www.infoglobe.cz » Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici

Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Kde končil svět

Roku 1477 se tudy plavil Kryštof Kolumbus při cestě na Island, když zkoumal možnosti plavby západní trasou do Indie. Zastavil se přitom v přístavu Galway; dnes tam stojí pomník slavného objevitele.
Avšak už dávno předtím ze západního Irska vyplouvali na oceán legendární keltští mořeplavci. Nejznámějším z nich byl svatý Brendan (Brandon, v irské galštině Bréanainn), patron námořníků příznačně přezdívaný „mořeplavec“. Podle legend někdy v 6. století objevil v Atlantiku Tír na nOg, „Zemi mládí“ keltských mýtů, nIrskoebo také „Ostrov blažených“, který se pod jménem „Ostrov sv. Brendana“ objevoval na mapách až do 17. století. Mnoho místních lidí z Kerry v jihozápadním Irsku, odkud svatý Brendan pocházel, je přesvědčeno, že tento legendární mořeplavec objevil Ameriku už deset století před Kolumbem.

 
Posvátná hora Brandon

Po svatém Brendanovi je pojmenována jedna z nejvyšších hor Irska Mount Brandon (952 m), která se nachází na poloostrově Dingle v hrabství Kerry. Předtím, než ji převzal pod svou patronaci zmíněný irský světec, byla hora zasvěcena keltskému bohu Lugovi. Místní tradice každoročních letních poutí na tuto horu pochází zřejmě ještě z pohanských dob, neboť se shoduje s keltským svátkem Lughnasa, který se konal před dobou žní. Třebaže zdejší lidé jsou silně věřící katolíci, prastaré zvyky se nejvíc uchovaly právě tady, na nejzápadnější výspě Irska.           

Výška Mt. Brandon možná leckomu přijde nepříliš impozantní, je však třeba si uvědomit, že hora se zvedá téměř od mořského pobřeží. Výstup na ni rovněž komplikuje typicky deštivé irské počasí, za které zejména tato část Irska vděčí západním oceánským větrům a Golfskému proudu. Návštěvník, který se pokusí o výstup, proto musí počítat se značnou pravděpodobností neúspěchu. I méně zhýčkaný turista může být dokonce i v letním období odrazen neustávajícím deštěm a hustou mlhou. S tímto aspektem je ostatně nutné během dovolené v Irsku počítat vždy.    

     Irsko


Odlehlost, učenost, askeze, a… schizofrenie
Díky své odlehlosti nebylo Irsko obsazeno Římany, a později, když se Římská říše v Evropě rozpadla, a z antické kultury zůstaly jen trosky, zachovali irští mniši velkou část staré učenosti. Rovněž přísná askeze světců, jako byl sv. Brendan, se podepsala jak na charakteru irské katolické církve, tak na mentalitě venkovanů především v odlehlých komunitách, které bylo možné ještě v druhé polovině minulého století nalézt pod horou Brandon.
Zejména puritánství a odlehlost irského venkova vedly k vysokému výskytu duševních poruch, které se v Irsku obvykle šmahem označovaly jako schizofrenie. K tomuto závěru dospěla americká antropoložka Nancy Scheper-Hughesová ve své knize Světci, učenci a schizofrenici, kterou napsala na základě svého téměř dvouletého terénního výzkumu ve farnosti An Clochán, nalézající se pod horou Brandon.      

Irsko    

Realita západoirského venkova na příkladu farnosti An Clochán, kterou autorka popsala ve své knize, působí velmi depresivně. Přísná katolická výchova, emigrace zejména mladých žen do měst, úpadek tradičního farmaření a vysoká nezaměstnanost způsobily, že ve farnosti zůstávalo „na ocet“ mnoho frustrovaných starých mládenců bez životních perspektiv, kteří bezútěšnost své existence často utápěli v alkoholu. V důsledku tohoto stavu se zde vyskytovalo také velké množství duševních poruch, a mnoho místních lidí končilo v psychiatrických ústavech s nálepkou „schizofrenik“.

Dingle Slea Head
 
Kruté zrcadlo
Scheper-Hughesová sice ve své knize označovala farnost An Clochán pseudonymem „Ballybran“, avšak našel se šťoural, který vypátral její pravou identitu. Když se k farníkům kniha dostala, vyvolala velké rozhořčení, neboť podobna krutému zrcadlu zobrazovala farnost jako „umírající celibátní komunitu“. Někteří farníci dokonce prohlásili, že by autorka měla být zastřelena, což neznělo jako planá výhružka v regionu, kde byla velmi populární IRA.
Turista, který dnes prochází farností An Clochán, patrně nebude mít sebemenší tušení o zdejší smutné realitě před čtyřiceti lety. A bude-li skrz naskrz promočen třeba po neúspěšném pokusu o výstup na Mt. Brandon, jak se to přihodilo mně, nebude mít zřejmě čas ani náladu zkoumat zdejší bolestnou minulost. Krize 70. let minulého století je sice dávno pryč, avšak místním lidem zřejmě působí problémy další krize z roku 2008, která obzvláště těžce zasáhla právě Irsko. Ačkoli domky pod horou Brandon dnes působí zcela normálně, kdo ví, co se skrývá za jejich zdmi… 


Text: Václav Kozina, publicista cestovní kanceláře Mundo

Foto: CK Mundo
 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO
Publikováno: 15.2.2011
Ne nadarmo se o Irsku říká, že je to drsná země, kterou často hladí jen její jemná whiskey. Na západním pobřeží to snad platí dvojnásob. Bičována větry a dešti, skrývá ovšem tato oblast jedny z nejkrásnějších míst v Evropě. Klenotem je pak zátoka Galway Bay s městem Galway, ležícím v jejím severovýchodním cípu.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí
Publikováno: 4.5.2017
Poté co jsme v Irsku strávili téměř tři týdny, nás čekalo finálních pár dní opět v místě, kde naše putování začalo – v hlavním městě Dublinu. Protože jsme již všechny zásadní památky navštívili a v pivovaru Guinness absolvovali skvělou prohlídku, nastala otázka, co může Dublin a blízké okolí nabídnout dál.

Irsko – NP Connemara a malý tip, kam vyrazit za Whiskey
Publikováno: 27.4.2017
Národní park Connemara v západní části Irska (hrabství Galway) je jedním z velice oblíbených návštěvních míst, a to hlavně díky své krásné přírodě plné jezer, ostrůvků, bažin, hor či plání. Ač je tento park turistům dobře známý, pro veřejnost byl otevřen teprve roku 1980. Na své si zde přijdou i milovníci památek, v parku se nachází např. překrásné opatství Kylemore nebo středověký klášter Ross Errilly Friary. Ale ani fanoušci filmů nebudou ochuzeni – ve vesničce Cong se natáčel slavný „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnem Waynem a Maureen O'Harovou.

Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikováno: 20.4.2017
Moherské útesy neboli Cliffs of Moher patří k hlavním turistickým místům, které snad každý cestovatel při návštěvě Irska prostě musí vidět. Leží v západní části země, ale pomocí autobusové dopravy je poměrně jednoduché dostat se na útesy prakticky z jakéhokoliv místa v Irsku.

Irsko – Cork s výletem do Kinsale
Publikováno: 25.4.2022
Druhé největší a jedno z nejstarších irských měst Cork se rozkládá na obou březích řeky Lee – téměř na jihu státu. Je snadno dostupné z centra Dublinu autobusovou dopravou, má však i vlastní letiště. My jsme se rozhodli strávit zde dvě noci a jeden den využít pro prohlídku Kinsale – barevného malého městečka, které je oblíbenou turistickou destinací.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.

Irsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikováno: 22.8.2011
Každé město má něco, podle čeho ho každý pozná. Paříž Eiffelovu věž, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna víceméně neměl nic zas až tak charakteristického. Ano, na přelomu tisíciletí se na místě bývalého Nelsonova sloupu objevil obří hrot ukazující k nebi – takzvaný Spire. Ale typický symbol irské metropole se z něj úplně nestal. Zatím.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

Irsko, Mohérské útesy – chlouba země
Publikováno: 6.4.2021
Když se řekne Irsko, každému se vybaví trochu něco jiného. Většina lidí si Irsko spojuje se zelenou krajinou, nespoutanou přírodou s pasoucími se ovečkami, irskou whiskey, ale určitě také s Mohérskými útesy. Ty jsou symbolem Irska, stejně jako pivo Guiness nebo živá irská hudba.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země zeleného čtyřlístku
Na následujících fotografiích vás zavedeme do Irské republiky, která nabízí krásnou pobřežní kraj...

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-1 °C
zítra:
středa 20.3.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X