www.infoglobe.cz » Indonésie, Bali – jak ho neznáte

Indonésie, Bali – jak ho neznáte

Publikováno: 27.1.2020
Bali je turisticky nejzajímavější indonéský ostrov s hlavním městem Denpasar. Vzduch je protkán zdejším hinduismem, který se od klasického hinduismu odlišuje přidanými prvky místní tradiční víry. Co určitě Bali nelze upřít, je kouzelná příroda. Oboje na ostrov láká nejen spoustu turistů, ale také sem přijíždějí lidé pro duchovní obnovu, životní restarty nebo jen pořádný odpočinek.

Je však určitě hned na začátku potřeba zmínit, že Bali se vám bude líbit pouze za předpokladu, že si zde najmete místního průvodce nebo si koupíte zájezd. Pro nízkonákladového cestovatele je naopak Bali noční můra. Ve světě známá balijská mafie zde totiž frčí na plné obrátky. Zajímavé je, že na českém internetu se o tomto fenoménu nic nedozvíte, ale v angličtině na vás Google vyhodí spoustu článků a diskusí znechucených turistů.

Bali je velmi zeleným ostrovem

Samozřejmě – Bali má krásné pláže, zejména na východním pobřeží. Písek je zde ale většinou tmavý, až do černa. Najdete zde kouzelná zákoutí s vodopády, rýžové terasy, kávové plantáže, chrámy, sopky… Když si půjčíte motorku, můžete bez problémů projet celý ostrov. Určitě doporučuji navštívit zahrady Tirta Gangga, které v sobě spojují přírodní prvky – vodu, kámen a barevné rostliny. Jsou zde krásné fontány, a dokonce zde můžete chodit po vodě.

vodopády na Bali

zahrady Tirta Gangga jsou místem s kouzelnou atmosférou   v zahradách Tirta Gangga můžete chodit po vodě

Mezi další oblíbené cíle patří chrám Besakih, kde se s balijskou mafií určitě setkáte. Tento chrám je největším hinduistickým chrámem na Bali a stal se vzorem pro stavbu dalších chrámů na ostrově. Pochází z 9. století a jedná se o komplex 23 menších chrámů. Přestože je to nejposvátnější hinduistické místo na Bali, dnes je z toho hlavně továrna na peníze. Už kilometr před chrámem nás mladý Balijec nechtěl pustit cestou dál, dokud mu nezaplatíme parkovné, ačkoliv těsně u chrámu je parkování zdarma. Museli jsme to tedy objet jinou cestou a u chrámu nastalo další dohadování, že bez průvodce dovnitř nesmíme. To ale není pravda, jde jen o to, že místní drží při sobě a chtějí na turistech vydělat co nejvíc. Nutí vás do různých „darů“, jejichž výše je ale oproti oficiálnímu vstupnému i více než stonásobná. Někdy se vám podaří dar usmlouvat na přijatelnou výši, aby vás vůbec pustili dál, jindy se Balijci neostýchají použít dost hrubé způsoby.

Besakih je rozsáhlý komplex   Chrám Besakih se skládá z 23 menších chrámů

Typická balijská brána v chrámu Besakih

Opravdovou esenci Bali jsme našli na rýžových terasách, kde byl velký nápis NO MONEY – NO LOVE. Bali je velmi krásné a přívětivé, pokud neustále dáváte nějaké dary a platíte si průvodce. Např. na sopku Batur se bez průvodce nedostanete, přestože oficiálně je zde vstup volný. Někteří turisté, kteří si průvodce platit nechtěli a chtěli na sopku vyjít sami, dokonce popisují fyzické útoky od Balijců. Bohužel i naše zkušenost je podobná. Takže pozor!

Žádné peníze – žádná láska

Mentalita na Bali je prostě jiná, děti na vás pokřikují money, money a mají výhružné pohledy v očích. Jiné přicházejí s hraným uplakaným výrazem, a když jim peníze nedáte, výraz se okamžitě změní na opovržení a naštvanost. Pokud si tedy Bali chcete užít, určitě si zaplaťte lokálního průvodce, jinak na Bali budete vzpomínat jako my – jako na místo, kam už se nikdy nechcete vrátit.

Pláže na východním pobřeží Bali

Abych ale o Bali nemluvila jen ve špatném světle, v dalším článku vám ukážu místa, která stojí za návštěvu.

GPS: chrám Besakih 8°22'16.9"S 115°27'13.0"E

 

Text a foto: Jana HejlováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie, Sumatra: jezero Toba – největší sopečné jezero na světě
Publikováno: 16.11.2020
Obrovské kráterové jezero, největší na světě, je vytvořeno masivní sopečnou erupcí, která se udála před více než 100 000 lety. Sopka se následně zhroutila a během dalších pár let se kráter naplnil vodou, a tak vzniklo největší sopečné jezero světa, jezero Toba. Uprostřed jezera se tyčí zelený ostrov Samosir, jehož břehy jsou obklopené vrcholky hor a lesy.

