www.infoglobe.cz » Indie - země tisíců bohů IV.

Indie - země tisíců bohů IV.

Publikováno: 6.4.2011
V dnešním díle seriálu o druhé nejlidnatější zemi světa a největší světové demokracii si přečtete o její západní části.

MombajZápadní Indie

Západní Indie je země plná kontrastů. Horské úseky Ghát se střídají s nížinami a lesy Gudžarátu, pouštěmi Rádžasthánu, překrásnými plážemi Goa – s různorodou architekturou starých čtvrtí Bombaje a Džajpuru.

 

Mumbai

Mumbai je známá taktéž jako Bombaj, "vrata Indie", "indický Hollywood" či také hlavní město státu Maharáštra. Současná Bombaj je proslulá svojí různorodou architekturou - koloniální vily starých čtvrtí zde sousedí s výškovými budovami jižní části města. Nejzajímavějšími turistickými atrakcemi jsou: triumfální oblouk „Brána Indie“ (1924), městská pevnost (1720), kostel MombajSvatého Jana a katedrála Svatého Tomáše (1672-1718), Muzeum prince z Walesu (1911), hinduistický chrám Mahálakšmí, mauzoleum a mešita Hadži Ali, budova Bombajské univerzity, budova staré mincovny (1828), trhoviště - největší v celé Bombaji - Crawford aj. Z dalších pozoruhodností Mumbaje lze vytyčit nejlepší indické akvárium Taraporevala, Muzeum západní Indie, park Victoria Gardens se zoo, bombajskou hvězdárnu Nehrúa, Galerii moderního umění atd.

Na kopci Malabar jsou umístěné Visuté zahrady (Ferozeshah Mehta) a park Kamala Nehrua s dětskými atrakcemi, budova bývalé britské vládní rezidence Radž Havan (v současnosti Brána Indierezidence guvernéra), chrám boha písku Valkešvara, zoroastrijské „věže mlčení“, hvězdárna Nehrúa, Monplesir, kultové prameny Banganga Tank, které vystříkly ze skály po úderu střely Rámy a také jeskyně Jogeshwari.

Nejlepším místem pro odpočinek a procházky je oblast Materna (50 kilometrů na východ od města), pobřeží Marin Drive, pláže Chowpatty a Manori Beach, čtvrtě doků Sassoon, kde se ráno otevírá živý rybí trh, a také čtvrť Kolaba s množstvím obchodů a restaurací. Určitě navštivte také úzké klikaté čtvrtě oblasti Kalbadevi, na sever od Crawford Market, kde je spousta malebných trhovišť - Zaveri Bazaar, Mangaldas Market, Dabu a Chor Bazaar.

Pláž ChowpattiVe městě je velké množství muzeí a galerií, koncertních síní a dalších kulturních objektů, ale kvůli vysokému obsahu zplodin v ovzduší a vysokým teplotám je jejich návštěva komplikovaná. Na předměstích můžete najít zajímavý ostrov Elephanta (10 kilometrů od přístavu) se skalními chrámy z 5.- 8. století, známých 109 jeskyň Kanheri s plochými reliéfy z 2.- 9. století na území Národního parku Sanjay Gandhi ( 42 km od Bombaje) a také malebná jezera Tulsi, Povari a Vihar

Mumbai je rozmístěna na sedmi v současnosti již spojených ostrovech. Je kolébkou indické kinematografie, Dadasaheb Phalke svými němými filmy položil základy indického filmu. Sídlí zde Bollywood - největší filmové ateliéry na světě. V Bollywoodu se ročně produkuje více než 800 filmů, což je dvakrát více než v Hollywoodu.Džajpur

 

Rádžasthán

Rádžasthán je známý svými válečnými dějinami a množstvím starodávných pevností a opevnění. Zde se zformovalo mnoho starodávných civilizací a byla vybudována taková barvitá a krásná města jako Džajpur, Džajsalmer, Džodhpur a Bikaner.

Metropolí státu Rádžasthán je Džajpur, který se nachází 250 km na jihozápad od Nového Dillí. Džajpur byl založen v roce 1727, jeho druhý název je poetičtější - „Růžové město“ - kvůli častému použití růžového pískovce. Palácový komplex Chandra Mahal je rozmístěn přímo v centru města uprostřed malebných zahrad. Neméně zajímavými jsou paláce Radž Mahal, Džal Mahal (Jezerní palác), Hawa Mahal (Palác větrů, 1799) a Rambagh (v současnosti je zde luxusní hotel) ležící v 11 kilometrové vzdálenosti od města-pevnosti Jeskyně KanheriAmber (11. -16. století), umístěné na kolmých útesech opevnění Džajgarh a Nahargarh (18. století), chrámy Birla, Šri Govind Dev, Lakšmi Narayan a Kanak Vrindavan, pavilon Mubarak Mahal, minaret Iswari Minar Svarga Sal a také obrovská hvězdárna pod širým nebem -  Džantar Mantar. V současnosti jsou prakticky ve všech palácových budovách rozmístěny sbírky Královského muzea, Ústředního muzea, Muzea indologie a Muzea městského paláce. Každá ze sbírek je velice zajímává.

