www.infoglobe.cz » Indonésie: Ne, celá neshořela V – Jáva: cesta až na okraj sopky Ijen aneb objevení jejího tajemství

Indonésie: Ne, celá neshořela V – Jáva: cesta až na okraj sopky Ijen aneb objevení jejího tajemství

Publikováno: 18.1.2016
Na Jávě jsme již navštívili různá místa, ale sopka Ijen je opět něco úplně jiného. Dělníci v této drsné krajině za neuvěřitelných podmínek těží síru a turisté platí vstup, aby se na tuto ojedinělou záležitost podívali. V pozadí dělníků plápolají modré plameny, které jsou dalším symbolem sopky Ijen. Je to poslední místo na Jávě, které jsme navštívili před odjezdem na východní ostrov Bali.

Jak se k sopce Ijen dostanete? Bylo nám řečeno, že k ní můžeme dojet pouze džípem, který si i s řidičem musíme pronajmout ve městě Bondowoso (stejně jako na sopce Bromo), ale to je nesmysl! Stačí jakékoliv levnější auto z půjčovny nebo zaplacení osobního řidiče. Další variantou jsou již zmírněné předražené organizované výlety. Můžete se sem dokonce dostat i na skútru. Půjčovna skútrů je ve městě Bondowoso prý jen jedna (ač vám všichni budou říkat, že žádná a budou vás chtít nalákat na jejich organizovaný výlet). Proto je dobré si v sezoně půjčení zařídit dopředu. To byl náš původní plán, který jsme díky osobnímu řidiči změnili.

na silnici čekají různé nástrahy a doprava zda nemá žádný řád   ideálním dopravním prostředkem je zde skútr

Náš řidič Anton nás veze již ze 600 km vzdálené Jepary. Sice zvolil nejkratší cestu, ale i tak byla velmi zdlouhavá, opuštěná a místy ve velmi špatném stavu. Řidič se cesty vůbec nebál (jak je u Indonésanů zvykem) a se svým poměrně novým autem vymetl spoustu hlubokých děr. Myslím, že tady spíš prodělal... Čím více se k sopce přibližujeme, tím níže je slunce. Přijíždíme k bráně, kde po nás chtějí jméno, národnost a číslo pasu a také poplatek 10 000 IDR (cca 20 Kč), takové brány jsme potkali ještě další dvě. Řidič nám říkal, že se v této oblasti děly kdysi podivné věci, lidé se zde hodně často schovávali a zabíjelo se tu. Od té doby je to tady kontrolované a zavedli zde tyto brány. Projíždíme nádhernou krajinou, na kterou však již vůbec nevidíme. Myslím, že musí být krásné jet touto vysokohorskou cestou za dne, ale jak říkám, zvažte to, protože místy se tomu po čem jsme jeli ani nedá říkat silnice.

krajina východní Jávy

Zvažovali jsme, zda na sopku vyjít ještě dnes, nebo až zítra. Když už jsme byli nahoře v horách, rozhodli jsme se pro dnešek. Konečně stojíme na parkovišti. V noci se na sopku chodí až po 1 hodině ranní, kdy se otvírá kasa, kde si každý návštěvník kupuje lístek (100 000 IDR na osobu – cca 200 Kč), který u brány kontrolují. Samozřejmě se zde nabízejí i průvodci, kteří mohou být užiteční, pokud půjdete jako první, ale určitě nebudete jediní, kdo jde nahoru. Z toho důvodu se ani nahoře člověk neztratí, stačí následovat světýlka ve tmě.

okraj kráteru sopky Ijen   nosiči pracují ve dne i v noci

Je něco málo po jedné hodině ranní. U brány nám zkontrolovali vstupenku, nasadili jsme čelovky a vyrazili vzhůru za světýlky před námi. Cesta je velmi strmá a boty nám tak na sypkém prachu kloužou. Krajina východní Jávy je krásná i za svitu měsíce. Netrvalo dlouho a dostal se nad sopku Raung a rozzářil tak její velkou kalderu. Vypadalo to jako velký pekelný kotel. Chvilku jsme postáli a koukali na tu krásu.

