www.infoglobe.cz » Indonésie, Sumatra – město Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak

Indonésie, Sumatra – město Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak

Publikováno: 22.2.2020
Dnes spolu s námi navštívíte městečko Berastagi a vystoupáte k sopce Sibayak. Z Medanu sem vyjíždějí autobusy zvané Murni Expres, nemůžete je minout, protože jsou velmi barevné, větší kýč v okolí nenajdete.

Nejsou označeny čísly, nicméně pomocník řidiče si vás najde a usadí – často i na úkor místních, ale opravdu se vyplatí si sednout. Jízda bývá chvílemi docela děsivá. V autobuse je snad výzdoba ještě extrémnější, na obrazovce nad našimi hlavami vyhrávají zdejší hity, pomocník řidiče stojí ve dveřích a za jízdy píská na kolemjdoucí, zda nechtějí přistoupit. Usazení cestující si pak v poklidu pokuřují celou cestu. Pokud se někdo nevejde na sedadla či se nenaskládá všemi možnými způsoby do malé uličky, vyleze si po žebříku sednout na střechu. To většinou k našemu překvapení čeká děti, které s tím však nemají nejmenší problém. Jedná se o opravdu autentický zážitek. Cesta trvá okolo dvou hodin a je opravdu levná.

Murni Expres, jeden z těch decentnějších

cesta v Murni Expres   výzdoba Murni Expres

Vystupujeme ve městě Berastagi, které leží pod aktivními sopkami Mount Sibayak a Mount Sinabung. Před trekem se ještě zastavte ve městě na jídlo. Navštěvujeme ještě místní tržiště, kde kromě ovoce, zeleniny, koření či oblečení se prodávají také domácí mazlíčci.

příjezd do Berastagi   na tržnici v Berastagi

Ke vstupu do areálu sopky vás z města doveze minibus, který je na rozdíl od toho předešlého starý a zrezlý. Za vstup zaplatíte 10 rupií a můžete vyrazit. Hlídač bohužel anglicky vůbec neumí, takže poradit nemůže. Nicméně trasa není vůbec složitá a na vrchol sopky se dá dostat prakticky i bez mapy, prostě stačí jen pokračovat cestou vzhůru. Určitě je vhodné mít kvalitnější obuv. Trasa sice začíná na asfaltu, avšak ten rychle přechází v lesní jílovitou cestu a poté se mění v kamenitý sopečný povrch.

placení vstupného do národního parku   cestou ke kráteru

Poslední erupce tohoto stratovulkánu proběhla před více než stoletím, geotermální aktivita ve formě zapáchajících parních průduchů a horkých pramenů je však stále velmi patrná. Větrací otvory vytvářejí krystalickou síru, která se v minulosti těžila. Proudění sirných plynů také způsobilo kyselé zabarvení zdejšího kráterového jezera. Dle map je možné si udělat okruh přes sopku a nevracet se stejnou cestou, nicméně druhá část je tak špatně prostupná, že se nakonec vracíme stejnou trasou i nazpátek.

téměř u kráteru   kolem kráteru

výpary   kráterové jezírko

Celá trasa je asi pouhých šest kilometrů, nejedná se o nic náročného, jen terén je trochu horší. Vulkán za to ale rozhodně stojí. Dojem kazí nepořádek, kempující i výletníci odhazují odpadky všude kolem. To je ale bohužel problém celé země.

GPS: Berastagi 3°11'10.3"N 98°30'20.8"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie, Sumatra: jezero Toba – největší sopečné jezero na světě
Publikováno: 16.11.2020
Obrovské kráterové jezero, největší na světě, je vytvořeno masivní sopečnou erupcí, která se udála před více než 100 000 lety. Sopka se následně zhroutila a během dalších pár let se kráter naplnil vodou, a tak vzniklo největší sopečné jezero světa, jezero Toba. Uprostřed jezera se tyčí zelený ostrov Samosir, jehož břehy jsou obklopené vrcholky hor a lesy.

Indonésie, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za ještěry
Publikováno: 27.7.2020
Vyrazit do Indonésie a vyhnout se masám turistů je dnes skoro nemožné. Většina turistů končí na ostrovech Bali nebo Gili, někteří z nich pokračují dále na ostrov Lombok, Jávu nebo Sumatru. Rádi byste se těmto místům vyhnuli? Hledáte větší dobrodružství? Pak se vydejte ještě dál a objevte přírodní krásy ostrova Flores a jeho národní park Komodo.

Indonésie, Sumatra – výlet za orangutany u Bukit Lawang
Publikováno: 29.2.2020
Tentokrát zamíříme do sumaterské džungle. Cestou se ještě stavíme na oběd, jídlo je v Indonésii skvělé.

Indonésie, Bali – nejnavštěvovanější města
Publikováno: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá moc známých měst, která by lákala k turismu, více návštěvníky přitahuje jeho malebná příroda a krásné chrámy. Když už však na Bali přiletíte, byla by škoda je ze svého itineráře úplně vynechat.

Indonésie, Bali – Kouzelná místa
Publikováno: 3.2.2020
Tento známý indonéský ostrov bývá často označován jako perla Indonésie, ráj na zemi či místo s magickou atmosférou. A to po právu. Zdejší příroda je naprosto okouzlující. Bali je vyhledávané zejména pro své rýžové terasy, ale nabídnout toho může daleko víc. Pojďme se tam podívat.

