www.infoglobe.cz » Gruzie – město Mestia a výpravy do okolí

Gruzie – město Mestia a výpravy do okolí

Publikováno: 20.10.2018
Mestia je krásné horské městečko ležící 128 km severovýchodně od krajského města Zugdidi. Patří k nejmalebnějším částem země a ne nadarmo bývá nazývané gruzínským Švýcarskem. S alpskou zemí má hodně společného. Nejen krásnou krajinu zelených pastvin pod zaledněnými horami, ale také množství turistů.

Symbolem Mestie jsou kamenné obranné věže koškebi, kterých zde stojí několik desítek. Většina z nich byla postavena mezi 9. a 13. stoletím a sloužily vesničanům jako úkryt při nájezdech cizích armád. Dnes některé z nich slouží jako kostelní věže a jiné jsou zase obestavěny novějšími domy. Míst k ubytování je tu spoustu, ale trochu si připlatíte. Přece jenom se zde chtějí vyrovnat alpským městečkům.

kamenné obranné věže koškebi   domy v Mestii

Naším důležitým bodem ve městě je infocentrum, které se nachází u centrálního parku. Teče zde pramen minerální vody, opodál je radnice, kavárna a nesmí chybět ani bankomaty na každém rohu. V infocentru vyfasujeme mapy a můžeme vyrazit. Náš plán je jasný, vyrazíme k jezeru Koruldi Lakes. Pěšky cesta tam a zpět je výlet na celý den, ale když budete chtít, můžete až k němu dojet autem.

trek ke Koruldi Lakes

A tak jsme tedy vyrazili vstříc dobrodružství. Cesta je opravdu divoká, klikatí se jako had a má spousty výmolů a hlubokých děr. Když jsme ale potkali pár turistů, byli jsme rádi, že se vezeme. Kousek pod vrcholem nás však zarazil sníh, takže jsme dál pokračovali pěšky. Cesta trvala ještě asi tak hodinu, ale jezero jsme stejně neviděli, jelikož bylo pod sněhem. Ale výhledy do širého okolí stály za to. Ze shora je vždycky všechno tak jiné, ten neuvěřitelný klid, krásná příroda, špičaté skály a vysoké kopce…

panoráma

místní divoká příroda   nádherná krajina u Mestie

Po tomto výletě však budete mít čas ještě na jednu zastávku, a to u ledovce Chalati Glacier. Tento trek je nenáročný, autem se celou dobu dá jet podél řeky Mestiachala. Cesta je sice nezpevněná, ale jede se po ní dobře. Zaparkovat musíte u lanového mostu, odtud se pak jde pěšky až pod ledovec. Cesta tam a zpět je maximálně tak na dvě hodinky. Vede lesem, pak podél divoké řeky a nakonec se jde po vyznačené cestě mezi kameny. Půjdete korytem cesty, kde dřív býval ledovec a s postupným táním ledu se jde dál a dál. Na některých balvanech je zaznamenáno, kde byl led v určitých letech.

příroda u ledovce Chalati Glacier   ledovec Chalati Glacier

ledovec

Obě tyto turistické cesty jsou opravdu krásné. Na město a na výlety do okolí budete potřebovat alespoň dva dny.

GPS: (Koruldi Lakes) 43°05'18.1"N 42°41'56.3"E

 

Text a foto: Kateřina JanovskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Gruzie – z města do hor aneb cesta plná zastávek
Publikováno: 13.10.2018
Dnešní zastávkou a takovým malým zpestřením na cestě bude Balda Canyon. Nachází se necelých 12 km od města Martvili. Najít ho je však celkem náročné. Když jsme chtěli přebrodit řeku, přišel za námi místní pán. Dorozumívali jsme se těžko, ale povedlo se. Řeku prý nepřebrodíme, protože tam jsou ostré a velké kameny, ale že za 200 metrů je vodopád.

Gruzie – z Mestie do Ushguli
Publikováno: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vede pouze jedna jediná cesta. Dá se tam dostat vlastním vozem, taxíkem, mašrutkou (což je místní hromadná doprava), ale dá se i stopem. Cesta tedy vede směr Ughviri pass. Počítejte však s nezpevněným terénem. Jakmile jsme projeli Ughviri pass, serpentinami jsme sjížděli do první vesnice. Člověka až z těch podmínek, ve kterých lidé žijí, přechází zrak.

Gruzie: ze Zagaro Pass do Kutaisi – poslední část výpravy
Publikováno: 3.11.2018
Když jsme se ráno probudili, nad Zagaro Pass krásně svítilo sluníčko. Cesta pryč však nebyla kvůli sněhu průjezdná, a tak jsme čekali a čekali…

Gruzie, Kutaisi – krásná příroda a spousta památek
Publikováno: 6.10.2018
Gruzie je stát ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Při východním okraji Gruziie se nachází Černé moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X