www.infoglobe.cz » Indie, Váránasí – posvátné město, které nikdy nespí

Indie, Váránasí – posvátné město, které nikdy nespí

Publikováno: 29.6.2020
Návštěva města na březích posvátné řeky Gangy není jen tak pro každého. Chcete-li poznat opravdovou Indii, rituální obřady a koloběh života v indické společnosti, pak je Váránásí pro vás. Toto mystické město je nejoblíbenějším poutním místem hinduistů a zároveň je jedním z nejdéle obývaných měst na světě. Známé také jako město lorda Šivy, boha stvoření a ničitele Vesmíru. Víra říká, že každý, kdo zemře ve Váránasí, bude osvobozen z cyklu reinkarnace.

Podél pravého břehu řeky Gangy se nachází více než 100 ghátů, což jsou schody vedoucí dolů k řece. Primárně jsou určeny k rituální koupeli, která má očistit všechny hříchy. Na břehu řeky naleznete také gháty Manikarnika a Harishchandra, které slouží výhradně ke kremaci. Hinduisté přivážejí těla svých blízkých z celé Indie, aby mohla být zpopelněna na jednom z těchto ghátů. Hinduisté totiž věří, že pokud je člověk zpopelněn tady, unikne tak nekonečnému koloběhu převtělování a dostane se do nebe. A tak cestou k těmto ghátům můžete potkat procesí truchlících s nosítky. Hranice zde hoří ve dne v noci. Pokud jste zvědaví a odvážní, můžete sledovat, jak se kremace konají. V okolí je spousta kněží a průvodců, kteří vám sdělí mnoho informací o kremacích. Avšak prosím respektujte pravidla, na těchto ghátech není vhodné fotit!

gháty, schody vedoucí k řece   ghát Manmandir

koupel v posvátné řece   květiny jsou nedílnou součástí ceremonií

Vydejte se na procházku podél řeky a sledujte, jak plyne ona i život. Pozorujte modlitby poutníků a svatých mužů, kteří se mísí s místními obyvateli, koupající se děti, pradleny, které suší své prádlo přímo na kamenech nábřeží. Občas se přijdou vykoupat i buvoli. Během procházky s největší pravděpodobností narazíte také na několik posvátných mužů zvaných sádhu, ovinutých v oranžovém rouchu s namalovanými tvářemi na bílo, kteří rozdávají požehnání věřícím.

posvátný muž sádhu

Při procházce křivolakými uličkami města navštivte chrám Kashi Vishwanath temple, zasvěcený bohu Šivovi, je jedním z nejznámějších hinduistických chrámů v Indii. Nalézt jej ve spleti uliček bude chtít trochu trpělivosti. Odpolední projížďka v loďce po Ganze vám nabídne jinou perspektivu a úhel pohledu na dění na březích této posvátné řeky. Po setmění se na ghátu Dashashwamedh odehrává obřad ohně Aagni. Obřad provádějí „kněží“ v tradičním oblečení, kteří krouží mosaznými lampami ve směru hodinových ručiček. Lampy tak získávají během obřadu božskou sílu. Obřad je prvotně předváděn směrem k řece, následně na zbylé tři světové strany. Můžete být buď součástí publika na pevnině, nebo se na něj dívat z lodi na řece. Váránasí je také vynikajícím místem pro nákup hedvábí (včetně sárí). Nezapomeňte si však dát pozor na kvalitu, protože mnohé výrobky jsou ve skutečnosti z falešného hedvábí nebo z hedvábné směsi.

rušné ulice města

pravý břeh řeky Gangy   pohled z řeky na ghát Dashashwamedh

Většina návštěvníků souhlasí, že Váránasí, jinak zvané „Město světla“, je jedno z nejúžasnějších míst na zemi vůbec, avšak rozhodně není pro bázlivce…

GPS: 25°18'27.0"N 83°00'39.7"E

 

Text a foto: Andrea MeluzínováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie: Karnataka, Gokarna – ospalé chrámové město
Publikováno: 22.6.2020
Potřebujete si odpočinout a zotavit se z indického intenzivního chaosu? Vydejte se do tichého ráje. Gokarna je hinduistickým poutním městem v Karnatace s nově objeveným centrem pro milovníky pláží a hippies.