Indonésie, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za ještěry
Publikováno: 27.7.2020
Vyrazit do Indonésie a vyhnout se masám turistů je dnes skoro nemožné. Většina turistů končí na ostrovech Bali nebo Gili, někteří z nich pokračují dále na ostrov Lombok, Jávu nebo Sumatru. Rádi byste se těmto místům vyhnuli? Hledáte větší dobrodružství? Pak se vydejte ještě dál a objevte přírodní krásy ostrova Flores a jeho národní park Komodo.

SR: On-line přednáška – Papuánské srdce
Publikováno: 17.5.2020
Vydejte se v pondělí 18. května v 19.00 ze svého obýváku přes indonéské Sulawesi a překrásné Raja Ampat na ostrov Nová Guinea, kde byste ještě před pár desítkami let mohli skončit jako večeře místního kmene.

Indonésie, Sumatra – výlet za orangutany u Bukit Lawang
Publikováno: 29.2.2020
Tentokrát zamíříme do sumaterské džungle. Cestou se ještě stavíme na oběd, jídlo je v Indonésii skvělé.

Indonésie, Sumatra – město Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikováno: 22.2.2020
Dnes spolu s námi navštívíte městečko Berastagi a vystoupáte k sopce Sibayak. Z Medanu sem vyjíždějí autobusy zvané Murni Expres, nemůžete je minout, protože jsou velmi barevné, větší kýč v okolí nenajdete.

Indonésie, Severní Sumatra – město Medan
Publikováno: 15.2.2020
Cestu po západní Malajsii začínáme trochu netradičně, a to výletem na tři noci do indonéského města Medan v Severní Sumatře. Z letiště nacházejícího se u malajsijského hlavního města Kuala Lumpur létá několikrát denně nízkonákladová letecká společnost Air Asia a za necelou hodinu se dostanete do Medanu (konkrétně na letiště Kualanamu). Jedná se o největší sumaterské město, které je pátým nejlidnatějším v celé Indonésii.

Indonésie, Bali – nejnavštěvovanější města
Publikováno: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá moc známých měst, která by lákala k turismu, více návštěvníky přitahuje jeho malebná příroda a krásné chrámy. Když už však na Bali přiletíte, byla by škoda je ze svého itineráře úplně vynechat.

Indonésie, Bali – Kouzelná místa
Publikováno: 3.2.2020
Tento známý indonéský ostrov bývá často označován jako perla Indonésie, ráj na zemi či místo s magickou atmosférou. A to po právu. Zdejší příroda je naprosto okouzlující. Bali je vyhledávané zejména pro své rýžové terasy, ale nabídnout toho může daleko víc. Pojďme se tam podívat.

Indonésie, Nusa Penida – nedotčený ráj nedaleko Bali
Publikováno: 11.11.2017
Ostrov Nusa Penida se nachází jihovýchodně od velmi známého indonéského Bali, odkud pravidelně jezdí lodní doprava. Turistická infrastruktura je zde zatím velmi omezená, ale rychle se rozvíjí. Máte-li rádi méně frekventované turistické oblasti, jste fanouškem úžasných výhledů a báječných pláží, určitě doporučuji strávit zde minimálně tři dny.

Indonésie: Ne, celá neshořela VIII – Bali: dokonalé scenerie sopky Batur
Publikováno: 8.2.2016
Pokračujeme v našem celodenním výletu za prozkoumáním indonéského ostrova Bali. Opouštíme město Singaraja na severu ostrova a naším dalším cílem je oblast okolo sopky Batur.

Indonésie: Ne, celá neshořela VII – Bali: Selamat datang di Bali (vítejte na Bali)
Publikováno: 1.2.2016
Jávu jsme již opustili a stojíme na ostrově Bali. Je to jeden z indonéských ostrovů, který se od ostatních více než 17 000 výrazně liší. Proto láká mnoho návštěvníků. Je to ostrov plný rozmanité přírody a kontrastů. Atmosféra je neopakovatelná a hlavně nezaměnitelná. Abychom k tomuto závěru mohli dospět, museli jsme ho celý projet. Naším cílem bylo poznat centrální hornaté části ostrova, abychom zmapovali terén a rozhodli se, na kterou sopku vyjdeme. Zvolili jsme si cestu od jihu k severu a zpět, která je dlouhá 200 km (jeli jsme ji 13 hodin na skútru).


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C