www.infoglobe.cz » Francie, údolí Loiry – zámky a víno IV

Francie, údolí Loiry – zámky a víno IV

Publikováno: 28.10.2016
I když bychom údolí Loiry mohli věnovat mnohem více prostoru, bude tento díl poslední. Příště se totiž vydáme do dalšího regionu ve Francii.

Dnes nejprve zavítáme do Château de Valençay. Známá (i když u nás ne příliš) francouzská spisovatelka 19. století – Amantine-Lucile-Aurore Dupin, která vystupovala pod pseudonymem George Sand, nazvala zámek „tím nejkrásnějším na zemi“.

Château de Valençay

Zámek leží na kraji roviny, která hraničí s řekou Nahon. Za jeho stavbou stojí rodina finančníků d'Étampes de Valençay a trvala od roku 1540 po dobu téměř 200 let. Zámek tehdy nahradil původní středověký hrad z 12. století. Právě v 16. století byla postavena charakteristická válcovitá věž na západním rohu zámku. Věž je zakončena honosnou kopulí à l'impériale.

Po dostavbě v 18. století se na zámku rychle střídali majitelé. Na čas jej vlastnil i John Law. Tento skotský rodák se za svůj život stal významným finančníkem. Založil například první centrální banku Francie – Banque Générale a mimochodem byl kvůli spekulacím zodpovědný i za hospodářský kolaps Francie.

Château de Valençay

Na začátku 19. století se zámek stal majetkem Napoleonova ministra zahraničí – Talleyranda, který jej měl používat jako místo vhodné pro přijímání zahraničních diplomatů a hodnostářů. Právě toto období je označováno jako zlatý věk zámku. SloužilChâteau de Valençay zde i slavný Antonin Carème, nejlepší francouzský kuchař 19. století. Byl vůbec první, komu se říkalo „chef“ (šéfkuchař) a také kdo začal nosit vysoký bílý klobouk. Podle názorů současných hostů jde kuchařské umění na zámku ve šlépějích mistra Carèmeho.

Ministr Talleyrand se zasloužil o to, že se zámek pyšní jedněmi z nejrozsáhlejších interiérů v empírovém slohu vůbec. Talleyrandům zámek patřil až do 50. let 20. století a v západním křídle je jim na jejich památku věnováno muzeum.

Zámek Valençay necháme být a podíváme se do Château d'Azay-le-Rideau, který je příkladnou ukázkou francouzské renesance. Jako v případě předešlého zámku, i tento nahradil pevnost z 12. století, tedy její zbytky, protože během stoleté války byla pevnost srovnána se zemí.

Château d'Azay-le-Rideau

Château d'Azay-le-RideauCharakteristickým znakem zámku je to, že stojí na ostrůvkuChâteau d'Azay-le-Rideau – schodiště uprostřed řeky Indra a vytváří dojem, jako by stoupal přímo z vody. Balzac, který často pobýval na pouhých 7 kilometrů vzdáleném Château de Saché, o kterém jsme psali minule, Rideau označil za broušený diamant spočívající na Indře.

Výhodou tohoto zámku jsou jeho relativně skromné proporce, jeho prohlídka tedy není náročná. Patrně nejzajímavější částí jeho interiéru je schodiště se třemi meziposchodími. Na schody se vstupuje skrze portál, který připomíná vítězné oblouky v duchu starověkého Říma.

Po prohlídce zámeckých interiérů se vydejte do pěkného přilehlého parku.

GPS: (Château d'Azay-le-Rideau) 47°15'32.5"N 0°27'56.4"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: LonganimE, Jean-Christophe BENOIST, Croquant, Croquant 2, Jean-Christophe BENOIST 2, GuyFrancis, LonganimE 2Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě I.
Publikováno: 12.7.2015
Chtěla jsem vyrazit někam na výlet, a tak jsem sedla k internetu a zkoumala své možnosti. Po chvilce hledání je rozhodnuto. Vítězí Paříž! Výlet to bude sice krátký, ale nabitý zajímavým programem.

