www.infoglobe.cz » Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO

Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO

Publikováno: 15.2.2011
Ne nadarmo se o Irsku říká, že je to drsná země, kterou často hladí jen její jemná whiskey. Na západním pobřeží to snad platí dvojnásob. Bičována větry a dešti, skrývá ovšem tato oblast jedny z nejkrásnějších míst v Evropě. Klenotem je pak zátoka Galway Bay s městem Galway, ležícím v jejím severovýchodním cípu.

Galway vs. Dublin

Zatímco Dublin na východním pobřeží smaragdového ostrova ztratil už mnoho ze své pověstné irské primitivnosti – a to teď myslíme v tom nejlepším slova smyslu – Galway je městem, které toto kouzlo v sobě pořád ještě skrývá. Jako sídlo univerzity je plné mladých lidí, kteří se potulují po jeho úzkých uličkách, prozpěvují si z plných plic v pověstných pubech a v každém záhybu látky své košile skrývají minimálně jeden hudební nástroj, na který umějí hrát lépe než Mick Jagger zpívá.

Město milenců

Kdo si ale přeje prožít opravdovou romantiku s nádechem tvrdého irského života, popojde malý kousek z centra, k zálivu, který dělá z města Galway nejoblíbenější irské město milenců. Tamní pobřeží je snad neustále ovíváno větrem, na jehož vírech skotačí racci, kachny, labutě i kormoráni. Znaveni přílišnou náročností hry pak dají rádi odpočinout svým křídlům na jedné z mnoha loděk kotvících v přístavu. Ani v této chvíli však neotupuje nic jejich pozornost. Ptačím okem sledují desítky lidí, kteří ruku v ruce brázdí cesty a pěšiny omývané mořskými vlnami. Jedni si vyznávají lásku, druzí házejí tenisák psovi, další se snaží uspat brečící batole. A vzadu za nimi teenageři tajně usrkávají z lahve piva schované v igelitovém pytlíku a smějí se světu, který ještě nedospěl natolik, aby rozumněl své omladině.

Řeka Corrib

Zdání moci

Na břehu oceánu velmi lehce zapomenete na to, že se nacházíte ve třetím největším městě Irska. Tady vládne příroda a na přítomnost člověka se tu dá velice rychle zapomenout. Jediným momentem, kdy do naprostého klidu ukolíbaný cestovatel vnímne jeho přítomnost, je ten, kdy s plachým houkáním vyjede zpoza útesu stará zrezivělá loď, jejíž barvy připomínají zvadlou variaci na téma zlaté kvítky luční krásy rostoucí všude kolem. I v tomto případě jako by se Irové nechtěli zpronevěřit matce přírodě a stále ještě se snažili respektovat její nadvládu. Ano, možná je to jenom zdání. Ale proč mu nevěřit?

Romantika u vodyRuch v GalwayPoetika při odlivu

Magnet pro umělce

Podle posledních údajů prosakuje moderní život stále více i do těch nejzapomenutelnějších oblastí starého dobrého irského ostrova, který si tak dlouho udržoval svou zarostlou tvář.  Město plné mladých, jakým je Galway, samozřejmě nemůže zůstat stranou tohoto procesu. Ale stále zde ještě existují místa, kde člověk rád zapomene na běžící čas. Však se také krásou tohoto kraje inspirovala spousta umělců, sedíce u klína mořských krasavic tvořili v Galway svá díla nejen spisovatelé, básníci a malíři, ale inspirovat se jeho tesknou atmosférou nechali i písničkáři. Nejslavnější jsou dva hity, které nezapřou to, odkud berou svou náladu – obě se jmenují Galway Bay. Zatímco první z nich vytvořil Frank A. Fahy (1845 – 1935), rodák z Kinvary v hrabství Galway, v Londýně, druhá spatřila světlo světa v roce 1947. Napsal ji Arthur Colahan a proslavil Bing Crosby. Na Galway Bay vzpomněl i John Lennon v písni The Luck of the Irish, v níž zpívá: kdybychom si dokázali vytvořit pouto s ranní rosou, náš život by byl stejně krásný jako Galway Bay. O drsném kraji si s chutí zanotoval i Sean Connery v Disneyho pohádce Darby O'Gill a jeho  malí lidé.

Možná je zvláštní, že zrovna tento malý puntík na mapě světa znamená tolik pro rozervané duše umělců. Ale věřte tomu, že stojíce na mořském břehu s městem Galway za zády, poslouchajíce křik racků a pozorujíce váhavý tanec kormorána, začne veršovat snad i stavební inženýr. Anebo alespoň zalituje, že veršovat díky svému zaměření ani trochu neumí.

Text/foto: Zuzana Dastychová

Video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Top 10 měst roku 2020
Publikováno: 19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C