www.infoglobe.cz » Indie: Nové Dillí - Vzpomínka na britské impérium

Indie: Nové Dillí - Vzpomínka na britské impérium

Publikováno: 10.5.2013
Nové Dillí leží v severní části Indie a je hlavním městem tohoto státu.

Gurudwara Bangla SahibJeho základy byly položeny před sto lety, v roce 1911, při příležitosti korunovace Jiřího V., kdy sám král položil základní kámen. Architekty města se stali Edwin Lutyens a Herbert Baker, kteří ve své době patřili mezi přední architekty britského impéria. Výstavba začala po skončení první světové války a byla dokončena v roce 1931. Architekti město navrhli tak, aby z něj bylo administrativní centrum hodné velikosti impéria. Nové Dillí je postaveno kolem dvou hlavních bulvárů. První, Rajpath (Královská cesta) je na obou stranách lemován velkými parky a vodními kanály. Na jedné straně je bulvár zakončen Indickou bránou, která se podobá vítězným obloukům známým z Evropy. Stavba je památníkem pro 90 tisíc Indů, kteří padli během první světové války a třetí britsko-afghánské války. Druhý konec tohoto monumentálního bulváru je tvořen Rashtrapati Bhavan, tedy rezidencí indického prezidenta. Hlavní budova 130 hektarového komplexu je tvořena 340 pokoji a před hlavním vchodem se rozprostírá mohutné nádvoří s Jaipurským sloupem. India Gate

Druhý dillíjský bulvár, Janpath (Cesta lidu), je známý pro místní bazar Palika, který se nachází v podzemí. Naleznete v něm téměř čtyři sta obchodů a téměř neustále je zde narváno k prasknutí. Kromě tradičního spotřebního zboží si zde lidé mohou obstarat i věci, které svojí povahou patří na černý trh. Kromě toho je bulvár lemován komerčními budovami a janpathským trhem s velice levnými suvenýry, indickým rychlým občerstvením a různými ručně vyráběnými výrobky.

Nové Dillí je dnes moderním multikulturním městem, pro které jsou charakteristické mnohé významné festivaly a svátky jako například Diwali nebo Maha Shivratri (hinduistický svátek oslavující boha Šivu). V Novém Dillí, které spadá pod Dillí, žije 380 tisíc obyvatel.

Lotus

Mezi turistické atrakce patří například Lotosový chrám, který byl postaven v druhé polovině 80. let a dnes je dokonce navštěvovanější než Tádž Mahal. Jinou památkou je Gurudwara, sikhský chrám na jehož pozemcích se nachází umělý rybník, škola Rashtrapati Bhavannebo umělecká galerie. Snad nejživější částí města je Connaught Place, pro které je charakteristické obrovské kruhové náměstí uprostřed. Jedním z vůbec nejzajímavějších míst je Akšardham. Jedná se o hinduistický chrámový komplex, který byl otevřen v roce 2005 a návštěvníkům připomíná na starobylost hindské a indické kultury. Hlavní budova komplexu je 43 metrů vysoká, 96 metrů široká a 110 metrů Akshardham dlouhá. Humájúnova hrobka je dalším místem, které v Novém Dillí rozhodně stojí za vidění. Byla postavena na konci 16. století z červeného mramoru jako poslední místo odpočinku císaře Humájúna a později se stala předlohou pro Tádž Mahal.

Pro dillíjské klima jsou charakteristická dlouhá a velmi horká léta (průměrné teploty se pohybují kolem 35 stupňů) prokládaná krátkými, mírnými zimami. V nedávné době Nové Dillí bylo hostitelským městem Commonwealth Games, kterých se zúčastnilo přes šest tisíc atletů (pro srovnání na Olympijských hrách v Londýně jich bylo 10 tisíc).

Text: Maxim Kucer

Foto: Deepak, Ken Wieland, Tony Young, Vandelizer, Ricky W.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie - země tisíců bohů I.
Publikováno: 1.1.2011
Indie je kolébkou indoevropské civilizace a dlouho byla zemí, jejíž bohatství chtěla využít nejedna rozpínající se říše. Dnes je největší světovou demokracií a v nejbližší budoucnosti se stane zásadním hráčem na poli globální politiky. Jaká však je uvnitř? Jakými krásami na vás zapůsobí? To se dočtete v našem nové seriálu.

Indie, Kóčin – hlavní město koření
Publikováno: 17.4.2015
Kóčin je patrně nejdůležitějším přístavem v jihozápadní Indii. Po mnohá staletí byl centrem indického obchodu s kořením, které bylo od starověku známé Řekům, Římanům, Židům, Syřanům, Arabům a Číňanům.

Pákistán, Karáčí – metropole na březích Arabského moře
Publikováno: 20.2.2015
Pákistán je zemí, která zcela jistě trpí špatnou mediální prezentací. Zprávy, které o této zemi vídáme, často informují o teroristických útocích, které se však odehrávají daleko od turistických atrakcí. V tomto obraze pak zanikají hlavní přednosti této země, což jsou mírumilovní lidé, bohatá historie, krásné hory a kuchyně, která si vás omotá kolem prstu.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistánu
Publikováno: 26.7.2013
Srdce Pakistánu nebo také hlavní město kultury jsou pravděpodobně dvě nejběžnější přezdívky pro toto obrovské město.

Indie: Mé představy o "Incredible India" III.
Publikováno: 15.7.2013
Silvestra a Nový rok jsme pojali zcela netradičně na velbloudu v poušti Thár v Rádžastánu, v blízkosti hranice s Pákistánem. Za zvuků bubínků jsme tancovali kolem ohně s ostatními turisty z celého světa, jedli indické pokrmy s chutí kari, chili a písku.

Indie: Mé představy o "Incredible India" II.
Publikováno: 8.7.2013
Co nejvíce sužuje duši člověka jsou všudypřítomní žebrající lidé a hlavně děti, které jsou špinavé a mnohé z nich jsou nemocné a záměrně znetvořené. Běhají za vámi, prosí, ukazují, že mají hlad...

Indie: Mé představy o "Incredible India" I.
Publikováno: 1.7.2013
Než jsem letěla do Indie, měla jsem jen mlhavé představy o tom, co mě čeká. Svou Indii jsem si malovala jako z Bollywoodského filmu. Líbila se mi krásná barevná sárí, cinkající náramky, velké náušnice, a hlavně písničky z Bollywoodských filmů.

Indie - země tisíců bohů V.
Publikováno: 13.4.2011
Dnes opět zůstaneme v západní Indii. Dozvíte se o státě Goa.

Indie - země tisíců bohů VI.
Publikováno: 20.4.2011
Dnes se vypravíme do jižní Indie, do měst jako Čennaj nebo Bengalúru...

Indie - země tisíců bohů II.
Publikováno: 23.3.2011
V pokračování o této největší miliardové demokracii světa se zaměříme na severní část.

Indie - země tisíců bohů VII.
Publikováno: 27.4.2011
V posledním díle o indickém subkontinentu se dočtete o jeho východní části.

Indie - země tísiců bohů III.
Publikováno: 30.3.2011
Ve třetím pokračování poputujem dále severem Indie, přičemž tentokrát se dozvíte více o slavném prastarém městě Agra a dalších.

Indie - země tisíců bohů IV.
Publikováno: 6.4.2011
V dnešním díle seriálu o druhé nejlidnatější zemi světa a největší světové demokracii si přečtete o její západní části.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
15 °C
zítra:
neděle 16.5.
13 °C