www.infoglobe.cz » Írán: Teherán – největší město západní Asie II.

Írán: Teherán – největší město západní Asie II.

Publikováno: 6.3.2015
V minulém díle jsme nakoukli poprvé do Íránu a dnes budeme v našich toulkách pokračovat. Tentokrát se vydáme přímo do hlavního města země – Teheránu.

Možná jste již slyšeli tvrzení, že pokud chcete zažít opravdový Střední východ, hlavní íránské město by vám rozhodně nemělo uniknout. Teherán je totiž město, které zanechá nepřekonatelný první dojem. Třeba když pojedete ráno autobusem do centra po jedné z jeho hlavních tepen, osmiproudé dálnici. Pokud si odmyslíte všudypřítomnou betonovou zástavbu a soustředíte pozornost do dáli, čeká vás pohled na krásné gigantické hory a naproti nim rozprostírající se poušť.

Teherán

Teherán je městem, v němž se mísí mnoho kultur. Najdete tu spoustu zajímavých muzeí, pěkných parků, restaurací a hlavně milé a přátelské lidi. Teherán je právě místem, kde narazíte spíše na otevřenější lidi, především z mladší generace Íránců. I tak počítejte s tím, že jakmile nastane čas k modlitbě, celé město se na pět minut zastaví, aby lidé mohli uctít Alláha.

Teherán

V zásadě se město dělí na dvě hlavní části – severní a jižní. Ta severní je modernější, bohatší, kdežto jižní je spíše chudší a zaostalejší. Co ale platí v podstatě pro celé 14 milionové město je smog, neustálé přibývání zabetonovaných ploch a dopravní zácpy. Dopravu v Teheránu jednoznačně charakterizuje slovo „chaos“. Pro cestovatele ze střední Evropy uvyklého více či méně spořádanému provozu na silnicích, zdejší přecházení silnice bude poněkud dobrodružným zážitkem. Je skutečně na místě dávat zvýšený pozor, protože se zde vyskytuje velké množství dopravních nehod. Brzy si však zvyknete uhýbat autům jako profík a také se nebudete divit, že počet namalovaných pruhů zdaleka neodpovídá jejich skutečnému počtu a že motocyklisté používají chodníky ještě jako další přídavný pruh.

Teherán

Dobré je využít rozsáhlé místní sítě autobusové dopravy, i když její systém je poněkud matoucí. Je důležité si pamatovat, že autobusy jsou striktně rozděleny na dvě části - podle pohlaví. Muži sedí vpředu a ženy vzadu autobusu. Mimo jiné některé linky vyžadují koupi předplacené karty, jejíž cena se na minimální hranici pohybuje okolo 20 korun. Na jiných linkách platíte při vystoupení z autobusu a cena za jízdu se pohybuje v řádu jednotek korun.

Teherán

Přes chaotickou dopravu a rozšiřující se betonovou džungli naleznete v Teheránu mnoho útulných míst jako již zmíněné parky, kterých je ve městě na 800. Také klima ve městě ležícím v 1 100 metrech nad mořem je o něco příjemnější než v jiných íránských městech. Letní teploty se pohybují okolo přijatelných 32 stupňů Celsia, avšak vzduch bývá poměrně suchý.

Teherán

V další části našeho výletu se vydáme k památkám a zajímavým místům v Teheránu.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia.org: Pazuzu, Msanta20, Milad Mosapoor, Magnus Manske, Foad Torsizhi

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR a SR: Festival Expediční kamera 2016
Publikováno: 18.2.2016
Filmový festival o cestování a sportech v přírodě probíhá na různých místech České a Slovenské republiky, a to od 18. února až do 5. dubna.

Írán, Tochal – majestátní hora nad Teheránem – VIDEO
Publikováno: 9.2.2016
V minulém díle z Íránu jsme nezmínili jedno místo, kam určitě stojí za to se vypravit. Přímo nad městem se totiž zvedá vysoký horský masiv Alborz a jeho nejoblíbenější vrchol Tochal. Právě sem často místní směřují za rekreací a odpočinkem od velkoměsta.

