www.infoglobe.cz » Grónsko – arktická divočina

Grónsko – arktická divočina

Publikováno: 4.1.2023
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

let směr Grónsko

Londýn – letiště HeathrowLondýn – letiště Heathrow

Ale pojďme pěkně popořadě. Ze Slovenska nebo Česka se do Grónska dostanete nejlépe přes některou cestovní agenturu. Ta vám zajistí program, ubytování a samozřejmě odlet – většinou s přestupem v Londýně a s mezipřistáním na Islandu. Pak již stačí jen sledovat mapku na monitoru sedadla v letadle a vykukovat ven z okna.
Londýn

LondýnLondýn První pohledy na ostré horské štíty, které se nečekaně vynořují z oceánu, vám doslova vyrazí dech. Neméně fascinující budou pohledy na obrovské ledové kry, ledovce nebo sněžná pole. Po přistání si v Grónsku postupně projdete eskymácké osady, z lodi si vychutnáte pohledy na arktickou divočinu a majestátní fjordy. Navštívíte i obydlená městečka nebo ostrovy s typickou „severskou“ architekturou nebo se svezete na psím spřežení bílou pustinou. Pokud vám bude přát počasí, tak zažijete i rozkvetlou krajinu a alespoň na chvilku se ztotožníte s pojmenováním „zelená země“. V rámci dobrodružství můžete navštívit i islandský národní park Þingvellir (Thingvellir), kde se rozestupuje evropská a americká litosférická deska. Pro zajímavost uvádíme, že se zde nacházel i nejstarší světový parlament pod širým nebem – Althing. Určitě nevynechte ani velkolepé vodní divadlo v podobě gejzírů, vodopádů nebo přírodních koupališť.

Grónsko

Grónsko – let nad ostrovemGrónsko (mapka na obrazovce v letadle)
Ideální je naplánovat si cestu na teplejší měsíce v roce, což v případě Grónska znamená od května do srpna. V tomto období zde teplota dokáže přesáhnout až 20 °C. Jelikož je Grónsko autonomní oblastí Dánska, dorozumíte se zde dánsky a samozřejmě anglicky. Pro fajnšmekry je k dispozici i grónština, jejímž výchozím jazykem je východní inuitština. Hlavním městem je Nuuk, kde žije bezmála 17 000 obyvatel. Dohromady celý ostrov obývá přes 56 000 obyvatel. V hlavním městě sídlí mimo jiné i turisty vyhledávané Národní muzeum, jakož i Grónská univerzita. Nuuk se také chlubí tím, že je vůbec prvním místem, kde se usídlili legendární Vikingové, předkové Dánů, Norů a Švédů, jejichž stopy tu zůstaly dodnes. Mezi nejnavštěvovanější místo v zemi patří záliv Disko Bay v blízkosti městečka Ilulissat, který je zapsán do světového dědictví UNESCO a kromě ledovcových fjordů zde lze obdivovat často vyskytující se velryby.
Grónsko
Při toulkách Grónskem nepřijde zkrátka ani váš žaludek. Místní specialitou je tulení maso. Z dalších zajímavostí této ostrovní země nám nedá nezmínit, že jsou sice její obyvatelé převážně občany Evropské unie, ale samotný ostrov do ní začleněn není. Z administrativního pohledu je Grónsko členěno do čtyř krajů. Nachází se zde i vojenská základna Thule, která spadá pod svrchovanost Spojených států amerických. Jen 15 % povrchu je trvale bez ledu, zbytek pokrývá souvislá vrstva ledu, v některých místech až 3kilometrové tloušťky. Ani Grónsku se nevyhýbá globální oteplování, to se projevuje poměrně častým lámáním ledovců. Dokonce některé hypotézy uvádějí, že pokud by došlo k roztání všeho ledu, hladina světových oceánů by se zvedla o neuvěřitelných 7 metrů.
Grónsko

GrónskoGrónsko
Nachází se zde největší národní park na světě, kde žije i medvěd lední, který je největší suchozemskou šelmou na světě. Ekonomický potenciál země je zatím málo využíván. Kromě nerostných surovin (ropa a plyn) se zde nacházejí i bohaté zásoby minerálů. Snad největším „motorem“ místní ekonomiky je rybolov.
Grónsko
Grónsko je zemí, kde doba ledová stále přetrvává, ale přesto nabízí nepřebernou krásu přírody. Nevšední je i život místních obyvatel, který díky bezvízovému styku můžete zažít i vy. Pokud máte rádi zimu a změnu, tak je tento ostrov ideálním místem pobytu.

 

GPS: 64°11'20.9"N 51°41'01.7"W (Nuuk)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter Barna

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Dánsko, Kodaň II – parky, hřbitovy a Andersen
Publikováno: 4.5.2022
Živé květiny, rozkvetlé stromy, lavičky, malé lucerničky, plyšoví medvídci a zpívající ptáci. Po štěrkových pěšinkách tu pomalu procházejí lidé – děti, rodiče, dědečkové a babičky – na tom nezáleží. Všichni si užívají poklidnou atmosféru místa. Nebýt všudypřítomných náhrobků s dánskými jmény, ani by mě nenapadlo, že jsem na obrovském hřbitově. Vypadá to, jako by tu hroby byly tak nějak náhodou.

Norsko, Oslo – severský klenot
Publikováno: 21.4.2024
Po návštěvě Bergenu jsme se přesunuli do hlavního města Norského království – Osla. Jelikož den byl dlouhý a náročný, procházku večerním městem jsme vyměnili za hotelovou postel a odpočinek. Ale hned ráno jsme se vydali vstříc dobrodružství.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 31.3.2024
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko – národní park Jotunheimen
Publikováno: 7.4.2024
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.

Dánsko, Kodaň I – město mnoha možností
Publikováno: 27.4.2022
Dánské hlavní město mi učarovalo. Severská historie a zajímavá architektura na každém kroku, spousta zeleně, cyklisté, pohodoví lidé i výborné jídlo a káva. Jedno z měst, které by pro nás mohlo být vzorem. Není žádným tajemstvím, že lidé ze severských zemí patří k nejspokojenějším na světě. V Kodani jsem pochopil proč.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě XIII.
Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Island – další kouzelná místa ostrova
I východ a sever ostrova stojí za návštěvu. Na východě je to jedna rybářská vesnička vedle druhé ...

Island – tajuplná místa na jihu ostrova
Na jihu ostrova je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Tím prvním je lávová jeskyně Raufarholshe...

Island – z bundy do plavek
Cesta z Reykjavíku na východ není jen tak ledajaká. Jako první jsme přijeli k národnímu parku Þin...

Island – nezaměnitelně svérázný charakter
Pro poznávání naprosto jiné přírody nemusíte opouštět „starý kontinent“, stačí vyrazit na Island....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X