www.infoglobe.cz » Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí

Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí

Publikováno: 4.5.2017
Poté co jsme v Irsku strávili téměř tři týdny, nás čekalo finálních pár dní opět v místě, kde naše putování začalo – v hlavním městě Dublinu. Protože jsme již všechny zásadní památky navštívili a v pivovaru Guinness absolvovali skvělou prohlídku, nastala otázka, co může Dublin a blízké okolí nabídnout dál.

Naší první volbou se stala věznice Kilmainham Gaol (fungující v letech 1796–1924), která leží kousek za hranicemi centra Dublinu. Tato věznice nás naprosto uchvátila centrální halou, která vypadá přímo jako z hollywoodských filmů. Nyní věznice slouží jako muzeum a konají se zde pravidelné komentované prohlídky, jelikož samostatný pohyb v muzeu není možný. Prohlídkový okruh trvá přibližně hodinu a půl, součástí je i krátký film či různé interaktivní tabule. Připravte se ale na chladné místnosti a složitější angličtinu.

věznice Kilmainham Gaol    věznice Kilmainham Gaol

Jako další výlet jsme si zvolili trochu netradičně návštěvu Irského národního hřebčína (Irish National Stud). Hřebčín leží přibližně 60 km od Dublinu v hrabství Kildare a jedná se o poměrně oblíbenou turistickou atrakci. Vidět zde můžete například „žijící legendy“ (Living Legend's team) aneb nejslavnější koně s opravdu zajímavými jmény – Beef Or Salmon, Hardy Eustace, Hurricane Fly, Kicking King, Moscow Flyer and Rite Of Passage. U každého koně je tabulka s údaji, kde je mimo jiné i uvedeno, kolik daný kůň vydělává. Prohlídku můžete absolvovat sami nebo s průvodcem, kde se můžete mimo jiné dozvědět, jak probíhá například plánované rozmnožování koní. Součástí hřebčína je navíc koňské muzeum a také překrásné japonské zahrady.

Irský národní hřebčín

Irský národní hřebčín – japonské zahrady   Irský národní hřebčín – japonské zahrady

Příjemně strávené odpoledne můžete prožít stejně jako my v přístavu Howth. Toto místo leží na kraji Dublinu, kam se pohodlně dostanete městským vlakem i dvoupatrovým autobusem. Krom nádherných útesů zde jako hlavní atrakce slouží tuleni plavající okolo rybářských loděk, kde hledají všemožnou potravu. Krmit se bohužel již nesmějí (kvůli zachování zdraví tuleňů).

Asi 25 km od Dublinu leží na hoře Great Sugar Loaf nejkrásnější irské zahrady Powerscourt (Powerscourt House&Gardens) z viktoriánské doby, které jsou plné teras, soch či jezírek s fontánami. Navštívit zde můžete ale třeba i zvířecí hřbitov. Zahradám vévodí přestavěný hrad (původně ze 13. století) a natáčely se zde filmy jako třeba Moll Flandersová či Excalibur.

Powerscourt House&Gardens  Powerscourt House&Gardens  Powerscourt House&Gardens

Okolo zahrad se rozkládá pohoří Wicklow (Wicklow Mountains National Park), kde je možné naplánovat plno výletů nádhernou irskou přírodou, nachází se zde mimo jiné i 132 km dlouhá Wicklow Way. Osobně doporučuji zvážit průvodce, protože v Irsku je obecně velice bídné značení cest. A určitě nesmíte vynechat oblast Glendalough, která se nachází v jižní části parku. Zde se nachází jeden z nejznámnějších irských klášterních komplexů (založený svatým Kevinem) z 6. století.

Glendalough – klášterní komplex   Wicklow Mountain National Park

GPS: (věznice) 53°20'29.5"N 6°18'35.1"W

         (národní park) 53°09'30.9"N 6°18'15.9"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikováno: 20.4.2017
Moherské útesy neboli Cliffs of Moher patří k hlavním turistickým místům, které snad každý cestovatel při návštěvě Irska prostě musí vidět. Leží v západní části země, ale pomocí autobusové dopravy je poměrně jednoduché dostat se na útesy prakticky z jakéhokoliv místa v Irsku.

Irsko – NP Connemara a malý tip, kam vyrazit za Whiskey
Publikováno: 27.4.2017
Národní park Connemara v západní části Irska (hrabství Galway) je jedním z velice oblíbených návštěvních míst, a to hlavně díky své krásné přírodě plné jezer, ostrůvků, bažin, hor či plání. Ač je tento park turistům dobře známý, pro veřejnost byl otevřen teprve roku 1980. Na své si zde přijdou i milovníci památek, v parku se nachází např. překrásné opatství Kylemore nebo středověký klášter Ross Errilly Friary. Ale ani fanoušci filmů nebudou ochuzeni – ve vesničce Cong se natáčel slavný „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnem Waynem a Maureen O'Harovou.

Irsko – Cork s výletem do Kinsale
Publikováno: 5.1.2017
Druhé největší a jedno z nejstarších irských měst Cork se rozkládá na obou březích řeky Lee – téměř na jihu státu. Je snadno dostupné z centra Dublinu autobusovou dopravou, má však i vlastní letiště. My jsme se rozhodli strávit zde dvě noci a jeden den využít pro prohlídku Kinsale – barevného malého městečka, které je oblíbenou turistickou destinací.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 30. 10. 2020
svátek:Tadeáš
dnes:
pátek 30.10.
12 °C
zítra:
sobota 31.10.
10 °C