Írán, Teherán – brána ke Střednímu východu – VIDEO
Publikováno: 2.2.2016
Írán je pro většinu cestovatelů stále velká neznámá. Bohužel. Většina těch, co tam byli, se přitom shoduje, že jde o nejpohostinnější zemi na světě. A také naprosto bezpečnou. Pojďme se nyní podívat do současného hlavního města, které vás do sebe doslova vcucne a nebude chtít pustit.

Írán, Isfahán – jedinečná chlouba Peršanů – VIDEO
Publikováno: 26.1.2016
Viděl jsem toho už hodně. Obří sochy Buddhů na Srí Lance, nádherné chrámy v Thajsku a Laosu, majestátní středověké katedrály po celé Evropě… Ale Írán mi vyrazil dech. Začněme naši pouť ve středu země, v bývalém hlavním městě Persie.

Írán, Isfahán – vzpomínka na mocnou Persii V.
Publikováno: 27.3.2015
Z Kašanu se dnes přesuneme přibližně dvě stě kilometrů jižně do naší poslední zastávky v Íránu, do Isfahánu.

Írán, Kašan – město slavných rezidencí IV.
Publikováno: 20.3.2015
V dnešním díle putování po Íránu se vydáme mimo hranice Teheránu, abychom se podívali do dalšího slavného města v této zemi, Kašanu.

Írán, Teherán – největší město západní Asie III.
Publikováno: 13.3.2015
V minulém díle našeho putování Íránem jsme se krátce podívali do jeho hlavního města Teheránu a dnes v tomto výletě budeme dále pokračovat.

Írán: Jazd – místo se zachovalou perskou kulturou I.
Publikováno: 27.2.2015
Po výletě do Pákistánu v minulém týdnu, se dnes podíváme do sousedního státu, do Íránu.

Pákistán, Karáčí – metropole na březích Arabského moře
Publikováno: 20.2.2015
Pákistán je zemí, která zcela jistě trpí špatnou mediální prezentací. Zprávy, které o této zemi vídáme, často informují o teroristických útocích, které se však odehrávají daleko od turistických atrakcí. V tomto obraze pak zanikají hlavní přednosti této země, což jsou mírumilovní lidé, bohatá historie, krásné hory a kuchyně, která si vás omotá kolem prstu.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistánu
Publikováno: 26.7.2013
Srdce Pakistánu nebo také hlavní město kultury jsou pravděpodobně dvě nejběžnější přezdívky pro toto obrovské město.


Souvisejicí fotogalerie

Írán – vzhůru do dávné Persie
Ač je Írán považován za nebezpečnou zemi, do které se moc turistů neodváží, je cestovateli s „dob...


Souvisejicí videa

Írán, Tochal – majestátní hora nad Teheránem
Víte, kam jezdí obyvatelé Teheránu a okolí relaxovat, lyžovat nebo jen tak si dát odpolední vodní...

Írán, Teherán – brána ke Střednímu východu
Většina cestovatelů vám řekne, že Írán je jednou z nejpohostinnějších zemí světa a že vaše případ...

Írán, Isfahán – jedinečná chlouba Peršanů
Dnes se podíváme do Isfahánu – bývalého hlavního města Persie. Leží na křižovatce významných obch...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
6.12.2019
SNM – Přírodovědecké muzeum vás zve na výstavu TRITRI – Tatry očima geologů. Ta prostřednictvím fotografií přináší pohled na práci geologů snažících se různými výzkumnými metodami dešifrovat a pochopit složitou geologickou historii vytvářející unikátní přírodní klenot.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 8. 12. 2019
svátek:Květoslava
dnes:
neděle 8.12.
9 °C
zítra:
pondělí 9.12.
6 °C