Francie, Bretaň – Nantes I
Publikováno: 2.12.2016
Po zastávce v Rennes, hlavním městě Bretaně, se podíváme do Nantes, nejlidnatějšího města regionu a šestého nejlidnatějšího města Francie. Známý americký magazín Time dokonce Nantes označil za nejlepší evropské město pro život.

Francie, Normandie – hřbitov amerických vojáků a další zajímavá místa
Publikováno: 11.11.2016
Po úchvatném Le Mont-Saint-Michel lze těžko věřit, že v Normandii naleznete zajímavější místo. Ale přesto pro vás máme několik tipů, kam vyrazit.

Francie, Normandie – Le Mont-Saint-Michel
Publikováno: 4.11.2016
Normandii si fanoušci válečných filmů vybaví především v souvislosti s vyloděním spojeneckých vojsk v červnu 1944. Normandie ale má samozřejmě dlouhou a bohatou historii. Její vlajku zdobí tři zlatí leopardi na červeném poli. Familiárně se jim říká „les treis cats“ neboli tři kočky.

Francie, Bretaň – Nantes II
Publikováno: 9.12.2016
Byla by škoda opustit Nantes po tak krátké návštěvě. Dnes se sem proto vydáváme znovu, abychom toto město poznali o něco lépe. Stojí to za to.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě II.
Publikováno: 19.7.2015
Po Lucemburských zahradách pokračujeme ke světoznámé univerzitě Sorbonna, o jejíž rozvoj se postaral sám kardinál Richelieu. Financoval její rekonstrukci a změnil dříve obyčejné koleje pro chudé studenty teologie na významné centrum vzdělanosti.

Francie, Paříž – na skok ve velkoměstě III.
Publikováno: 26.7.2015
Nedělní program je velice lákavý. Po snídani opouštíme hotel, odvážíme část turistů do Paříže k individuálnímu programu a směřujeme do Giverny. Městečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okouzlí. Obzvlášť, když dorazíte ve slunečný den.

Francie, údolí Loiry – zámky a víno I
Publikováno: 7.10.2016
Údolí Loiry se táhne v úctyhodné délce 280 kilometrů na středním toku řeky Loiry jihozápadně od Paříže. Tato oblast je světově proslulá pěstováním vína, které začalo podle nejstarších dochovaných svědectví v prvním století př. n. l. Po regionu Champagne je údolí Loiry oblastí s druhou největší produkcí šumivých vín ve Francii.

Francie, údolí Loiry – zámky a víno II
Publikováno: 14.10.2016
Ve druhém díle se lehce vzdálíme od názvu článku. Než si zase povíme něco o zámcích, které v této oblíbené turistické oblasti můžete spatřit, poodhalíme, která další zajímavá místa by stála za návštěvu.

Francie, údolí Loiry – zámky a víno III
Publikováno: 21.10.2016
To, že je údolí Loiry vinařskou oblastí, dokládá i fakt, že plocha, na které je víno pěstováno, činí asi 750 kilometrů čtverečních. Údolí je mimochodem hlavním dodavatelem bílého vína ve Francii. My ale necháme víno vínem a podíváme se na další zámky.


Souvisejicí fotogalerie

Francie, Azurové pobřeží – v srdci Provence
Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra je jednou z nejatraktivnějších rekreačních oblastí na ...

Francie – jen střípky z této krásné země
Francie (oficiálně Francouzská republika) je stát, jehož většina území se nachází v západní Evrop...

Francie: Paříž – město inspirace
Kamkoliv se v metropoli Francie vydáte, narazíte na historii v podobě úchvatných památek. Šarmem ...

Francie: Paříž – perla na Seině
Paříž, hlavní město Francie, se rozprostírá po obou březích řeky Seiny a patří k nejkrásnějším a&...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 1. 12. 2020
svátek:Iva
dnes:
úterý 1.12.
-1 °C
zítra:
středa 2.12.
-3 °C