www.infoglobe.cz » Indonésie, Bali – jak ho neznáte

Indonésie, Bali – jak ho neznáte

Publikováno: 27.1.2020
Bali je turisticky nejzajímavější indonéský ostrov s hlavním městem Denpasar. Vzduch je protkán zdejším hinduismem, který se od klasického hinduismu odlišuje přidanými prvky místní tradiční víry. Co určitě Bali nelze upřít, je kouzelná příroda. Oboje na ostrov láká nejen spoustu turistů, ale také sem přijíždějí lidé pro duchovní obnovu, životní restarty nebo jen pořádný odpočinek.

Je však určitě hned na začátku potřeba zmínit, že Bali se vám bude líbit pouze za předpokladu, že si zde najmete místního průvodce nebo si koupíte zájezd. Pro nízkonákladového cestovatele je naopak Bali noční můra. Ve světě známá balijská mafie zde totiž frčí na plné obrátky. Zajímavé je, že na českém internetu se o tomto fenoménu nic nedozvíte, ale v angličtině na vás Google vyhodí spoustu článků a diskusí znechucených turistů.

Bali je velmi zeleným ostrovem

Samozřejmě – Bali má krásné pláže, zejména na východním pobřeží. Písek je zde ale většinou tmavý, až do černa. Najdete zde kouzelná zákoutí s vodopády, rýžové terasy, kávové plantáže, chrámy, sopky… Když si půjčíte motorku, můžete bez problémů projet celý ostrov. Určitě doporučuji navštívit zahrady Tirta Gangga, které v sobě spojují přírodní prvky – vodu, kámen a barevné rostliny. Jsou zde krásné fontány, a dokonce zde můžete chodit po vodě.

vodopády na Bali

zahrady Tirta Gangga jsou místem s kouzelnou atmosférou   v zahradách Tirta Gangga můžete chodit po vodě

Mezi další oblíbené cíle patří chrám Besakih, kde se s balijskou mafií určitě setkáte. Tento chrám je největším hinduistickým chrámem na Bali a stal se vzorem pro stavbu dalších chrámů na ostrově. Pochází z 9. století a jedná se o komplex 23 menších chrámů. Přestože je to nejposvátnější hinduistické místo na Bali, dnes je z toho hlavně továrna na peníze. Už kilometr před chrámem nás mladý Balijec nechtěl pustit cestou dál, dokud mu nezaplatíme parkovné, ačkoliv těsně u chrámu je parkování zdarma. Museli jsme to tedy objet jinou cestou a u chrámu nastalo další dohadování, že bez průvodce dovnitř nesmíme. To ale není pravda, jde jen o to, že místní drží při sobě a chtějí na turistech vydělat co nejvíc. Nutí vás do různých „darů“, jejichž výše je ale oproti oficiálnímu vstupnému i více než stonásobná. Někdy se vám podaří dar usmlouvat na přijatelnou výši, aby vás vůbec pustili dál, jindy se Balijci neostýchají použít dost hrubé způsoby.

Besakih je rozsáhlý komplex   Chrám Besakih se skládá z 23 menších chrámů

Typická balijská brána v chrámu Besakih

Opravdovou esenci Bali jsme našli na rýžových terasách, kde byl velký nápis NO MONEY – NO LOVE. Bali je velmi krásné a přívětivé, pokud neustále dáváte nějaké dary a platíte si průvodce. Např. na sopku Batur se bez průvodce nedostanete, přestože oficiálně je zde vstup volný. Někteří turisté, kteří si průvodce platit nechtěli a chtěli na sopku vyjít sami, dokonce popisují fyzické útoky od Balijců. Bohužel i naše zkušenost je podobná. Takže pozor!

Žádné peníze – žádná láska

Mentalita na Bali je prostě jiná, děti na vás pokřikují money, money a mají výhružné pohledy v očích. Jiné přicházejí s hraným uplakaným výrazem, a když jim peníze nedáte, výraz se okamžitě změní na opovržení a naštvanost. Pokud si tedy Bali chcete užít, určitě si zaplaťte lokálního průvodce, jinak na Bali budete vzpomínat jako my – jako na místo, kam už se nikdy nechcete vrátit.