Nedaleko od Džajpuru se nachází taková kultovní místa, jako město Abu s jeho chrámovým komplexem Dilvara Mandir – posvátným místem džajnistů, kde určitě musíte navštívit chrámy Adinatha (1031) a Neminath (1230). Patnáct kilometrů od Džajpuru seRambagh nachází memoriál Džaj Singha II., zakladatele Džajpuru. V oblasti Falta (20 km od Džajpuru) leží chrám boha slunce, palác Sisodia Rani Ka Bagh a také množství léčebných minerálních pramenů. V Udajpuru, na březích malebného jezera, se nachází celý komplex paláců – Maharani (16.-18. století) s překrásnou mozaikou, Džag Mandir (17. století) a Džag Niva (18. století) na jezeře Pičola a také obrovské věže Městského paláce a vrata do starého města obklopeného zdí.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Deepak Gupta, user:nikkul, Rhaessner, McKay Savage, Bourne & Shepherd, Taj Hotels Resorts and Palaces, NichalpDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indie - země tisíců bohů I.
Publikováno: 1.1.2011
Indie je kolébkou indoevropské civilizace a dlouho byla zemí, jejíž bohatství chtěla využít nejedna rozpínající se říše. Dnes je největší světovou demokracií a v nejbližší budoucnosti se stane zásadním hráčem na poli globální politiky. Jaká však je uvnitř? Jakými krásami na vás zapůsobí? To se dočtete v našem nové seriálu.

Indie, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikováno: 24.4.2015
Indický subkontinent nabízí mnoho míst k prozkoumávání. To je i důvodem, proč i dnes na něm zůstaneme a podíváme se do dalšího významného města.

Indie, Ahmadábád – Manchester východu
Publikováno: 1.5.2015
V severozápadním cípu Indie se rozkládá stát o velikosti dvou a půl Českých republik a šestinásobkem její populace – Gudžarát. V tomto státě se před nějakými šesti tisíci lety zrodila civilizace podél řeky Indu.

Indie, Vidžajanagar - padlá sláva
Publikováno: 8.5.2015
Nedá nám to, abychom se v Indii ještě chvíli nezdrželi. Vydáme se do státu Karnátaka, jenž naleznete v jihozápadní Indii.

Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Publikováno: 22.5.2015
Během předešlé návštěvy Dháky jsme skončili na okraji města u pevnosti Lalbagh, která se nachází na břehu řeky Burigangy. Tato nedokončená, avšak monumentální pevnost ze 17. století se skládá z několika budov a mnoha soch roztroušených v bujné vegetaci.

Indie – expedice Tygr: cesta a uvítání
Publikováno: 9.3.2019
Asi bych měla jít spát, když musím už ve 3.30 vstávat, ale co s tím, když nejsem unavená. Vše už je sbaleno, jen ještě přemýšlím, zda vzít pláštěnku, nebo ne, když hlásí slunečno 44 °C. Nakonec jsem ji z kufru vyndala. Vám ale doporučuji si ji vzít, je praktická, když vás přepadne průtrž mračen.

Indie – expedice Tygr: cesta na safari
Publikováno: 16.3.2019
Jídlo se tu podává jako bufet. Asi nejvíce mi z místní kuchyně chutnají placky čapátí nebo naan, ty bych mohla jíst bez omezení. A také mám ráda jehněčí maso, které zde připravují opravdu velmi dobře. Velkým lákadlem jsou různé dezerty, jsou hodně dobré, ale také hodně sladké, no prostě kalorická bomba. Raději si dám exotické ovoce.

Indie – expedice Tygr: na safari
Publikováno: 23.3.2019
Přírodní rezervace je obrovská, rozprostírá se na ploše více než 392 kilometrů čtverečních, veřejnosti je přístupná jen část, která je rozdělena do několika sekcí. Při objednávání safari musíte specifikovat, kterou zónu hodláte navštívit. Přejíždění z jedné zóny do druhé je zakázáno, výjimku tvoří pouze celodenní safari. Cena za něj je však obrovská.

Indie – expedice Tygr: další safari
Publikováno: 30.3.2019
Budíček ve 4.45 h, a to je vážně nejpozdější možný čas. Krátce po páté totiž už odcházíme na recepci. Snídaně nyní nehrozí, já bych stejně do sebe tak brzo nic nedostala. Můžete si však dát čaj, kávu anebo masalu.

