www.infoglobe.cz » Francie – Perpignan a středověké Carcassonne

Francie – Perpignan a středověké Carcassonne

Publikováno: 5.5.2017
Od Alp, kde jsme minule zavítali do města Grenoble, poputujeme daleko na jihovýchod Francie – až téměř k hranicím se Španělskem.

Prvním z našich dvou cílů je stotisícové město Perpignan, pro které je typická směs domů s červenými střechami, náměstíčka a hlavně středomořské slunce. Město se nachází asi pět kilometrů od moře. Městská architektura byla jednoznačně ovlivněna vlivy z Katalánie, která leží západně přes Pyreneje.

Perpignan

Hlavním náměstím je rozlehlé Place de la République, kde se běžně konají trhy, můžete tam někdy dokonce narazit i na kolotoče. Tím hlavním na náměstí je však divadlo Theatre Municipal.

Perpignan

V severní části perpignanského Starého města najdeme Castillet. Na první pohled vypadá jako hrad, ale ve skutečnosti se jedná o věž ze 14. století, která sloužila jako brána městského opevnění. V současnosti je nejnavštěvovanější místní památkou, kde dnes sídlí muzeum Casa Pairal (expozice katalánského folklorního umění). Vrchol věže je otevřený veřejnosti a výhled je samozřejmě fantastický.

Castillet

Další významnou památkou je katedrála Saint-Jean, která byla postavena během 14. a 15. století. Interiér je bohatě zdobený – pozornost věnujte retáblům (oltářním nástavcům z 16. a 17. století) a vysokému mramorovému nástavci. Na jihu historického centra Perpignanu si zajděte do Palais des Rois de Majorque, což je pevnost ve tvaru hvězdy. Nechal si ji postavit mallorský král Jakub II. na konci 14. století. Každý rok koncem léta se v paláci koná oblíbený hudební festival Guitares au Palais.

Palais des Rois de Majorque

A teď už náš druhý cíl... Carcassonne možná znáte převážně jako populární a dost zábavnou deskovou hru. Jméno hry je však inspirováno reálným místem. Carcassonne je ve skutečnosti padesátitisícové město, které leží zhruba hodinu jízdy autem od Perpignanu. A vypadá jako vystřižené z nějaké pohádky. Neporušené dvojité opevnění s cimbuřím a 54 obrannými věžemi. Tento dokonale zachovalý příklad středověkého opevněného města vzbudí nadšení snad v každém turistovi. Část opevnění se datuje již do doby, kdy území vládl germánský kmen Vizigótů. Ve 13. století za vlády Ludvíka IX. a poté Filipa Chrabrého bylo opevnění znatelně posíleno a rozšířeno.

Carcassonne

Carcassonne   Carcassonne

Jakmile se dostanete za hradby, přenesete se o mnoho staletí zpět do středověku. Všechny budovy, náměstí a boční uličky si zachovaly svůj středověký charakter. Z památek si povšimněte například baziliky Basilique des Saints Nazaire et Celse, jež byla postavena mezi 11. a 14. stoletím. Dokonce sám papež Urban II. město navštívil a posvětil stavební materiál připravený na stavbu kostela.

Basilique des Saints Nazaire et Celse

Půdorys baziliky odpovídá tvaru katolického kříže. Vnitřek baziliky měří na délku 59 metrů a 14 metrů na šířku. Povšimněte si také krásných vitrážových oken, na kterých jsou vyobrazeny klasické biblické výjevy jako poslední večeře Páně, zadržení Ježíše nebo Ježíš nesoucí kříž.

GPS: (Carcassonne) 43°12'16.5"N 2°21'49.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Jean-Pol GRANDMONT, Jean-Pol GRANDMONT (2), Ad Mesken, Jonaslange, Jean TostiChristophe Marcheux, Sts~commonswiki, kikiargDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie: departement Hérault – Montpellier
Publikováno: 17.2.2017
Když se budete procházet historickým centrem, všimněte si pouličního umění. Na rozdíl od jiných měst, kde v sobě umění nese často politický podtext, zde působí spíše vesele a uvolněně. Nedivte se, když narazíte na obrázek pandy tasící revolvery nebo na půlku kola, jak trčí ze zdi některého z domů.

Francie: departement Hérault – návštěva města Montpellier
Publikováno: 10.2.2017
Centrem jihofrancouzského departmentu Hérault je Montpellier. Toto čtvrtmilionové město se rozkládá v kopcovitém terénu u břehů Středozemního moře.

Francie, departement Gard – Nîmes
Publikováno: 21.4.2017
Závěr pracovního týdne dnes strávíme v dalším malebném francouzském městě, v Nîmes. Nacházejí se v něm skvěle zachované antické památky. Tou nejdůležitější je bezesporu amfiteátr z 1. století n. l. Jeho rozměry jsou impozantní 133 na 101 metrů a najednou se do něj mohlo vejít 21 tisíc diváků. Divadlo bylo navrženo pro velké davy skutečně důmyslně. Je zde 124 vchodů, takže diváci se mohli do divadla dostat během několika minut.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Nancy – perla Lotrinska
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do francouzského města Nancy, které nabízí ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C