Pláže na východním pobřeží Bali

Abych ale o Bali nemluvila jen ve špatném světle, v dalším článku vám ukážu místa, která stojí za návštěvu.

GPS: chrám Besakih 8°22'16.9"S 115°27'13.0"E

 

Text a foto: Jana HejlováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie, Nusa Penida – nedotčený ráj nedaleko Bali
Publikováno: 11.11.2017
Ostrov Nusa Penida se nachází jihovýchodně od velmi známého indonéského Bali, odkud pravidelně jezdí lodní doprava. Turistická infrastruktura je zde zatím velmi omezená, ale rychle se rozvíjí. Máte-li rádi méně frekventované turistické oblasti, jste fanouškem úžasných výhledů a báječných pláží, určitě doporučuji strávit zde minimálně tři dny.

Indonésie, Bali – Kouzelná místa
Publikováno: 3.2.2020
Tento známý indonéský ostrov bývá často označován jako perla Indonésie, ráj na zemi či místo s magickou atmosférou. A to po právu. Zdejší příroda je naprosto okouzlující. Bali je vyhledávané zejména pro své rýžové terasy, ale nabídnout toho může daleko víc. Pojďme se tam podívat.

Indonésie, Bali – nejnavštěvovanější města
Publikováno: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá moc známých měst, která by lákala k turismu, více návštěvníky přitahuje jeho malebná příroda a krásné chrámy. Když už však na Bali přiletíte, byla by škoda je ze svého itineráře úplně vynechat.

Indonésie, Severní Sumatra – město Medan
Publikováno: 15.2.2020
Cestu po západní Malajsii začínáme trochu netradičně, a to výletem na tři noci do indonéského města Medan v Severní Sumatře. Z letiště nacházejícího se u malajsijského hlavního města Kuala Lumpur létá několikrát denně nízkonákladová letecká společnost Air Asia a za necelou hodinu se dostanete do Medanu (konkrétně na letiště Kualanamu). Jedná se o největší sumaterské město, které je pátým nejlidnatějším v celé Indonésii.

Indonésie, Sumatra – město Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikováno: 22.2.2020
Dnes spolu s námi navštívíte městečko Berastagi a vystoupáte k sopce Sibayak. Z Medanu sem vyjíždějí autobusy zvané Murni Expres, nemůžete je minout, protože jsou velmi barevné, větší kýč v okolí nenajdete.

Indonésie: Ne, celá neshořela VIII – Bali: dokonalé scenerie sopky Batur
Publikováno: 8.2.2016
Pokračujeme v našem celodenním výletu za prozkoumáním indonéského ostrova Bali. Opouštíme město Singaraja na severu ostrova a naším dalším cílem je oblast okolo sopky Batur.

Indonésie: Ne, celá neshořela VII – Bali: Selamat datang di Bali (vítejte na Bali)
Publikováno: 1.2.2016
Jávu jsme již opustili a stojíme na ostrově Bali. Je to jeden z indonéských ostrovů, který se od ostatních více než 17 000 výrazně liší. Proto láká mnoho návštěvníků. Je to ostrov plný rozmanité přírody a kontrastů. Atmosféra je neopakovatelná a hlavně nezaměnitelná. Abychom k tomuto závěru mohli dospět, museli jsme ho celý projet. Naším cílem bylo poznat centrální hornaté části ostrova, abychom zmapovali terén a rozhodli se, na kterou sopku vyjdeme. Zvolili jsme si cestu od jihu k severu a zpět, která je dlouhá 200 km (jeli jsme ji 13 hodin na skútru).

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížské Hanácké náměstí ožije v sobotu 22. února od 9 hodin masopustním jarmarkem. Čeká vás domácí zabijačka, speciality a muzika. Program s volným vstupem pokračuje do 17 hodin a koná se za každého počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 22. 2. 2020
svátek:Petr
dnes:
sobota 22.2.
11 °C
zítra:
neděle 23.2.
6 °C