www.infoglobe.cz » Indie: Tajemné jeskyně Barabar

Indie: Tajemné jeskyně Barabar

Publikováno: 23.1.2020
Tajemné mytické jeskyně zvané podle kopce, v němž jsou vyhloubeny – Barabar, najdeme v Indii, ve státě Bihar, v oblasti Jehanabad. Jde o nejstarší skalní prostory vyhloubené lidskou rukou. Jejich vznik spadá do období vlády císaře Ashoka kolem roku 260 př. n. l. Pletou hlavy badatelům i turistům.

Nepochopitelná zručnost starých Indů

Nejpozoruhodnější na těchto jeskyních není jejich stáří, ale nevídaná geometrická přesnost, s jakou byly vyhloubeny, dokonalé zrcadlově lesklé opracování žulových stěn a kleneb a především skutečnost, že vznikly za účelem meditace a navození transcendentních zážitků. Jakým způsobem se toho dosahovalo, pochopí každý na místě.

Kde je najdeme?

Z naprosté roviny se 35 km severovýchodně od města Gaya vypíná nízký, 3 km dlouhý žulový hřeben. V jeho centrální části je skupinka vyšších skalisek zvaná Barabar. Podobné místo bychom našli ještě asi jeden a půl km východně – kopec Nagarjuni. A co mají společného? Jsou zde do žulového masivu vyhloubeny jeskyně, svědectví dovednosti příslušníků Mauryanské říše a spolu se dvěma jeskyněmi Son Bhandar v Rajgiru jsou nejstaršími jeskynními chrámy v Indii. Barabarské jeskyně jsou jedinou stavbou spojenou se zaniklou náboženskou a filozofickou kulturou – šramanskou sektou asjivských filozofů.

vchody do jeskyní Sudama a Lomas Rishi

Karan Chaupar

Žulový masiv připomínající obrovskou ponorku má na jedné straně vytvořený pravidelný vchod a nad ním nápis, že jeskyně byla vytesána 19 let po nástupu císaře Ashoky na trůn. Každá z několika jeskyní Barabar má ještě své vlastní jméno. První z nich je Karan Chaupar. Dokonale pravidelný prostor má rozměry 10,4×4,3 m a strop je zaoblený do klenby s výškou 3,3 m. Uvnitř není jediná socha, kresba, nápis, reliéf prostě nic, jen dokonale vyhlazené lesklé žulové stěny.

interiér jeskyně Sudama

V jeskyni je šero, téměř tma, pouze vstupním otvorem sem slabě proniká světlo. Váš průvodce vám zprostředkuje nečekaný zážitek: dojde až na konec jeskyně a vykřikne několik slov. Neslýchané echo zvuk téměř netlumí, několikrát jej vrátí a po vteřinách se zvuky mísí, zesilují a nakonec je zřetelně slyšet slova, která nijak nesouvisí s tím, co bylo vysloveno. Je to fascinující. Návštěvníkům to nedá a experimentují s různými zvuky, tleskáním, intonacemi. Nakonec slyšíte zvuky, které nikdo nevydával: tlumenou konverzaci, pouliční hluk, zvuky z blízké vesnice, bučení krav atp. až k pocitu, že máte halucinace. Právě jste pochopili podstatu zážitků dávných meditujících. Jak fascinující zde musely být zpěvy mnichů!

portál jeskyně Lomas Rishi

Sudama, Lomas Rishi a Visvakarma

I další jeskyně Sudama a Lomas Rishi mají podobné rozměry, tvoří je však vždy dvě propojené místnosti. Vyleštěné stěny jsou příčinou stejných akustických vlastností, které byly základem navození psychedelických prožitků tehdejších stavitelů. Jeskyně Lomas Rishi zůstala nedokončená, práce na čtvrté jeskyni, Visvakarma, byly pouze započaty. Nejzajímavější portál má jeskyně Lomas Rishi. Je dekorovaný vytesanou řadou slonů.

