www.infoglobe.cz » Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství

Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Až těsně před odletem mi to došlo – a nadšený jsem zrovna nebyl. 17. března je totiž v Irsku svátek nejvýznamnějšího irského světce, svatého Patrika. A jeho oslavy probíhají asi podobně, jako u nás Silvestr, vítězství v hokejovém mistrovství a zápas Baníku se Spartou dohromady. Jen se navíc všichni a všechno nabarví na zeleno...

svátek sv. Patrikasvátek sv. Patrikasvátek sv. Patrika

svátek sv. Patrika

Když už to tedy muselo být, celkem vážně jsem uvažoval, že bych na samotný svátek odjel do centra dění – Dublinu. Nakonec jsem se však rozhodl zůstat v Corku, druhém největším irském městě, a dle televizního přenosu z hlavního města jsem dobře udělal. Dublin totiž na Patrika okupují desítky tisíc turistů z celého světa a sjíždějí se tam po tisících i sami Irové. Na ulicích to potom trochu připomíná válku, pivo a whiskey teče proudem a vzhledem k mé hrůze z nekontrolovatelných davů bych tam asi nepřežil.

svátek sv. Patrika

V Corku naštěstí šílenství zdaleka nedosahuje takových rozměrů a dá se říct, že jsem si celý den dokonce celkem užil. Kolem poledne jsem opustil byt třech Slováků, kteří byli natolik národnostně solidární, že mi poskytli na dva předchozí dny azyl, a vydal jsem se do centra města, kde měl ve tři hodiny začít slavnostní průvod. Táhl jsem s sebou všechny věci, protože u Slováků se mi už zůstávat nechtělo a absolutně jsem netušil, kde budu spát další noc. Celé město bylo ověšeno irskými vlajkami a zelenými trojlístky – známým symbolem sv. Patrika; téměř každý člověk měl na sobě alespoň něco zeleného a mnoho lidí si nabarvilo hlavu do barev vlajky, tedy zelené, bílé a oranžové, nebo alespoň celou zeleně. Na ulicích v centru vám v několika stáncích mohli vlajku či trojlístky namalovat i na obličej, případně bylo možné ze své tváře nechat udělat doslova malířské plátno a nechat se pomalovat zajímavými motivy.

svátek sv. Patrika

Přesně ve tři hodiny skutečně na hlavní třídu vešel velkolepý průvod, který se skládal ze zástupců snad všech národností, které v městě žijí. Hned na čele šli Číňané s obrovským žlutým drakem, následovali je Indové, černoši, Irové, Češi a Slováci, Brazilci, Poláci a mnozí další, přičemž všichni ukazovali něco ze své národní tradice (Češi bez piva by nebyli Češi, že?). Byl jsem trochu zklamaný z toho, že se přes přihlížející dav nedalo téměř nic zajímavého vyfotit, fotil jsem tedy alespoň výrazy lidí v davu.

svátek sv. Patrika

Hned po ukončení průvodu jsem se rozhodl uložit někam svůj těžký batoh a pokud možno zkusit přes Couchsurfing najít místo k noclehu. Naštěstí jsem si vzpomněl, kde najít kavárničku, ve které jsem den předtím potkal velice příjemnou českou servírku Lucii a vydal jsem se tedy tam. Češka tam díky bohu byla a krom toho, že mi našla místo pro krosnu, nabídla mi i možnost přespání u ní doma. Nic lepšího jsem si ani nemohl přát. Nasadil jsem tedy na foťák své „dělo“ (přes půl metru dlouhý teleobjektiv) a vydal jsem se opět do ulic fotit čím dál tím více opilé lidi. Ještěže Irové mají den po Patriku v práci volno, nedovedu si představit, jak by tam vypadali.

svátek sv. Patrikasvátek sv. Patrikasvátek sv. Patrika

svátek sv. Patrika

Po ulicích pobíhaly spoře oděné slečny (bylo zhruba 10 stupňů!), většinou s lahví alkoholu v ruce, a já jsem si opět uvědomil, jak jsou Češky krásné. Tohle byl děs. Myslím, že v Irsku se skutečně perou ženy o muže a ne naopak. Hospody praskaly ve švech a skupinky lidí přecházely od jedné ke druhé. Po ulici se válel neuvěřitelný nepořádek a mnozí ještě schválně rozbíjeli lahve a pohazovali po zemi dopité plechovky. Pohybovat se mezi opilými lidmi na ulici mi pomalu přestalo být příjemné, a tak jsem se raději vrátil do kavárny, vychutnal si šálek dobré kávy a spolu s Luckou se po zavíračce vydal k ní domů.

svátek sv. Patrika

Pokud se sami chystáte někdy na Patrika vyrazit do samotného centra dění, nezapomeňte si uvědomit, co všechno se po skončení parády, kterou Irové každoročně připraví pro turisty, skutečně děje. Pokud máte chuť vypít za večer několik litrů zeleného piva a zapíjet ho whiskey, směle do toho, Irové vás mezi sebe rádi přivítají! Pro mě však takové akce nejsou...

svátek sv. Patrika

Text/foto: Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO
Publikováno: 15.2.2011
Ne nadarmo se o Irsku říká, že je to drsná země, kterou často hladí jen její jemná whiskey. Na západním pobřeží to snad platí dvojnásob. Bičována větry a dešti, skrývá ovšem tato oblast jedny z nejkrásnějších míst v Evropě. Klenotem je pak zátoka Galway Bay s městem Galway, ležícím v jejím severovýchodním cípu.

Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikováno: 20.4.2017
Moherské útesy neboli Cliffs of Moher patří k hlavním turistickým místům, které snad každý cestovatel při návštěvě Irska prostě musí vidět. Leží v západní části země, ale pomocí autobusové dopravy je poměrně jednoduché dostat se na útesy prakticky z jakéhokoliv místa v Irsku.

Irsko – Cork s výletem do Kinsale
Publikováno: 5.1.2017
Druhé největší a jedno z nejstarších irských měst Cork se rozkládá na obou březích řeky Lee – téměř na jihu státu. Je snadno dostupné z centra Dublinu autobusovou dopravou, má však i vlastní letiště. My jsme se rozhodli strávit zde dvě noci a jeden den využít pro prohlídku Kinsale – barevného malého městečka, které je oblíbenou turistickou destinací.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.

Irsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikováno: 22.8.2011
Každé město má něco, podle čeho ho každý pozná. Paříž Eiffelovu věž, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna víceméně neměl nic zas až tak charakteristického. Ano, na přelomu tisíciletí se na místě bývalého Nelsonova sloupu objevil obří hrot ukazující k nebi – takzvaný Spire. Ale typický symbol irské metropole se z něj úplně nestal. Zatím.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí
Publikováno: 4.5.2017
Poté co jsme v Irsku strávili téměř tři týdny, nás čekalo finálních pár dní opět v místě, kde naše putování začalo – v hlavním městě Dublinu. Protože jsme již všechny zásadní památky navštívili a v pivovaru Guinness absolvovali skvělou prohlídku, nastala otázka, co může Dublin a blízké okolí nabídnout dál.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
11 °C
zítra:
úterý 27.10.
6 °C