www.infoglobe.cz » Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii I.

Publikováno: 30.8.2013
Marseille patří do pásu evropských středomořských měst a tudíž také k oblíbeným letoviskům. Místní teploty se pohybují stabilně kolem 30 stupňů v létě a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Marseille Poloha u moře dává tušit, že z historické perspektivy půjde o důležité místo. Jako mnohá jiná města ve zmíněném evropském středomořském pásu, také Marseille je úzce spjato s antickým Řeckem. Řečtí osadníci totiž zde kolem roku 600 př. n. l. založili osadu. Díky svému ranému osídlení se Marseille přezdívá nejstarší město ve Francii.

V období, kdy se v sousední Římské říši dostal k moci Gaius Julius Caesar, se Marseille dostalo pod římskou nadvládu a městu se vcelku dobře dařilo. Během úpadku říše se Marseille dostalo pod nadvládu germánského kmene Vizigótů až kolem 6. století n. l. ho ovládli Frankové. Tehdy město získalo od Karla Velikého výsadní práva a během období středověku setrvalo na pozici jednoho z nejvýznamnějších francouzských přístavů.

Marseille

Příchod průmyslové revoluce koncem na přelomu 18. a 19. století byl významným mezníkem, protože ve městě se začaly prosazovat nové vynálezy, průmyslová výroba atd., což mělo značný dopad na dosavadní způsob života.

Na začátku 21. století se ve městě počala prosazovat iniciativa, která jej měla více otevřít turistickému průmyslu. Začaly proto rekonstrukční práce, stavěly se hotely a vůbec se zlepšovala celková městská infrastruktura.

Co navštívit?

Právě marseillský přístav je místem, které každoročně láká miliony lidí z celého světa. Ti si užívají na místních plážích, zkoumají historii Marseille nebo navštěvují místní divadla, muzea a galerie.

Marseille - Saint-Victor

Hlavní přístaviště se nazývá Vieux-Port. Je chráněn dvěma masivními pevnostmi – Saint Nicolas a Saint-Jean. První zmíněná byla postavena v 60. letech 17. století za vlády Ludvíka XIV. Pevnost Saint-Jean má mnohem starší původ, který sahá až k začátkům řeckého osídlení, ale její současná podoba se ustálila v zásadě až v 17. století. U přístavu si jistě povšimnete také majáku Phare de Sainte Marie, který byl postaven v roce 1855. Maják je vysoký 21 metrů a jako stavební materiál byl použit vápenec.

Marseille - Saint -Jean

Právě od Vieux-Port neboli Starého přístavu vede přibližně jeden kilometr dlouhý bulvár La Canebiere, jenž je hlavní třídou Marseille. Na přelidněném bulváru je patrné, jak staré budovy připomínající slavnou minulost, různé butiky známějších i méně známých módních značek, a zároveň zde není vzácností potkat bezdomovce, vidět odpadky a vůbec odvrácenou stránku města. Avšak k například Las Ramblas v Barceloně má ještě daleko.

Marseille - Cours Honore

Ze starých památek stojí za zmínku opatství Saint-Victor, protože se jedná o jedno z nejstarších známých míst v Evropě, kam se křesťané chodili modlit. Opatství založil údajně kolem roku 415 Jan Kassián. V 8. nebo v 9. století bylo opatství zničeno během nájezdu Saracénů. V 11. století bylo opět postaveno a postupně rozšiřováno, ale brzy nastal jeho úpadek, až bylo v první polovině 18. století zrušeno.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Rvalette, nicsuzor, Joel Takv, Jonik, Arnaud 25, Christophe FinotDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikováno: 3.2.2017
Po nádherném Avignonu se přesuneme více na jih – do Héraultu, což je departement oblíbený zejména pro své pláže, které omývají vody Středozemního moře.

Francie, Avignon – památky města a okolí
Publikováno: 27.1.2017
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Francie – Avignon
Publikováno: 20.1.2017
Francii ani protentokrát neopustíme. Je to nejen země krásné přírody a památek, ale samozřejmě dobrého jídla a vína.

Francie, Gaskoňsko – ráj pro požitkáře
Publikováno: 30.12.2016
Gaskoňsko je dalším z historických regionů Francie, do kterého se na našich toulkách vydáme. Najdete ho na jihozápadě země a sousedí se Španělskem. Klasickým obrázkem tohoto regionu jsou vlnitá pole, slunečnice, prázdné silnice a klid.

Francie, Azurové pobřeží II.: Nice – živé centrum – VIDEO
Publikováno: 29.9.2015
Druhé nejnavštěvovanější město Francie najdete na jihu země v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, nedaleko italských hranic. Miliony turistů sem každý rok přiláká pověstné Azurové pobřeží, krásné počasí a výborné francouzské víno. Věhlas, který Nice získalo díky bohatým anglickým rodinám utíkajícím sem před zimou v 18. století, stále roste. Celé město má navíc nezapomenutelné kouzlo a osobitou atmosféru. Pojďte se do něj s námi na chvíli podívat!

Francie, Paříž IV. – cestou ke katedrále Notre Dame
Publikováno: 18.6.2014
V minulé části našeho seriálu jsme se na Paříž podívali z pohledu milovníků přírody a zeleně, která je ve městě zastoupena v podobě parků a zahrad. Dnes se z jedné takové oázy klidu a odpočinku vydáme ke snad nejznámějšímu ostrovu této metropole, kde se nachází proslulá dominanta - katedrála Notre Dame.

Francie, Paříž III. – historie omotaná zelení
Publikováno: 11.6.2014
V našich toulkách po Paříži budeme pokračovat i dnes. Zvolníme tempo poznávání historie a více dáme prostor krásám přírody. Ta je v Paříži zastoupena v mnoha podobách. Snad ty nejkrásnější ukázky jsme se rozhodli hledat v nádherných parcích či zahradách.

Francie, Paříž II. – město slavných a moudrých
Publikováno: 4.6.2014
Po minulém letmém představení Paříže se dnes vydáme na jeho konkrétnější místa. Náš výlet začneme v Latinské čtvrti, projdeme si dva nádherné bulváry a navštívíme i snad nejznámější hrobku ve městě.

Francie, Paříž I. – město večné krásy
Publikováno: 28.5.2014
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.

Francie: Nice – středomořské letovisko
Publikováno: 13.9.2013
Nice kolem roku 350 př. n. l. založili Řekové z Marseille a z města se rychle stal vytížený přístav. V 7. století n. l. se město připojilo k janovské lize a odrazilo saracénský nájezd. Nicméně, o století později Saracéni dvakrát město dobyli a vyplenili.

Francie: Marseille – nejstarší město ve Francii II.
Publikováno: 6.9.2013
Po malé exkurzi v minulém díle se dnes opět vrátíme do tohoto jihofrancouzského města.

Francie: Guadeloupe - klenot Karibiku
Publikováno: 28.5.2012
Guadeloupe patří k jednomu z francouzských departamentů. Co vše se zde skrývá?

Francie: Dům a zahrada Clauda Moneta - impresionismus v celé své kráse
Publikováno: 8.8.2011
Podívejte se, kde lze na vlastní oči spatřit krajinné motivy, ze kterých čerpal světoznámý impresionista.

Francie, Dijon – město středověké architektury
Publikováno: 23.8.2013
Jméno Dijon je u nás notoricky známé. Je to označení oblíbeného typu hořčice a dnes se dozvíte také něco o místě, odkud tato pochoutka pochází.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 19. 1. 2020
svátek:Doubravka
dnes:
neděle 19.1.
1 °C
zítra:
pondělí 20.1.
1 °C