www.infoglobe.cz » Francie, Nancy –  město secesního umění

Francie, Nancy – město secesního umění

Publikováno: 18.8.2021
Dnes vás zavedeme do regionu Lotrinska, kde navštívíme malebné město Nancy, které je zároveň hlavním městem prefektury Meurthe-et-Moselle.

Pro návštěvu francouzského Nancy jsme se rozhodli z více důvodů. Jedná se o rodiště několika známých osobností. Asi nejznámější je císař František Štefan I. Lotrinský, který se v průběhu časů stal manželem Marie Terezie. Kromě okleštěných vladařských povinností rozvíjel i několik podnikatelských aktivit, které měly dopad i na území nynějšího Slovenska. Dalším důvodem byla touha vidět tři náměstí zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO a také jsme chtěli zažít atmosféru města, odkud se začalo šířit secesní hnutí.

město Nancy

Ještě než se vydáme po jeho malebných uličkách a náměstích, řekneme si něco o historii. Vznik města se datuje kolem roku 1050 a za zakladatele je považován lotrinský šlechtic – vévoda Gerhard Lotrinský. Z malého městečka se zakrátko stalo hlavní město celého vévodství. Tento statut přispíval k rozšiřování a budování města, které v současnosti obdivují tisíce turistů z celého světa.

město Nancy

Prvním významným historickým mezníkem byla bitva u Nancy, kde byl zabit burgundský vévoda Karel Smělý. Další nastal v roce 1737, kdy francouzský král Ludvík XV. věnoval lotrinské vévodství svrženému polskému králi Stanislawu Leszczyńskému, který městu zanechal snad nejvýraznější „rys“ v podobě náměstí. Později se Nancy stalo i sídlem biskupství, po prusko-francouzské válce připadlo Francii a kolem roku 1900 se právě odsud začalo šířit secesní hnutí (art nouveau). Následné světové války si vyžádaly velké materiální škody, avšak většinu z nich se naštěstí podařilo odstranit.

město Nancy

K nejvyhledávanějším památkám města na levém břehu řeky Meurthe patří Stanislavovo náměstí (Place Stanislas), náměstí Aliance (Place d'Alliance) a náměstí Kariéry (Place de la Carrière), které jsou díky mimořádné historické hodnotě zapsané do dědictví UNESCO. Uprostřed prvního zmíněného náměstí se hrdě tyčí bronzová socha krále Stanisława. Za návštěvu však určitě stojí i palác lotrinských vojevůdců, kde sídlí Lotrinské muzeum umění, barokní katedrála Notre-Dame, novogotický kostel Saint Epure, kostel sv. Františka bez věže a s hřbitovem lotrinských vévodů, muzeum Emila Gallé, proslulá Lotrinská opera a pozdně gotická brána s barbakanem Porte de la Craffe. O něco vzdálenější zážitkový cíl je i akvárium či zdejší botanická zahrada.

město Nancy

město Nancy  město Nancy

Kromě pamětihodností nás zaujala velká koncentrace mladých lidí. Je to tím, že je Nancy pátým největším univerzitním městem Francie. Veřejná doprava je opravdu unikátní, nabízí totiž jízdu ve vozidlech, které plní funkci tramvaje, trolejbusu a autobusu v jednom. Vozidla jezdí na pneumatikách, napojená jsou na trolejové vedení nebo ve vybraných částech města jsou vedeny po zabudované kolejnici, která po vysunutí vodicí tyče vede vozidlo hromadné dopravy podobně jako tramvaj.

město Nancy

Nancy nabízí i atraktivní dálniční spojení s městy jako Lucemburk, Štrasburk, Dijon či Metz, zastavují zde i rychlovlaky TGV. Zajímavá je spojitost města s Českou republikou, známý klatovský karafiát byl totiž vyšlechtěn ze semene květu dovezeného z Nancy, také se na místní univerzitě každoročně konají kurzy českého jazyka a kultury.

město Nancy

Nancy nabízí nádherné secesní stavby, upravené přírodní parky, příjemné klima, usměvavé lidi, dobré jídlo, památky a nevšední umělecká ztvárnění. A jako bonus zde budete nacházet paralely se známými zeměmi. Ale přesvědčit se o tom už budete muset sami.

město Nancy

GPS: 48°41'36.4"N 6°11'00.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Azurové pobřeží I.: Slavný revír četníka ze St. Tropez – VIDEO
Publikováno: 22.9.2021
Stará námořnická a rybářská tradice, vynikající víno z místních vinic, srdeční a přátelští Francouzi, nádherné počasí i pověstně modré Středozemní moře. To vše sem každý rok přivede miliony lidí, kteří si chtějí odpočinout od každodenních starostí a načerpat trochu jižanské energie. Francouzská Riviéra sice nepatří k nejlevnějším evropským letoviskům, rozhodně odsud však nebudete odjíždět zklamaní.