Indie – expedice Tygr: sledujeme mláďata
Publikováno: 6.4.2019
Tentokrát navštívíme zónu číslo 6. Nafees dopoledne zjistil, že je velká šance sledovat samici T8 Ladli a její koťata. Tedy už jsou to dorostenci... Máma nejspíš skolila sambara, a tak mají hostinu. I když kdo ví, tito dorostenci jsou schopni si potravu ulovit už samostatně a jsou to pěkní jedlíci. Tygr dokáže během jednoho dne spořádat i 30 kg masa.

Indie – expedice Tygr: ze zóny do zóny
Publikováno: 13.4.2019
Dnes se vrátíme do nejhezčí zóny, k jezerům Talao. Je okolo šesté hodiny ranní, celkem pomalu projíždíme parkem, když najednou rychle brzdíme. Neskutečné, přímo před námi po silnici kráčí královna vyprahlých jezer, tygřice Arrowhead.

Indie, Kóčin – hlavní město koření
Publikováno: 17.4.2015
Kóčin je patrně nejdůležitějším přístavem v jihozápadní Indii. Po mnohá staletí byl centrem indického obchodu s kořením, které bylo od starověku známé Řekům, Římanům, Židům, Syřanům, Arabům a Číňanům.

Pákistán, Karáčí – metropole na březích Arabského moře
Publikováno: 20.2.2015
Pákistán je zemí, která zcela jistě trpí špatnou mediální prezentací. Zprávy, které o této zemi vídáme, často informují o teroristických útocích, které se však odehrávají daleko od turistických atrakcí. V tomto obraze pak zanikají hlavní přednosti této země, což jsou mírumilovní lidé, bohatá historie, krásné hory a kuchyně, která si vás omotá kolem prstu.

Indie - země tisíců bohů II.
Publikováno: 23.3.2011
V pokračování o této největší miliardové demokracii světa se zaměříme na severní část.

Indie - země tísiců bohů III.
Publikováno: 30.3.2011
Ve třetím pokračování poputujem dále severem Indie, přičemž tentokrát se dozvíte více o slavném prastarém městě Agra a dalších.

Indie - země tisíců bohů V.
Publikováno: 13.4.2011
Dnes opět zůstaneme v západní Indii. Dozvíte se o státě Goa.

Indie - země tisíců bohů VI.
Publikováno: 20.4.2011
Dnes se vypravíme do jižní Indie, do měst jako Čennaj nebo Bengalúru...

Indie - země tisíců bohů VII.
Publikováno: 27.4.2011
V posledním díle o indickém subkontinentu se dočtete o jeho východní části.

Indie: Nové Dillí - Vzpomínka na britské impérium
Publikováno: 10.5.2013
Nové Dillí leží v severní části Indie a je hlavním městem tohoto státu.

Indie: Mé představy o "Incredible India" I.
Publikováno: 1.7.2013
Než jsem letěla do Indie, měla jsem jen mlhavé představy o tom, co mě čeká. Svou Indii jsem si malovala jako z Bollywoodského filmu. Líbila se mi krásná barevná sárí, cinkající náramky, velké náušnice, a hlavně písničky z Bollywoodských filmů.

Indie: Mé představy o "Incredible India" II.
Publikováno: 8.7.2013
Co nejvíce sužuje duši člověka jsou všudypřítomní žebrající lidé a hlavně děti, které jsou špinavé a mnohé z nich jsou nemocné a záměrně znetvořené. Běhají za vámi, prosí, ukazují, že mají hlad...

Indie: Mé představy o "Incredible India" III.
Publikováno: 15.7.2013
Silvestra a Nový rok jsme pojali zcela netradičně na velbloudu v poušti Thár v Rádžastánu, v blízkosti hranice s Pákistánem. Za zvuků bubínků jsme tancovali kolem ohně s ostatními turisty z celého světa, jedli indické pokrmy s chutí kari, chili a písku.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistánu
Publikováno: 26.7.2013
Srdce Pakistánu nebo také hlavní město kultury jsou pravděpodobně dvě nejběžnější přezdívky pro toto obrovské město.

Indie – expedice Tygr: zóna 4
Publikováno: 27.4.2019
Vzhledem k úspěšnému dopolednímu sledování mláďat i odpoledne volíme zónu 4. Když dojedeme na místo, koťata můžeme tušit v houští. Sem tam se některé zvedne a kousek popojde. Vůbec nechápu, jak náš průvodce dokáže předvídat, co ty divoké kočky udělají v následujícím okamžiku.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 7. 2021
svátek:Jakub
dnes:
neděle 25.7.
25 °C
zítra:
pondělí 26.7.
24 °C