www.infoglobe.cz » Irsko: Oko Dublinu - VIDEO

Irsko: Oko Dublinu - VIDEO

Publikováno: 22.8.2011
Každé město má něco, podle čeho ho každý pozná. Paříž Eiffelovu věž, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna víceméně neměl nic zas až tak charakteristického. Ano, na přelomu tisíciletí se na místě bývalého Nelsonova sloupu objevil obří hrot ukazující k nebi – takzvaný Spire. Ale typický symbol irské metropole se z něj úplně nestal. Zatím.

V roce 2010 mu přibyl velmi vážný soupeř - obří dublinské kolo, které je jakýmsi vzdáleným sourozencem londýnského „Oka“.

Město jako na dlani

Šedesát metrů vysoké kolo bylo slavnostně otevřeno nedaleko dublinského přístavu přesně v polovině léta. A pozornost budilo zcela jistě nejen svou výškou. Nikoli pouze obyvatelé irského city, ale také turisté mají konečně obrovské lákadlo, z něhož vidí Dublin jako na dlani. Na jedné straně se mohou kochat vlnami oceánu, které omývají břehy jejich slavného města i nedaleký přístav Howth, na straně druhé dohlédnou až k historické budově Four Courts. Ze zorného pole se jim neztratí ani slavný stadion Croke Park a řeka Liffey se pod nimi táhne jako tenká, ale pevná a nepřetrhnutelná nit, která sešívala rány Dublinu už od jeho samotného vzniku. Obří kolo je zcela jistě atrakce, která městu chyběla. Otázkou je, nakolik zaujme.

Detail nástupiště
 
Bude-li pršet, nezmoknem

Ne nadarmo se říká, že v Irsku se nedá spolehnout díky veselosti tamních obyvatel skoro na nic, protože když nejde o život, jde o... řekněme, o ne tolik podstatné věci. Jednu jistotu ale máte. Alespoň jednou na smaragdovém ostrově dozajista zmoknete. Což by během 13ti minutové jízdy na Great Wheel of Dublin zcela jistě nebylo zrovna příjemné osvěžení. Proto se autoři této atrakce rozhodli, že namísto otevřených kabinek dopřejí turistům ty, na něž jsou zvyklí z Alp – neprší do nich a ani nefouká. Na střeše kabinky jsou navíc umístěna tlačítka, díky nimž si může každý zájemce pustit komentář navádějící, kam se má či raději ani nemá podívat. Stejně tak si může pustit i klimatizaci či případně zavolat pomoc. V kabince prostě nikdy nikdo není sám.

Kabinka  Great Wheel Of Dublin   Konstrukce
 
Kolo pro „Vipky“

A na samotném kole už si pocitu samoty určitě nikdo neužije. Obrovská konstrukce nese 42 kabinek, do nichž se vejde 336 osob. Váha celého tohoto kolosu je 35 tun. V době spuštění a krátce po něm stála jedna jízda 9 euro pro dospělého a trvala přibližně 10 minut. Samozřejmě i v tomto případě platí, že je sice mnohem méně praktické, ale o to nádhernější nasednout do kabinky za šera anebo rovnou za tmy. Možná nedohlédnete tak daleko, ale osvětlené město má vždy nádhernou atmosféru, která dostane snad každého. Na rozdíl od u nás známých kol ruských si na tomto dublinském můžete zaplatit i VIP kabinku. Ale upřímně - dostanete do ní sice šampaňské a díky prosklené střeše budete mít výhled i nad sebe, lépe se usadíte a muzika bude příjemnější, ale za těch 75 – 95 eur – podle kvality šampaňského – to snad ani nestojí. Není nad to zazpívat si sám, že?

Pohled do centraPřístavŘeka Liffey
 
Pomoc malých Leprichaunů

Raritkou celé akce „obří dublinské kolo“ je možná to, že to dlouhou dobu vypadalo, že budou 1 kilometr od sebe stát stejné atrakce hned dvě. Jednu měli v úmyslu postavit přímo dublinské přístavy, druhou zase majitel irského O2 Harry Crosbie. Podnikatel byl nakonec rychlejší a přístavy od svého záměru upustily. Ale až na poslední chvíli! Výhodu této konečné verze je to, že kolo se nachází přímo u velké arény, kde se často konají koncerty známých kapel. V blízkosti je také tržiště, které se má podle nejnovějších plánů stát největším podnikem svého typu v Dublinu - hostit by mělo zhruba 150 stánků a vždy v poledne na něm mají zdarma vystupovat rockové skupiny. Z místa poblíž přístavu by se mohl stát středobod mladého Irska. Otázkou je, co se všemi těmito plány udělá ekonomická krize a to, jak tvrdě dopadla právě na zemi Leprichaunů a kadeřavého shamrocku. Doufejme, že nějaké kouzlo - ať už reálné či pocházející z irských mýtů - ostrovu pomůže. A že se soukolí nejen této atrakce, ale celého zeleného ráje bude otáčet zase dál. A pěkně zvesela - tak jak jsme u Irů zvyklí.


Světla ve tmě 
Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 10. 2020
svátek:Sabina
dnes:
čtvrtek 22.10.
16 °C
zítra:
pátek 23.10.
13 °C