sopečný reliéf

Po cestě jsme potkávali odložené vozíky a koše připevněné na bambusových tyčích, které zde čekaly na jejich nosiče. Konečně jsme došli na vrchol kráteru a kráčíme po vrstevnici. Stále si říkáme, zda zde opravdu budou modré plameny. Zanedlouho stojíme na vrcholu kaldery u zábradlí, kde u cestičky dolů je cedule se zákazem vstupu. Oči od cedule odvrátíme směrem do kráteru. Ano jsou tady, opravdu jsou tady! V dálce vidíme modré plameny. Cedule necedule, jde se dál za turisty před námi. Tohle opravdu musíme vidět zblízka!

Už za týden se dozvíte, jak to vypadá uvnitř kráteru...

GPS: 8°03'26.8"S 114°14'24.1"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie: Ne, celá neshořela I – Jáva: posvátná hora Mt. Muria
Publikováno: 21.12.2015
Naše měsíční putování po Indonésii začíná v hlavním městě Jakarta (ostrov Jáva), ze kterého jsme odjížděli, jak rychle to jen šlo. Naše první delší zastávka byla na poloostrově Muria, který se nachází ve střední Jávě (na severu vybíhá do Jávského moře).

Indonésie: Ne, celá neshořela VIII – Bali: dokonalé scenerie sopky Batur
Publikováno: 8.2.2016
Pokračujeme v našem celodenním výletu za prozkoumáním indonéského ostrova Bali. Opouštíme město Singaraja na severu ostrova a naším dalším cílem je oblast okolo sopky Batur.

Indonésie: Ne, celá neshořela VI – Jáva: modré plameny a nosiči síry na sopce Ijen
Publikováno: 25.1.2016
Je noc a my se nacházíme na okraji kráteru sopky Ijen, která je světově proslulá pro své modré plameny. Sestupujeme dolů do kráteru, abychom vše viděli zblízka. V tom zahlédneme prvního nosiče. Malý hubený chlap nese přes rameno bambusovou tyč, na které má přivázané dva pletené koše plné sirných kamenů. Ustupujeme mu z cesty, aby mohl bez přestávky pokračovat. Sestupujeme dále a stále intenzivněji cítíme síru.

Indonésie, Sumatra – cesta k volně žijícím orangutanům
Publikováno: 11.3.2019
Po několika hodinách trekování ve vlhké džungli uslyšíte šustění, zvednete hlavu a tam je oranžové chlupaté stvoření houpající se z liány na liánu. Ten pocit čistého vzrušení, když uvidíte na vlastní oči orangutana ve svém přirozeném prostředí. Orangutana? Ano, orangutana. Už nemusíte chodit do zoologické zahrady, stačí spojit vaši návštěvu turisticky známého Bali s malou vesničkou Ketambe uprostřed hustého pralese na indonéském ostrově Sumatra.

Indonésie: Ne, celá neshořela II – Jáva: nedotčený národní park Karimunjawa
Publikováno: 28.12.2015
V předchozím článku jste se dozvěděli o posvátné hoře Mt. Muria. Nenavštívili jsme ji prvoplánově. Na poloostrov Muria jsme jeli z jiného důvodu. Ze severozápadního pobřeží (z města Jepara) totiž odjíždí loď k ostrovnímu národnímu parku Karimunjawa. Dopředu jsme věděli, že někdy lodě pro velké vlny nejezdí, tudíž jsme měli časovou rezervu dva dny – ani ty však nestačily.

Indonésie: Ne, celá neshořela XII – Lombok: noc u jezera Anak a sestup z kráteru
Publikováno: 7.3.2016
Brzký výstup na samotný vrchol máme úspěšně za sebou a druhý den v oblasti Rinjani pokračuje. I když jsme měli chození nad hlavu, museli jsme Sembalun Crater Rim kemp opustit a pokračovat dál. Čekala nás noc u jezera Anak.

