tak krátké návštěvě. Dnes se sem proto vydáváme znovu, abychom toto město poznali o něco lépe. Stojí to za to.

Francie, Bretaň – Rennes
Publikováno: 25.11.2016
Vyprávění o Bretani bude dnes pokračovat zastávkou v Rennes, městě v srdci regionu, které je zároveň jeho hlavním městem. Nikoliv tedy v Nantes, které je „pouze“ největším městem. Rennes je skvělým místem pro poznání kultury francouzského severu. Plavební kanál Canal d'Ille-et-Rance spojuje Ille s řekou Rance, čímž má město říční spojení se Saint-Malo a tím i s Lamanšským průlivem.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.
Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: La Norma - pohodové lyžování
Pojďte se s námi podívat do jednoho malého lyžařského střediska ve Francii. Skutečnost, že j...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X