www.infoglobe.cz » Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO

Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.

My se teď vydáme na výlet na irské hory nám nejdostupnější - nacházejí se totiž nedaleko Dublinu, kam z Česka létá přímý spoj. Do Wicklow Mountains je to pak opravdu, co by kamenem dohodil.

I světec by se z toho zbláznil

Cesta z Dublinu trvá autobusem zhruba hodinku, ale je pohodlná a nebýt křivolakých silniček, z nichž se občas zvedá kufr nejen karoserii, bylo by všechno naprosto v cajku. Ale dá se to vydržet. Navíc hned první pohled z parkoviště směrem k vrcholkům dá zapomenout na utrpení, kterým si z autobusu z podoby vytřesený poutník musel projít nebo lépe řečeno projet. V informačním centru je dobré uzmout mapku a pak už noha každého se situací trochu obeznámeného turisty zamíří rovnou do Glendalough. Po pravdě se takto jmenuje celé údolí, ale všeobecně se tím rozumí staré klášterní sídlo, které vystavěl údajně někdy v 6. století sám sv. Kevin a udělal z něj centrum tehdejší vzdělanosti. Asi bylo těžké jemnit léty obhroublé způsoby svých spoluobčanů. Jak jinak pochopit to, že Kevin zase toto uspořádání brzy opustil a uchýlil se do nedaleké jeskyně nad jezerem (dodnes je viditelná i z druhého břehu), kde žil opuštěn a sám. Jeho následovníci mu přiváželi jen jídlo na loďce - pověsti o tom, že s ním přiváželi také  ženy, vyvrátil Kevin opětovným návratem mezi lidi, v jejichž společnosti pak žil až do své smrti. Tolik pověsti. Dnes už ze vší té parády uvidí zvědavé oko návštěvníka Glendalough jen ruiny a obvodové zdivo. Pouze kulatá věž se dochovala celá a ční nad celým uskupením jako varovný prst. Pozor, pozor - tady žili vzdělanci. Klení a hříchy jsou zde zapovězeny.

Vábení irských Leprichaunů

A zatímco většina lidí se líně potuluje kolem Glendalough a Dolního jezera, v připravených železných koších si rozdělává oheň a opéká své víkendové buřtíky, my jdeme výš a dál. Cestou kolem nejvyšších vodopádů v Irsku - jmenují se Powerscourt, a česká řeka Mumlava z nich rozhodně nemá pocit méněcennosti, stoupáme dál po cestě až k odbočce na úzkou, dřevěnou pěšinu. Je schovaná v nižším jehličnatém porostu a vysloveně nás zve do pohádky plné irských skřítků Leprichaunů a jejich proradných, o to ale svůdnějších, přítelkyň víl. Zapomínáme na historky o tom, jak zákeřně a škodolibě dokážou bránit tito zakrslí fousatí šotci irský poklad a vydáváme se za nimi. A když už to po desítkách minut strmého stoupání vypadá, že jsme jim sedli na lep a nechali se zavést na scestí do horských tajných strží, kde patrně za jejich halasného smíchu vypustíme duši, otevře se před námi úchvatný pohled. Les se rozevře a vypustí své zajatce na volné prostranství. Je to trochu jako když Tim Robbins opustil ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank brány nápravného zařízení. Zhluboka se nadechneme, uděláme posledních pár kroků na vrchol a pohlédneme dolů.

Jelení triky

Pod námi se klikatí cesta s malými mravenečky, kteří se pachtí za svou nedělní procházkou a nemají o nás ani zdání. S vševědoucím úsměvem na rtech, který znenadání udělal z vězně krále, jdeme po vrcholu dál a sledujeme dění pod sebou. Odtrhnout nás od něj mohou jen stáda jelenů evropských, které tady spatřit není nic neobvyklého. Přestože vypadají, že jsou tu jako doma, byla do Irska dovezena až ve 20. století. Stalo se tak poté, co z krajiny nadobro zmizel její původní obyvatel - jelen lesní, který byl na ostrově vyhuben v 18. století. Co ale z Irska nikdy nevymizelo a je snad všudypřítomné, je pinta dobrého černého Guinnesse. A i když to vypadá nemožně, i příroda už tento lidský výrobek vzala za svůj. Podíváme-li se ještě jednou dolů ze srázu pod sebe, zjistíme, že i Horní jezero, ležící přímo před námi, má tvar pinty, na jejímž okraji se skví hustá, nažloutlá pěna. Věřte nebo ne, ani Wicklow Mountains nezapomínají na pověstnou irskou pohostinnost a zvou nás vší svou silou na pivo. A odolat tomu volání se vážně nedá.

Nabídka, co se nedá odmítnout

Je vidět, že stejně tak jako Francouzi za vším hledají ženu, v každém Čechovi se skrývá muzikant a v tašce Američana zase čtyři hamburgery, Ir se netají svou věčnou náklonností k pivu, které je pro něj skoro stejně posvátné jako vlastní manželka - o té cizí už snad ani nemluvě... Kde jinde toto všeobjímající pravidlo pochopit, než na vrcholcích hor, které obyvatelé Dublinu považují za štít, jenž brání negativním větrům vtrhnout do jejich města? Ano, hory jsou skoro všude na světě... Ale v kterém horském jezeru se před vašimi zraky líně převalují vlnky černého, karamelově se táhnoucího Guinnese?

Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO
Publikováno: 15.2.2011
Ne nadarmo se o Irsku říká, že je to drsná země, kterou často hladí jen její jemná whiskey. Na západním pobřeží to snad platí dvojnásob. Bičována větry a dešti, skrývá ovšem tato oblast jedny z nejkrásnějších míst v Evropě. Klenotem je pak zátoka Galway Bay s městem Galway, ležícím v jejím severovýchodním cípu.

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO
Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.


Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Irsko je jednou z mála evropských zemí, která není příliš dotčena moderní civilizací. Příčinou to...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 30. 10. 2020
svátek:Tadeáš
dnes:
pátek 30.10.
12 °C
zítra:
sobota 31.10.
10 °C