Indonésie: Ne, celá neshořela XI – Lombok: neskutečný výstup na vrchol Rinjani
Publikováno: 29.2.2016
Vítejte zpět v našem seriálu o Indonésii. Nacházíme se pod vrcholem Rinjani (v nadmořské výšce cca 2 350 m), což je druhá nejvyšší hora Indonésie. Čeká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonésie: Ne, celá neshořela X – Lombok: výstup ke Crater Rim kempu
Publikováno: 22.2.2016
Výlet na Rinjani již máme zařízený a může začít naše další indonéské dobrodružství. Výstup a sestup má jednu hlavní trasu (pokud ne jedinou). Vede ze Senaru do Sembalunu a je obousměrná. Můžete si vybrat různou délku výletu – 2, 3 i 4 dny.

Indonésie: Ne, celá neshořela IX – Lombok: seznamte se s Rinjani
Publikováno: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonéského ostrova Lombok. Je to druhá nejvyšší hora Indonésie a nachází se v nadmořské výšce 3 726 m. Tento vrchol nenechá žádného horala chladným.

Indonésie: Ne, celá neshořela VII – Bali: Selamat datang di Bali (vítejte na Bali)
Publikováno: 1.2.2016
Jávu jsme již opustili a stojíme na ostrově Bali. Je to jeden z indonéských ostrovů, který se od ostatních více než 17 000 výrazně liší. Proto láká mnoho návštěvníků. Je to ostrov plný rozmanité přírody a kontrastů. Atmosféra je neopakovatelná a hlavně nezaměnitelná. Abychom k tomuto závěru mohli dospět, museli jsme ho celý projet. Naším cílem bylo poznat centrální hornaté části ostrova, abychom zmapovali terén a rozhodli se, na kterou sopku vyjdeme. Zvolili jsme si cestu od jihu k severu a zpět, která je dlouhá 200 km (jeli jsme ji 13 hodin na skútru).

Indonésie: Ne, celá neshořela IV – Jáva: výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikováno: 11.1.2016
Na vyhlídce Penanjakan jsme již docela promrzli. Dostatečně jsme se také pokochali výhledem na již zmíněné krásy místní sopečné krajiny a džíp nás veze zpět na ploché dno kráteru Tengger a dále jdeme po svých (za dobrých vulkanických podmínek) na okraj sopky Bromo, která je stále aktivní.

Indonésie: Ne, celá neshořela III – Jáva: písečné dno kráteru s proslulou sopkou Bromo
Publikováno: 4.1.2016
Jedním z největších indonéských cestovatelských zážitků je jistě pro každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Výlet je to vysoce organizovaný a v celé Indonésii je zajisté nejvíce turistický. Přestože je velmi drahý, tak se vám zážitek vryje do paměti jako nám.

Indonésie: Ne, celá neshořela XIII – Lombok: loučení s Rinjani
Publikováno: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severu ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempu. Před námi je náročný sestup do vesnice Senaru, který je pozvolnější, ale velmi dlouhý (21 kilometrů). Vede skrz deštný prales plný života.


Souvisejicí fotogalerie

Indonésie – země ostrovů
Indonésie je pro evropské turisty velmi oblíbeným místem k „asijským“ dovoleným. Tento stát se sk...


Souvisejicí videa

Indonésie: požárem nedotčené ostrovy II.
Ostrov Bali, který můžete vidět na tomto videu, je na první pohled barevný a živý.  Většina ostro...

Indonésie: požárem nedotčené ostrovy I.
Jáva je jeden z ostrovů, které patří do souostrovního státu Indonésie. V rámci celého světa má je...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 1. 2020
svátek:Otýlie
dnes:
úterý 28.1.
4 °C
zítra:
středa 29.1.
2 °C