www.infoglobe.cz » Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.

Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Marseille Poloha u moře dává tušit, že z historické perspektivy půjde o důležité místo. Jako mnohá jiná města ve zmíněném evropském středomořském pásu, také Marseille je úzce spjato s antickým Řeckem. Řečtí osadníci totiž zde kolem roku 600 př. n. l. založili osadu. Díky svému ranému osídlení se Marseille přezdívá nejstarší město ve Francii.

V období, kdy se v sousední Římské říši dostal k moci Gaius Julius Caesar, se Marseille dostalo pod římskou nadvládu a městu se vcelku dobře dařilo. Během úpadku říše se Marseille dostalo pod nadvládu germánského kmene Vizigótů až kolem 6. století n. l. ho ovládli Frankové. Tehdy město získalo od Karla Velikého výsadní práva a během období středověku setrvalo na pozici jednoho z nejvýznamnějších francouzských přístavů.

Marseille

Příchod průmyslové revoluce koncem na přelomu 18. a 19. století byl významným mezníkem, protože ve městě se začaly prosazovat nové vynálezy, průmyslová výroba atd., což mělo značný dopad na dosavadní způsob života.

Na začátku 21. století se ve městě počala prosazovat iniciativa, která jej měla více otevřít turistickému průmyslu. Začaly proto rekonstrukční práce, stavěly se hotely a vůbec se zlepšovala celková městská infrastruktura.

Co navštívit?

Právě marseillský přístav je místem, které každoročně láká miliony lidí z celého světa. Ti si užívají na místních plážích, zkoumají historii Marseille nebo navštěvují místní divadla, muzea a galerie.

Marseille - Saint-Victor

Hlavní přístaviště se nazývá Vieux-Port. Je chráněn dvěma masivními pevnostmi – Saint Nicolas a Saint-Jean. První zmíněná byla postavena v 60. letech 17. století za vlády Ludvíka XIV. Pevnost Saint-Jean má mnohem starší původ, který sahá až k začátkům řeckého osídlení, ale její současná podoba se ustálila v zásadě až v 17. století. U přístavu si jistě povšimnete také majáku Phare de Sainte Marie, který byl postaven v roce 1855. Maják je vysoký 21 metrů a jako stavební materiál byl použit vápenec.

Marseille - Saint -Jean

Právě od Vieux-Port neboli Starého přístavu vede přibližně jeden kilometr dlouhý bulvár La Canebiere, jenž je hlavní třídou Marseille. Na přelidněném bulváru je patrné, jak staré budovy připomínající slavnou minulost, různé butiky známějších i méně známých módních značek, a zároveň zde není vzácností potkat bezdomovce, vidět odpadky a vůbec odvrácenou stránku města. Avšak k například Las Ramblas v Barceloně má ještě daleko.

Marseille - Cours Honore

Ze starých památek stojí za zmínku opatství Saint-Victor, protože se jedná o jedno z nejstarších známých míst v Evropě, kam se křesťané chodili modlit. Opatství založil údajně kolem roku 415 Jan Kassián. V 8. nebo v 9. století bylo opatství zničeno během nájezdu Saracénů. V 11. století bylo opět postaveno a postupně rozšiřováno, ale brzy nastal jeho úpadek, až bylo v první polovině 18. století zrušeno.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Rvalette, nicsuzor, Joel Takv, Jonik, Arnaud 25, Christophe FinotDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

Francie, Avignon – památky města a okolí
Publikováno: 5.8.2022
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Francie, Avignon - starobylé provensálské město
Publikováno: 29.7.2022
Francii ani protentokrát neopustíme. Je to nejen země krásné přírody a památek, ale samozřejmě dobrého jídla a vína.

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 17.11.2021
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Azurové pobřeží II.: Nice – živé centrum – VIDEO
Publikováno: 29.9.2021
Druhé nejnavštěvovanější město Francie najdete na jihu země v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, nedaleko italských hranic. Miliony turistů sem každý rok přiláká pověstné Azurové pobřeží, krásné počasí a výborné francouzské víno. Věhlas, který Nice získalo díky bohatým anglickým rodinám utíkajícím sem před zimou v 18. století, stále roste. Celé město má navíc nezapomenutelné kouzlo a osobitou atmosféru. Pojďte se do něj s námi na chvíli podívat!

Francie, Paříž IV. – cestou ke katedrále Notre Dame
Publikováno: 18.6.2014
V minulé části našeho seriálu jsme se na Paříž podívali z pohledu milovníků přírody a zeleně, která je ve městě zastoupena v podobě parků a zahrad. Dnes se z jedné takové oázy klidu a odpočinku vydáme ke snad nejznámějšímu ostrovu této metropole, kde se nachází proslulá dominanta - katedrála Notre Dame.

Francie, Paříž III. – historie omotaná zelení
Publikováno: 11.6.2014
V našich toulkách po Paříži budeme pokračovat i dnes. Zvolníme tempo poznávání historie a více dáme prostor krásám přírody. Ta je v Paříži zastoupena v mnoha podobách. Snad ty nejkrásnější ukázky jsme se rozhodli hledat v nádherných parcích či zahradách.

Francie, Paříž II. – město slavných a moudrých
Publikováno: 4.6.2014
Po minulém letmém představení Paříže se dnes vydáme na jeho konkrétnější místa. Náš výlet začneme v Latinské čtvrti, projdeme si dva nádherné bulváry a navštívíme i snad nejznámější hrobku ve městě.

Francie, Paříž I. – město večné krásy
Publikováno: 28.5.2014
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.

Francie: Nice – středomořské letovisko
Publikováno: 13.9.2013
Nice kolem roku 350 př. n. l. založili Řekové z Marseille a z města se rychle stal vytížený přístav. V 7. století n. l. se město připojilo k janovské lize a odrazilo saracénský nájezd. Nicméně, o století později Saracéni dvakrát město dobyli a vyplenili.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Francie: Guadeloupe - klenot Karibiku
Publikováno: 28.5.2012
Guadeloupe patří k jednomu z francouzských departamentů. Co vše se zde skrývá?

Francie: Dům a zahrada Clauda Moneta - impresionismus v celé své kráse
Publikováno: 8.8.2011
Podívejte se, kde lze na vlastní oči spatřit krajinné motivy, ze kterých čerpal světoznámý impresionista.

Francie, Dijon – město středověké architektury
Publikováno: 23.8.2013
Jméno Dijon je u nás notoricky známé. Je to označení oblíbeného typu hořčice a dnes se dozvíte také něco o místě, odkud tato pochoutka pochází.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X