Indie, Ágra – symbol země
Publikováno: 6.7.2020
Indické město Ágra vám možná nic moc neříká, ale každý z vás už určitě alespoň jednou slyšel o mramorovém mauzoleu Tádž Mahal, památníku věčné lásky.

Indie, Jaipur – růžové město
Publikováno: 15.6.2020
Každý z nás už určitě alespoň jednou v životě slyšel o růžovém městě Jaipur v Indii. Město Jaipur je hlavním a největším městem státu Rádžasthán. Návštěvníky láká především svými dochovanými paláci, chrámy, pevnostmi a památkami. Ne nadarmo se mu říká růžové město.

Indie, Kóčin – hlavní město koření
Publikováno: 17.4.2015
Kóčin je patrně nejdůležitějším přístavem v jihozápadní Indii. Po mnohá staletí byl centrem indického obchodu s kořením, které bylo od starověku známé Řekům, Římanům, Židům, Syřanům, Arabům a Číňanům.

Indie, Vidžajanagar - padlá sláva
Publikováno: 8.5.2015
Nedá nám to, abychom se v Indii ještě chvíli nezdrželi. Vydáme se do státu Karnátaka, jenž naleznete v jihozápadní Indii.

Indie: Tajemné jeskyně Barabar
Publikováno: 23.1.2020
Tajemné mytické jeskyně zvané podle kopce, v němž jsou vyhloubeny – Barabar, najdeme v Indii, ve státě Bihar, v oblasti Jehanabad. Jde o nejstarší skalní prostory vyhloubené lidskou rukou. Jejich vznik spadá do období vlády císaře Ashoka kolem roku 260 př. n. l. Pletou hlavy badatelům i turistům.

Indie – expedice Tygr: cesta na safari
Publikováno: 16.3.2019
Jídlo se tu podává jako bufet. Asi nejvíce mi z místní kuchyně chutnají placky čapátí nebo naan, ty bych mohla jíst bez omezení. A také mám ráda jehněčí maso, které zde připravují opravdu velmi dobře. Velkým lákadlem jsou různé dezerty, jsou hodně dobré, ale také hodně sladké, no prostě kalorická bomba. Raději si dám exotické ovoce.

Indie – expedice Tygr: další safari
Publikováno: 30.3.2019
Budíček ve 4.45 h, a to je vážně nejpozdější možný čas. Krátce po páté totiž už odcházíme na recepci. Snídaně nyní nehrozí, já bych stejně do sebe tak brzo nic nedostala. Můžete si však dát čaj, kávu anebo masalu.

Indie – expedice Tygr: na safari
Publikováno: 23.3.2019
Přírodní rezervace je obrovská, rozprostírá se na ploše více než 392 kilometrů čtverečních, veřejnosti je přístupná jen část, která je rozdělena do několika sekcí. Při objednávání safari musíte specifikovat, kterou zónu hodláte navštívit. Přejíždění z jedné zóny do druhé je zakázáno, výjimku tvoří pouze celodenní safari. Cena za něj je však obrovská.


Souvisejicí fotogalerie

Indie III.
Třetí fotogalerie z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himálajská panoramata z indicko-...

Indie II.
V další fotogalerii z Indie si můžete prohlédnout monumentální stavbu Tádž Mahal a dále fotografi...

Indie I.
Fotografie některých historických památek v Dilí, místního muzea železnice, života lidí v rušných...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 7. 2020
svátek:Drahoslava
dnes:
čtvrtek 9.7.
25 °C
zítra:
pátek 10.7.
27 °C