www.infoglobe.cz » Island: Cesta jihem po silnici č.1 - II.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - II.

Publikováno: 16.1.2011
Cestou po islandském jihu dále na východ se nejdříve v dálce a poté čím dál, tím blíže k pobřeží začínají zvedat zelené kopce a s nimi přichází i vodopád. Pro většinu turistů je to jeden z prvních, který na Islandu spatří, ale vodopádů je tu víc než dost.

Asi u dvacátého pátého už nadšení z pohledu na padající vodu trochu ochladne, v počáteční fázi výletu ale patří vodopády ještě k neokoukané atrakci. Seljaladnsfoss se sice v mohutnosti vůbec nedá srovnávat s největším islandským vodopádem Gullfoss, ale má něco jiného – kluzká cestička umožňuje projít za vodopádem. Skógafoss zase padá z výšky 62 metrů a po strmých schůdkách se dá vyšplhat až k jeho vrcholku. Přírodní krásy nezahrnují jenom vodopády.

vodopád Skogafoss

nejjižnější bod Islanduvodopád Seljaladnsfossskály v útesu Reynisfjall

Deset kilometrů na západ od Víku dosahuje Island svého nejjižnějšího bodu na prudce se zvedajících útesech zakončených obrovským kamenným obloukem. Oblast je po část léta uzavřena kvůli hnízdícím papuchalkům, ale dostatečnou podívanou zajistí i romantická procházka po okolních černočerných plážích, i když o koupání nemůže být ani řeč, neboť moře je tu samozřejmě ledově studené a navíc často fouká studený vítr. Nad městečkem Vík se tyčí útes Reynisfjall s překrásnou vyhlídkou na nejjižnější bod ostrova i černé pláže.

Souostroví mlhy

Souostroví Vestmannaeyjar se nachází při jižním pobřeží Islandu. Tvoří ho 15 ostrůvků, mezi nimi i nejnovější Surtsey, který vznikl při podmořské erupci v roce 1963. I když je jediný obydlený ostrov Heimaey po většinu roku zahalený do mlhy, jeho pohnutá minulost láká k návštěvě. Díky novému trajektovému spojení se sem teď mohou podívat i osoby se slabším žaludkem. Dříve loď vyplouvala ze vzdáleného Þorlákshöfnu a dvě a půl hodiny dlouhá plavba přes rozbouřené moře dávala zabrat i místním obyvatelům.

přístav a všudypřítomný mlhaostrovní trajektvjezd do přístavu zúžený lávou

Heimaey - obydlená část ostrova

Naštěstí riziko mořské nemoci bylo značně zmenšeno přesunutím trajektového terminálu k osadě Bakki, odkud cesta nyní trvá pouhou půlhodinu. Heimaey, to jsou hlavně vysoké skály, kolem kterých se loď sune do zastrčeného přístavu. Každé léto sem míří desetitisíce papuchalků, staví si na nich svá hnízda a v srpnu učí mladé létat. Skály jsou kropenaté od ptačího trusu a místní odnepaměti provozují pozoruhodný sport, kdy se na laně houpou podél útesů a vybírají papuchalčí hnízda. Samotný pták je okouzlující svou roztomilostí a jasnými barvami, ovšem některé islandské restaurace ho ve svém jídelním lístku nabízejí jako tradiční pochoutku.

Několikaměsíční erupce

V lednu roku 1973 postihla ostrov nenadálá katastrofa. V jeho východní části se náhle otevřela v zemi jeden a půl kilometru dlouhá trhlina, ze které tryskala láva. Erupce trvala pět měsíců a všichni obyvatelé, kterým se podařilo utéct na pevninu s hrůzou sledovali, jak se horká láva valí do moře a postupně uzavírá přístup do přístavu. Vzhledem k tomu, že zánik přístavu by znamenal i konec jejich domova, neúnavně kropili masu lávy studenou mořskou vodou. Jejich snaha lávu zastavit se několikrát zdála téměř beznadějná, ale nakonec erupce ustala a průjezd do přístavu byl zachráněn. Pod lávou ale skončilo mnoho místních domů a nad městečkem vznikla nová sopka Eldfell.

 skalnaté útesy, hníždiště papuchalůpapuchalové, tradiční ostrovní obyvatelédomeček porodní báby, která zachránila ostrovy, když pomáhala dětem na světitudy na sopku, která ostrov málem zničila

Vyšplhat na její vrchol po načervenalém sopečném štěrku je skutečně zážitek, i po tolika letech od erupce zůstává bez vegetace, i když v nižších polohách obrůstá zářivě zeleným mechem. Výstup na sopku je zvláště pozoruhodným zážitkem v mlhavém a deštivém počasí, které ostrovu vládne téměř 365 dní v roce. Není vidět na krok a okolí je neměnné: černočervený štěrk kam oko dohlédne, bez jakéhokoliv opěrného bodu má člověk pocit, že bloudí v kruhu. Za návštěvu rozhodně stojí místní kino, kde se každý den promítá napínavý film o erupci, při jehož sledování se tají dech.

 

Text/foto: Anna Žilková

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island: průvodce zemí ohně a ledu!
Publikováno: 19.10.2007
Turistický průvodce po Islandu, který se vám pokusí přiblížit nejzajímavější místa tohoto ostrova na konci světa.

Island: The Golden Circle
Publikováno: 2.1.2011
The Golden Circle – tak se dohromady říká třem místům, která na Islandu nejvíce přitahují turisty. Dají se objet za jeden den, ba dokonce i za pár hodin, jsou v rozumné vzdálenosti od hlavního města Reykjavíku a pravidelně sem jezdí turistické autobusy.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - I.
Publikováno: 9.1.2011
Selfoss není nic víc než zastávka na trase kolem ostrova. Hlavní páteř tohoto městečka tvoří islandská nejdůležitější silnice, která nese číslo 1 a umožňuje objet Island kolem dokola (i když v odlehlejších částech země se občas mění na štěrkovou cestu). Lemují ji benzínové pumpy, fastfoody a supermarkety, neboli všechny možné služby, které cestu kolem Islandu usnadňují.

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.


Souvisejicí fotogalerie

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan