www.infoglobe.cz » Indie, Vidžajanagar - padlá sláva

Indie, Vidžajanagar - padlá sláva

Publikováno: 8.5.2015
Nedá nám to, abychom se v Indii ještě chvíli nezdrželi. Vydáme se do státu Karnátaka, jenž naleznete v jihozápadní Indii.

Naším konkrétním cílem je vesnice Hampi ležící na ruinách kdysi mocného města, které bylo centrem Vidžajanagárské říše, nejsilnější říše tehdejší Indie. Toto království existovalo přibližně od 14. do 17. století. Jeho hlavní město Vidžajanagar mělo v době svého největšího rozmachu v 16. století asi půl milionu obyvatel. To je úctyhodný počet, když si uvědomíme, že v té době žilo na celé planetě odhadem půl miliardy lidí.

sloní stáje

O velkoleposti města svědčí už jeho jméno, které znamená Město vítězství. Ovšem během konfliktů s muslimskými královstvími na severu začala Vidžajanagárská říše pomalu upadat. Po dobytí vojsky spojených sultanátů byl Vidžajanagar zpustošen, což znamenalo zničení hindských chrámů a sakrálních předmětů. Právě to, co ze starověké metropole zbylo, je dnes chráněno pod záštitou mezinárodní organizace UNESCO.

A co tedy můžeme dnes vidět? Hlavní památkou, která je rovněž považována za jedno z míst, které by měl každý turista v Indii vidět, je Virupakšský chrám (Virupaksha Temple). Hindský svatostánek na tomto místě stojí nepřetržitě již od 7. století n. l. Původně se nicméně jednalo pouze o malou svatyni a teprve s postupem času se rozrostla v mohutný chrámový komplex.

Virupakšský chrám

Největší rozkvět nastal pod vidžajanagárskými vládci v polovině 14. století. Umělecká díla, která v této době vznikla, byla později systematicky ničena muslimskými dobyvateli. Přestože bylo město téměř srovnáno se zemí, lidé na tomto místě dále praktikovali své náboženské rituály. Zbytky chrámového komplexu formují střed vesnice Hampi. Vstupní bránu tvoří padesát metrů vysoká věž, za kterou se vine přibližně kilometr dlouhá ulice, na jejímž druhém konci stojí mohutná socha býka známého jako Nandi, na kterém jezdil bůh Šiva.

býk Nandi

Vydáme se dále jihovýchodním směrem k tzv. Královskému centru. Leží zde zbytky paláců, administrativních budov a některých chrámů, které více či méně sloužily královským potřebám. Bohužel z paláců nezůstalo nic víc než základy, protože ty jediné byly z kamene, kdežto na budovy samotné bylo zpravidla používáno dřevo jako stavební materiál.

část Královského centra

Ovšem kamenné stavby jako opevnění nebo chrámy jsou dodnes částečně zachovány. Patří mezi ně také akvadukt, který ústí ve dvou nádržích - Velké, kam se přiváděla voda pro oslavu zvláštních událostí, a kaskádovité nádrži.  

Z ruin velkého města Vidžajanagar vyzařuje atmosféra padlého centra kdysi mocné říše, kterou těžko jinde naleznete. Ale Indie je plná dalších památek podobného rázu a v budoucnu se na některé z nich opět podíváme.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Saranya Ghosh, Jean-Pierre Dalbéra, Mukul Banerjee, Bjørn Christian Tørrissen, Rijesh   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Publikováno: 22.5.2015
Během předešlé návštěvy Dháky jsme skončili na okraji města u pevnosti Lalbagh, která se nachází na břehu řeky Burigangy. Tato nedokončená, avšak monumentální pevnost ze 17. století se skládá z několika budov a mnoha soch roztroušených v bujné vegetaci.

Indie, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikováno: 24.4.2015
Indický subkontinent nabízí mnoho míst k prozkoumávání. To je i důvodem, proč i dnes na něm zůstaneme a podíváme se do dalšího významného města.

Indie: Mé představy o "Incredible India" I.
Publikováno: 1.7.2013
Než jsem letěla do Indie, měla jsem jen mlhavé představy o tom, co mě čeká. Svou Indii jsem si malovala jako z Bollywoodského filmu. Líbila se mi krásná barevná sárí, cinkající náramky, velké náušnice, a hlavně písničky z Bollywoodských filmů.

Indie, Kóčin – hlavní město koření
Publikováno: 17.4.2015
Kóčin je patrně nejdůležitějším přístavem v jihozápadní Indii. Po mnohá staletí byl centrem indického obchodu s kořením, které bylo od starověku známé Řekům, Římanům, Židům, Syřanům, Arabům a Číňanům.

Indie, Ahmadábád – Manchester východu
Publikováno: 1.5.2015
V severozápadním cípu Indie se rozkládá stát o velikosti dvou a půl Českých republik a šestinásobkem její populace – Gudžarát. V tomto státě se před nějakými šesti tisíci lety zrodila civilizace podél řeky Indu.

Indie: Mé představy o "Incredible India" II.
Publikováno: 8.7.2013
Co nejvíce sužuje duši člověka jsou všudypřítomní žebrající lidé a hlavně děti, které jsou špinavé a mnohé z nich jsou nemocné a záměrně znetvořené. Běhají za vámi, prosí, ukazují, že mají hlad...

Indie: Mé představy o "Incredible India" III.
Publikováno: 15.7.2013
Silvestra a Nový rok jsme pojali zcela netradičně na velbloudu v poušti Thár v Rádžastánu, v blízkosti hranice s Pákistánem. Za zvuků bubínků jsme tancovali kolem ohně s ostatními turisty z celého světa, jedli indické pokrmy s chutí kari, chili a písku.

Indie - země tisíců bohů I.
Publikováno: 1.1.2011
Indie je kolébkou indoevropské civilizace a dlouho byla zemí, jejíž bohatství chtěla využít nejedna rozpínající se říše. Dnes je největší světovou demokracií a v nejbližší budoucnosti se stane zásadním hráčem na poli globální politiky. Jaká však je uvnitř? Jakými krásami na vás zapůsobí? To se dočtete v našem nové seriálu.

Indie - země tisíců bohů II.
Publikováno: 23.3.2011
V pokračování o této největší miliardové demokracii světa se zaměříme na severní část.

Indie - země tísiců bohů III.
Publikováno: 30.3.2011
Ve třetím pokračování poputujem dále severem Indie, přičemž tentokrát se dozvíte více o slavném prastarém městě Agra a dalších.

Indie - země tisíců bohů IV.
Publikováno: 6.4.2011
V dnešním díle seriálu o druhé nejlidnatější zemi světa a největší světové demokracii si přečtete o její západní části.

Indie - země tisíců bohů V.
Publikováno: 13.4.2011
Dnes opět zůstaneme v západní Indii. Dozvíte se o státě Goa.

Indie - země tisíců bohů VI.
Publikováno: 20.4.2011
Dnes se vypravíme do jižní Indie, do měst jako Čennaj nebo Bengalúru...

Indie - země tisíců bohů VII.
Publikováno: 27.4.2011
V posledním díle o indickém subkontinentu se dočtete o jeho východní části.


Souvisejicí fotogalerie

Indie III.
Třetí fotogalerie z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himálajská panoramata z indicko-...

Indie II.
V další fotogalerii z Indie si můžete prohlédnout monumentální stavbu Tádž Mahal a dále fotografi...

Indie I.
Fotografie některých historických památek v Dilí, místního muzea železnice, života lidí v rušných...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. října ožijí Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými víny, piknikovými lahůdkami i uchu lahodící hudbou v obklopení pestrých barev podzimu.
13.10.2019
Známý cestovatelský portál i letos vytvořil celosvětový žebříček těch nejoblíbenějších leteckých společností, který vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 10. 2019
svátek:Tereza
dnes:
úterý 15.10.
18 °C
zítra:
středa 16.10.
13 °C