Francie, Avignon – památky města a okolí
Publikováno: 27.1.2017
Už v minulém díle jsme si udělali procházku po krásném Avignonu a dnes v ní budeme pokračovat.

Francie, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikováno: 16.6.2017
Četli jste Žízeň po životě od Irvinga Stonea? Nebo znáte trochu lépe život Vincenta van Gogha? Arles je totiž město, které je s životem slavného malíře úzce spjaté. Van Gogh zde strávil poslední léta svého života a vy můžete jít po jeho stopách.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Champagne  – ráj vína I
Publikováno: 6.1.2017
Champagne je domovem vína – šampaňského. Tento historický region leží na severozápadě Francie. Oproti Gaskoňsku, které jsme navštívili minulý týden, je spíše chladnější. Blízkost Champagne k Paříži byla základním předpokladem pro ekonomický úspěch regionu, nicméně tudy často pochodovaly armády, které táhly na francouzskou metropoli a nezdráhaly se pustošit vše, co jim stálo v cestě.

Francie, departement Haute-Garonne – Toulouse
Publikováno: 24.2.2017
Hluboko ve francouzském vnitrozemí se rozkládá město Toulouse, které je čtvrtým největším v zemi. Mnozí však kolem něj pouze projedou na cestě do Pyrenejí nebo Languedocu.

Francie, departement Rhône – Lyon I
Publikováno: 24.3.2017
Třetí nejlidnatější město Francie najdete v regionu Auvergne-Rhône-Alpes na soutoku řek Rhony a Saôny.

Francie, Dijon – město středověké architektury
Publikováno: 23.8.2013
Jméno Dijon je u nás notoricky známé. Je to označení oblíbeného typu hořčice a dnes se dozvíte také něco o místě, odkud tato pochoutka pochází.

Francie, Normandie – hřbitov amerických vojáků a další zajímavá místa
Publikováno: 11.11.2016
Po úchvatném Le Mont-Saint-Michel lze těžko věřit, že v Normandii naleznete zajímavější místo. Ale přesto pro vás máme několik tipů, kam vyrazit.

Francie, Normandie – Le Mont-Saint-Michel
Publikováno: 4.11.2016
Normandii si fanoušci válečných filmů vybaví především v souvislosti s vyloděním spojeneckých vojsk v červnu 1944. Normandie ale má samozřejmě dlouhou a bohatou historii. Její vlajku zdobí tři zlatí leopardi na červeném poli. Familiárně se jim říká „les treis cats“ neboli tři kočky.

Francie, Paříž I. – město večné krásy
Publikováno: 28.5.2014
Dnes začíná náš nový seriál o městě, které se řadí mezi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejkrásnější metropole světa. Ano, je to francouzské hlavní město Paříž. Společně se vydáme na procházku po těch nejvychytanějších místech a povíme si jeho tajuplné příběhy.

Francie, Paříž XII. – Versailles, místo francouzské pýchy I.
Publikováno: 13.8.2014
Po absolvování hotelové snídaně jsme se vydali kousek za Paříž – do jejího předměstí, které nese stejnojmenný název jako slavný zámecký komplex Versailles. Poznávání tohoto bývalého sídla králů vyžadovalo velkou dávku trpělivosti a také určitou kondičku. Ptáte se proč? Odpověď najdete v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: La Norma - pohodové lyžování
Pojďte se s námi podívat do jednoho malého lyžařského střediska ve Francii. Skutečnost, že j...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2021
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí v rámci mezinárodního společenství o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, environmentálních i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 9. 2021
svátek:Andrea
dnes:
neděle 26.9.
22 °C
zítra:
pondělí 27.9.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X