Indonésie, Bali – jak ho neznáte
Publikováno: 27.1.2020
Bali je turisticky nejzajímavější indonéský ostrov s hlavním městem Denpasar. Vzduch je protkán zdejším hinduismem, který se od klasického hinduismu odlišuje přidanými prvky místní tradiční víry. Co určitě Bali nelze upřít, je kouzelná příroda. Oboje na ostrov láká nejen spoustu turistů, ale také sem přijíždějí lidé pro duchovní obnovu, životní restarty nebo jen pořádný odpočinek.

Indonésie, Nusa Penida – nedotčený ráj nedaleko Bali
Publikováno: 24.9.2021
Ostrov Nusa Penida se nachází jihovýchodně od velmi známého indonéského Bali, odkud pravidelně jezdí lodní doprava. Turistická infrastruktura je zde zatím velmi omezená, ale rychle se rozvíjí. Máte-li rádi méně frekventované turistické oblasti, jste fanouškem úžasných výhledů a báječných pláží, určitě doporučuji strávit zde minimálně tři dny.

Indonésie, Sumatra – cesta k volně žijícím orangutanům
Publikováno: 11.3.2019
Po několika hodinách trekování ve vlhké džungli uslyšíte šustění, zvednete hlavu a tam je oranžové chlupaté stvoření houpající se z liány na liánu. Ten pocit čistého vzrušení, když uvidíte na vlastní oči orangutana ve svém přirozeném prostředí. Orangutana? Ano, orangutana. Už nemusíte chodit do zoologické zahrady, stačí spojit vaši návštěvu turisticky známého Bali s malou vesničkou Ketambe uprostřed hustého pralese na indonéském ostrově Sumatra.

Indonésie, Nusa Penida – tajemná jeskyně a skrytá pláž
Publikováno: 18.11.2017
Jeskynní chrám Goa Giri Putri je někdy označován také podle nedaleké vesničky Goa Karangsari. Velké vápencové jeskyně najdete na východním pobřeží Nusa Penidy, na půli cesty mezi Sampalan a Suana. Jelikož se jedná o chrám, je nutné mít na sobě sarong. Kus látky (šátek) uvázaný kolem pasu, aby vám zakrýval spodní část těla. Pokud jej nemáte, zapůjčí vám ho místní za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Indonésie, Severní Sumatra – město Medan
Publikováno: 15.2.2020
Cestu po západní Malajsii začínáme trochu netradičně, a to výletem na tři noci do indonéského města Medan v Severní Sumatře. Z letiště nacházejícího se u malajsijského hlavního města Kuala Lumpur létá několikrát denně nízkonákladová letecká společnost Air Asia a za necelou hodinu se dostanete do Medanu (konkrétně na letiště Kualanamu). Jedná se o největší sumaterské město, které je pátým nejlidnatějším v celé Indonésii.

Indonésie: Ne, celá neshořela I – Jáva: posvátná hora Mt. Muria
Publikováno: 21.12.2015
Naše měsíční putování po Indonésii začíná v hlavním městě Jakarta (ostrov Jáva), ze kterého jsme odjížděli, jak rychle to jen šlo. Naše první delší zastávka byla na poloostrově Muria, který se nachází ve střední Jávě (na severu vybíhá do Jávského moře).

Indonésie: Ne, celá neshořela II – Jáva: nedotčený národní park Karimunjawa
Publikováno: 28.12.2015
V předchozím článku jste se dozvěděli o posvátné hoře Mt. Muria. Nenavštívili jsme ji prvoplánově. Na poloostrov Muria jsme jeli z jiného důvodu. Ze severozápadního pobřeží (z města Jepara) totiž odjíždí loď k ostrovnímu národnímu parku Karimunjawa. Dopředu jsme věděli, že někdy lodě pro velké vlny nejezdí, tudíž jsme měli časovou rezervu dva dny – ani ty však nestačily.

Indonésie: Ne, celá neshořela III – Jáva: písečné dno kráteru s proslulou sopkou Bromo
Publikováno: 4.1.2016
Jedním z největších indonéských cestovatelských zážitků je jistě pro každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Výlet je to vysoce organizovaný a v celé Indonésii je zajisté nejvíce turistický. Přestože je velmi drahý, tak se vám zážitek vryje do paměti jako nám.

Indonésie: Ne, celá neshořela IV – Jáva: výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikováno: 11.1.2016
Na vyhlídce Penanjakan jsme již docela promrzli. Dostatečně jsme se také pokochali výhledem na již zmíněné krásy místní sopečné krajiny a džíp nás veze zpět na ploché dno kráteru Tengger a dále jdeme po svých (za dobrých vulkanických podmínek) na okraj sopky Bromo, která je stále aktivní.

Indonésie: Ne, celá neshořela IX – Lombok: seznamte se s Rinjani
Publikováno: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonéského ostrova Lombok. Je to druhá nejvyšší hora Indonésie a nachází se v nadmořské výšce 3 726 m. Tento vrchol nenechá žádného horala chladným.

Indonésie: Ne, celá neshořela V – Jáva: cesta až na okraj sopky Ijen aneb objevení jejího tajemství
Publikováno: 18.1.2016
Na Jávě jsme již navštívili různá místa, ale sopka Ijen je opět něco úplně jiného. Dělníci v této drsné krajině za neuvěřitelných podmínek těží síru a turisté platí vstup, aby se na tuto ojedinělou záležitost podívali. V pozadí dělníků plápolají modré plameny, které jsou dalším symbolem sopky Ijen. Je to poslední místo na Jávě, které jsme navštívili před odjezdem na východní ostrov Bali.


Souvisejicí fotogalerie

Indonésie – země ostrovů
Indonésie je pro evropské turisty velmi oblíbeným místem k „asijským“ dovoleným. Tento stát se sk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X