www.infoglobe.cz » Francie: výšlap na Mont Blanc III

Francie: výšlap na Mont Blanc III

Publikováno: 25.6.2018
Jsme na vrcholu Evropy, na vrcholu hory Mont Blanc. Pro běžné výstupy je vrchol místem, kde si člověk sedne, odpočine a užije si výhled do okolí, to na sněhovém vrcholu opravdu nejde. Tady vydržíte jen chvilku, protože se do vás hned dá zima. Člověk si zároveň také uvědomuje, jak moc je unavený a ví, jaká to je dálka zase zpět a jak jsou některé úseky nebezpečné.

Cestu zpět také může zhoršit stálá bolest hlavy kvůli nadmořské výšce a špatnému pitnému režimu. Iontový nápoj je moc studený a napít se čaje je zase zdlouhavá činnost. Záchranou vám opět může být plechový Vallot, kde se chvilku schováte před větrem a v klidu se napijete. Za chvíli ale zase potřebujete pohyb.

nová chata Gouter

Cesta zpět po sněhu byla náročná kvůli husté mlze, která si mezitím sedla až do nadmořské výšky 4 000 m n. m. Cesta se vám ztrácí, protože sníh splývá s mlhou, oči jsou pak z hledání stop po mačkách velmi unavené. Snažili jsme se užít si poslední chvilky na sněhu, ale byli jsme poměrně rádi, že už můžeme sundat mačky a šlápnout na pevnou zem. No pevnou, to je poněkud silné slovo.

prostor pro sundání maček   okraj sněhové čepice

Pro mě psychicky nejnáročnější úsek jsme měli teprve před sebou. Rovnováha byla výrazně oslabená, tělo velmi unavené a v expedičních botách se po kamenech jde opravdu špatně. Úsek cesty, který mě předcházející den tak bavil, se stal noční můrou. I s maximálním soustředěním se na každý krok jsem se bála hrozícího nebezpečí, které mohlo přijít kdykoliv během posledních dvou hodin cesty. Tehdy jsme uznali, že tento úsek cesty, kde umírají desítky lidí ročně, je opravdu hrozně nebezpečný právě proto, že si člověk říká, že to má už skoro za sebou a bez koncentrace pospíchá dolu. Adrenalin, nebezpečné cesty a sporty mě opravdu baví, ale tohle bylo i na mě moc. Pocit, že se moje tělo už vůbec nechce hýbat, jsem ještě nikdy neměla.

Base Camp

Vše dobře dopadlo a po 13,5 hodinách nepřetržité chůze jsme si sedli vedle stanu a 15 minut jen seděli. Najednou to bylo jako krásný sen, jak byl člověk z té výšky otupělý a unavený. Sedíte mezi hromadou kamení na sluníčku, přitom před pár hodinami jste stáli v husté mlze kdesi vysoko a šlehal vás vítr. Je krásný pocit mít to úspěšně za sebou a být v bezpečí. Následujícího dne mě velmi mile překvapilo, že nás nic konkrétního výrazně nebolelo. Pobalili jsme věci a s plnými krosnami šli zase dolů na vláček.

cesta ke stanici vláčku   když je dobrá předpověď, davy lidí míří vzhůru

Je to zážitek plný emocí. Výstup je fyzicky i psychicky velmi náročný, opravdu to není zadarmo. Výstup však může zvládnout každý, kdo je zvyklý na fyzickou činnost a tohle překoná, protože cesta vede po vyšlapané cestičce a za dobrého počasí se zde nedá ztratit. Nečeká vás žádný úsek, kde musíte lézt pomocí cepínu. Určitě vyjděte co nejdříve, nebo spěte na chatě Gouter, pak je výstup snazší. Ač jsme po návratu byli přesvědčeni, že se už nikdy na takový vrchol nechceme vydat, s odstupem pár dní jsme už vymýšleli, kam bychom s cepínem vyrazili příště. Pokud se na výstup vydáte, snad i vy budete mít krásné vzpomínky.

západ slunce z kempu

GPS: 45°49'58.9"N 6°51'57.3"E

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie – výšlap na Mont Blanc I
Publikováno: 11.6.2018
Nejvyšší hora Evropy – Mont Blanc – je mezi horolezci veliký pojem. Na vrchol vede více cest, ale nejčastěji je využívaná jedna z nich, tzv. normálka. A právě tu vám dnes představím. Říká se, že po této cestě je výstup na vrchol jednoduchý, ale není zadarmo. Pravdou ale je, že tato trasa je pro mnohé horolezce smrtelná. O tom, jak to tam opravdu vypadá, jsem se chtěla přesvědčit osobně, a tak jsme vyrazili.

Francie – výšlap na Mont Blanc II
Publikováno: 18.6.2018
V dnešním článku si můžete přečíst, jak pokračoval náš výstup na slavnou horu Mont Blanc.

Francie, Chamonix – na úpatí Mont Blancu
Publikováno: 14.7.2017
Tento pátek se vydáme více do přírody – k hoře Mont Blanc, jíž se přezdívá střecha Evropy. Vyrazíme do alpského městečka Chamonix a jeho okolí.

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 28.4.2017
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš