www.infoglobe.cz » Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy

Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy

Publikováno: 20.4.2017
Moherské útesy neboli Cliffs of Moher patří k hlavním turistickým místům, které snad každý cestovatel při návštěvě Irska prostě musí vidět. Leží v západní části země, ale pomocí autobusové dopravy je poměrně jednoduché dostat se na útesy prakticky z jakéhokoliv místa v Irsku.

Přímo z Dublinu můžete jet na komentovaný výlet s průvodcem za přibližně 40 eur. Bohužel na místě pak bývá kratší doba rozchodu (okolo 1,5 hodiny), proto doporučuji navštívit Moherské útesy na vlastní pěst. Irská autobusová doprava je pohodlná, řidiči ochotní a opravdu se není vůbec čeho bát. I my jsme vyrazili sami a ubytovali se v městečku Doolin, které je od hlavních útesů vzdálené přibližně 9 km. Na výlet jsme si vyhradili celý den a opravdu to stálo za to. Vyrazili jsme okolo půl desáté, kdy ještě plno dalších turistů i Irů spí.

cesta na Moherské útesy   cesta na Moherské útesy

cesta na Moherské útesy   cesta na Moherské útesy

Slunce svítilo a před námi se na jedné straně rozkládaly travnaté pláně s oslíky, krávami a koňmi. Z druhé strany jsme si užívali pohled na modrý oceán, který lemují postupně se zvedající útesy. Třeba budete mít navíc štěstí a zahlédnete papuchalka, nebo dokonce i velrybu na širém moři. Přímo po pobřeží vede turistická cestička, kterou se dostanete až k hlavnímu návštěvnímu bodu. Tento výlet je jednoduchý, stoupání je opravdu mírné a prakticky se vyhnete proudu turistů, kteří k útesům přijíždějí z druhé strany (a dokonce ani nemusíte platit vstup na útesy). Pokud vám to čas dovolí, můžu zaručit, že tohoto výletu opravdu nebudete litovat. Já už jsem si nyní jistá, že tam se určitě zase vrátím.

na Moherských útesech – hlavní turistická část   Na Moherských útesech – hlavní turistická část

Na druhý den jsme měli naplánovanou návštěvu Aranských ostrovů. Zarezervovali jsme si předem místo na lodi, kterou se na ostrovy dostanete za něco málo přes hodinu. Bohužel ten den se již počasí zkazilo a poprchávalo, což jsme měli brát trochu jako výhružné znamení. V přístavu na nás již čekala maličká loďka rybářského typu s velmi podivným názvem. Doteď nerozumím tomu, že jsem se ještě s připraveným foťákem nadšeně těšila, že snad tentokrát se již poštěstí a zahlédnu tu velrybu. Prvních pár minut po vyplutí se zdálo celkem snesitelných. Nicméně když jsem vstala, loď přidala na rychlosti, já spadla zpět na místo a od té doby jsem se již nedokázala zvednout. Proto opravdu musím doporučit, pokud milujete nejšílenější atrakce na poutích, tohle je pro vás jednoznačná výzva.

Aranské ostrovy

Ač se to asi nyní nezdá, i na tento výlet vzpomínám dobře. Aranské ostrovy jsou prostě nádherné. Vypůjčili jsme si kola (opravdu nejlepší způsob, jak rychle procestovat ostrov) a vydali se na projížďku. Ostrovy nabízejí nádherné přírodní scenerie – burácející moře o útesy, pláně s kozami, nádherné pláže s bílým pískem a škebličkami (a samozřejmě ledový oceán, ale my jsme tam stejně vlezli). V místních krámcích se suvenýry si pak můžete koupit třeba ponožky z tradiční irské vlny a již se zvolna psychicky připravovat na cestu lodí zpět.

Aranské ostrovy   Aranské ostrovy

GPS: (Moherské útesy) 52°58'17.6"N 9°25'36.1"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko – Cork s výletem do Kinsale
Publikováno: 5.1.2017
Druhé největší a jedno z nejstarších irských měst Cork se rozkládá na obou březích řeky Lee – téměř na jihu státu. Je snadno dostupné z centra Dublinu autobusovou dopravou, má však i vlastní letiště. My jsme se rozhodli strávit zde dvě noci a jeden den využít pro prohlídku Kinsale – barevného malého městečka, které je oblíbenou turistickou destinací.

Irsko – NP Connemara a malý tip, kam vyrazit za Whiskey
Publikováno: 27.4.2017
Národní park Connemara v západní části Irska (hrabství Galway) je jedním z velice oblíbených návštěvních míst, a to hlavně díky své krásné přírodě plné jezer, ostrůvků, bažin, hor či plání. Ač je tento park turistům dobře známý, pro veřejnost byl otevřen teprve roku 1980. Na své si zde přijdou i milovníci památek, v parku se nachází např. překrásné opatství Kylemore nebo středověký klášter Ross Errilly Friary. Ale ani fanoušci filmů nebudou ochuzeni – ve vesničce Cong se natáčel slavný „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnem Waynem a Maureen O'Harovou.

Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí
Publikováno: 4.5.2017
Poté co jsme v Irsku strávili téměř tři týdny, nás čekalo finálních pár dní opět v místě, kde naše putování začalo – v hlavním městě Dublinu. Protože jsme již všechny zásadní památky navštívili a v pivovaru Guinness absolvovali skvělou prohlídku, nastala otázka, co může Dublin a blízké okolí nabídnout dál.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
5 °C
zítra:
úterý 17.12.
2 °C