V současnosti nemají vědci představu o technologii, jakou lidé 300 let před Kristem ve starověké Indii opracovávali žulové stěny s tak překvapivou přesností a dokonalostí.

zrcadlový efekt dokonale opracovaných žulových stěn

Okolí jeskyní je téměř stejně pozoruhodné jako jeskyně samé. Schodiště vysekaná do žulové skály a důmyslně vybudované přístupy k jeskyním, skalní reliéfy a mezi tím vším pasoucí se dobytek vesničanů, sušící se trus na balvanech a všudypřítomné zvědavé děti.

GPS: 25°00'21.2"N 85°03'49.1"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons: Fotografie Dharma, Klaus-Norbert, Devajyoti Sarkar, Photo DharmaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie – expedice Tygr: cesta a uvítání
Publikováno: 9.3.2019
Asi bych měla jít spát, když musím už ve 3.30 vstávat, ale co s tím, když nejsem unavená. Vše už je sbaleno, jen ještě přemýšlím, zda vzít pláštěnku, nebo ne, když hlásí slunečno 44 °C. Nakonec jsem ji z kufru vyndala. Vám ale doporučuji si ji vzít, je praktická, když vás přepadne průtrž mračen.

Indie – expedice Tygr: cesta na safari
Publikováno: 16.3.2019
Jídlo se tu podává jako bufet. Asi nejvíce mi z místní kuchyně chutnají placky čapátí nebo naan, ty bych mohla jíst bez omezení. A také mám ráda jehněčí maso, které zde připravují opravdu velmi dobře. Velkým lákadlem jsou různé dezerty, jsou hodně dobré, ale také hodně sladké, no prostě kalorická bomba. Raději si dám exotické ovoce.

Indie – expedice Tygr: cesta za mláďaty
Publikováno: 20.4.2019
Už se těším, co pěkného dnes nafotím. Tak tedy rychlá sprcha, zubní hygiena, popadnout veškerou techniku a hurá na recepci. Náš džíp už je tu a s ním i celá posádka.

Indie – expedice Tygr: další safari
Publikováno: 30.3.2019
Budíček ve 4.45 h, a to je vážně nejpozdější možný čas. Krátce po páté totiž už odcházíme na recepci. Snídaně nyní nehrozí, já bych stejně do sebe tak brzo nic nedostala. Můžete si však dát čaj, kávu anebo masalu.

Indie, Ahmadábád – Manchester východu
Publikováno: 1.5.2015
V severozápadním cípu Indie se rozkládá stát o velikosti dvou a půl Českých republik a šestinásobkem její populace – Gudžarát. V tomto státě se před nějakými šesti tisíci lety zrodila civilizace podél řeky Indu.

Indie, Kóčin – hlavní město koření
Publikováno: 17.4.2015
Kóčin je patrně nejdůležitějším přístavem v jihozápadní Indii. Po mnohá staletí byl centrem indického obchodu s kořením, které bylo od starověku známé Řekům, Římanům, Židům, Syřanům, Arabům a Číňanům.

Indie, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikováno: 24.4.2015
Indický subkontinent nabízí mnoho míst k prozkoumávání. To je i důvodem, proč i dnes na něm zůstaneme a podíváme se do dalšího významného města.

Indie, Vidžajanagar - padlá sláva
Publikováno: 8.5.2015
Nedá nám to, abychom se v Indii ještě chvíli nezdrželi. Vydáme se do státu Karnátaka, jenž naleznete v jihozápadní Indii.


Souvisejicí fotogalerie

Indie III.
Třetí fotogalerie z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himálajská panoramata z indicko-...

Indie II.
V další fotogalerii z Indie si můžete prohlédnout monumentální stavbu Tádž Mahal a dále fotografi...

Indie I.
Fotografie některých historických památek v Dilí, místního muzea železnice, života lidí v rušných...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížské Hanácké náměstí ožije v sobotu 22. února od 9 hodin masopustním jarmarkem. Čeká vás domácí zabijačka, speciality a muzika. Program s volným vstupem pokračuje do 17 hodin a koná se za každého počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 22. 2. 2020
svátek:Petr
dnes:
sobota 22.2.
11 °C
zítra:
neděle 23.2.
6 °C