www.infoglobe.cz » Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO

Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

I takto se dá nahlížet na nádheru pobřeží nedaleko Dublinu, na krásu rybářského přístavu jménem Howth.

Cesta za domovem

Z centra města to není na Howth daleko - zhruba tak 15 kilometrů. Spojení je báječné. Stačí si sednout na autobus, který jede doslova každou chvilku anebo použít vlakovou trať DART. Cesta trvá od 20 do 50 minut - v případě autobusu totiž, stejně jako u nás, záleží na zácpě. Určitě se ale vyplatí ji podstoupit. Méně náročné povahy se mohou s klidem potulovat po přístavu, kde jsou krásné asfaltové promenády a jistojistě tam každý tulák narazí i na muzikanta, který se den co den snaží přehlučet mořské vlny a vyzpívat se ze svého pocitu osamění v dálkách, které ho dělí od jeho sladkého domova. Protože o čem jiném Irové, jakožto snad největší kočovníci světa, nejraději zpívají...?

Cesty po útesech

Dobrodružnějším náturám ale doporučujeme, aby se odhodlaly vydat dál podél pobřeží, využily některou ze značených turistických tras a dopřály si výlet nad útesy. Jedna z pěšin vede přímo na jejich vrcholky tak, že stačí  jen skutečně málo a po člověku nezůstane nic než jen velké šplouchnutí. Okruh touto vyhlídkovou trasou není náročný. Při pomalé chůzi trvá maximálně dvě hodiny, ale na krásu, kterou na něm člověk zažije, bude vzpomínat dlouho. Pro Iry se možná jedná o věc poměrně běžnou, ale našinec zcela jistě ocení pohled na neúprosné holé skály, které nastavují svá záda mořskému bičování. Bude se rozplývat nad titěrností majáku, jehož bílá barva beze studu vysílá do světa své SOS. Tomu všemu dělají kulisu neúnavní ptáci, kteří neustále švitoří nad znavenými hlavami poutníků a vyprávějí jim svůj příběh. Uznejte sami – není tohle představa toho, jak by to možná mohlo vypadat v ráji – kdyby tedy člověk nebyl v permanentní pohotovosti, protože neustále hrozí, že se mu na hlavu snese vlahý irský deštíček, po němž mu nezůstane na těle skutečně ani nit suchá?

Legenda o pirátce

I přístav jako takový má po delší procházce turistovi co nabídnout. Kromě mnoha barů, restaurací, kaváren i cukráren se pyšní například také jednou z nejdéle obývaných staveb v irské historii, howhským hradem. Podle legendy se u něj zastavila v roce 1576 slavná irská pirátka Grace O'Maley, ale brány hradu před ní zůstaly zavřené s tím, že rodina právě večeří. To odvážnou mořskou vlčici rozzuřilo a unesla mladého dědice vévody z Howthu, kterého vrátila až poté, co bylo přislíbeno, že v tomto sídle budou i nezvané návštěvy vždy vítány. Nicméně – v současné době to i přesto neplatí. Věřejnost do něj nesmí. Otevřeny jí jsou přes léto pouze proslavené rododendronové zahrady. 

Oko Irska

Pouhým okem je ke spatření z přístavu také další velká rarita - ostrov zvaný Oko Irska. Jeho hlavní plochu pokrývají především skály, počítá se k němu také blízký ostrůvek Thulla. Nejvíce viditelným prvkem tohoto zemského útvaru je skalní výběžek zvaný „Halda“. Ostrov není obydlen, ale i přesto na něj míří desítky výletních lodí. Nabízí se totiž s irskou pohostinností stovkám mořských ptáků. Ornitologové i laičtí milovníci opeřenců tak jen stěží najdou místo, kde se mohou s větším klidem a uspokojením věnovat svému koníčku.

 

Rybářský ráj

Stejně tak jako za ptáky je možné pronajmout si v Howht také loďku, která zaveze každého zájemce za rybami. Chytají se tam na udici a to, co si člověk uloví, si může také odnést. K dispozici jsou i mnohé restaurace, kde turistovi vlastnoručně chycenou rybu rádi připraví. Rybářství je doménou tohoto města. Kdo nidky nevyjel na moře, jako by tu ani nežil. A pokud se chce do této oblíbené kratochvíle zapojit i cizinec, získá si velké uznání domorodců. A věřte, že i na to každému zůstanou nesmazatelné vzpomínky.

Howth v boji za nezávislost

Howth se zapsal také do historie irského boje za nezávislost. V roce 1914 u jeho břehů přistála loď s 900 zbraněmi na palubě. Akci zorganizoval slavný irský nacionalista Erskine Childers a mnohé z jím přivezeného „zboží“ pak měli v ruce příslušníci irských dobrovolníků, kteří se zapojili do proslaveného Velikonočního povstání, které změnilo chod irské historie.

 

Slavní rezidenti

Howth je za krásného počasí opravdovou třešničkou na nadýchaném irském dortu. Však se tu také usadily velké hvězdy smaragdového nebe. Žije tu například bubeník U2 Larry Mullen, zpěvačka Cranberries Dolores O'Riordan anebo nositel Bookerovy ceny, spisovatel John Banville. Inspirace tu člověk totiž vždycky najde víc než dost. A upřímně - nemusí na to být ani umělec.

Text/foto/video: Zuzana Dastychová 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie: ostrov Man – doprostřed Irského moře
Publikováno: 2.5.2022
Na nějakou chvíli opustíme střední Evropu a vydáme se západně do Irského moře, kde se nachází ostrov Man. Jeho zástava je poněkud zvláštní, zobrazuje tři nohy oděné do brnění polohované do tvaru triskelionu. Je to prastarý symbol, který se objevoval u mnoha dnes již zaniklých kultur a dnes ho můžete například na vlajce Sicílie.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikováno: 22.8.2011
Každé město má něco, podle čeho ho každý pozná. Paříž Eiffelovu věž, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna víceméně neměl nic zas až tak charakteristického. Ano, na přelomu tisíciletí se na místě bývalého Nelsonova sloupu objevil obří hrot ukazující k nebi – takzvaný Spire. Ale typický symbol irské metropole se z něj úplně nestal. Zatím.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko, Mohérské útesy – chlouba země
Publikováno: 6.4.2021
Když se řekne Irsko, každému se vybaví trochu něco jiného. Většina lidí si Irsko spojuje se zelenou krajinou, nespoutanou přírodou s pasoucími se ovečkami, irskou whiskey, ale určitě také s Mohérskými útesy. Ty jsou symbolem Irska, stejně jako pivo Guiness nebo živá irská hudba.

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země zeleného čtyřlístku
Na následujících fotografiích vás zavedeme do Irské republiky, která nabízí krásnou pobřežní kraj...

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X