www.infoglobe.cz » Island: Drsný kout Evropy III – tajuplná místa na jihu ostrova – VIDEO

Island: Drsný kout Evropy III – tajuplná místa na jihu ostrova – VIDEO

Publikováno: 15.3.2016
Jestli se i vy budete nacházet nedaleko Hveragerði, určitě doporučuji zamířit na jihozápad, kde se asi po 15 minutách jízdy (nedaleko silnice č. 39) nachází lávová jeskyně Raufarholshellir.

Vstup není jasně viditelný ze silnice, najdete ho severovýchodně od ní. Jeskyně je dlouhá 1 350 m, široká a vysoká okolo 10 m. Na začátku jsou ve stropu jeskyně velké díry, kde se v období kolem května stále nacházely veliké hromady sněhu. O pár desítek metrů dál se jeskyně uzavírá a na dně se tyčí ledové stalagmity – čiré rampouchy ze země. Buďte opatrní, protože dno jeskyně klouže. Nezapomeňte si čelovky, abyste si mohli plně užívat atmosféru tajemného lávového tunelu.

lávová jeskyně Raufarholshellir a její ledovcové stalagmity

Další místo, které jsme měli v plánu navštívit, jsme zastihli při západu slunce. Nemohli jsme si vybrat lepší čas. Po hodině cesty východním směrem po silnici číslo jedna se totiž nachází osobitý vodopád Seljalandsfoss. Zvláštní je, že se dá jít pod něj. Proto měl pohled skrz vodopád na západ slunce dokonalou atmosféru. Pláštěnky si však raději vezměte s sebou, sušení věcí je na Islandu problém.

vodopád Seljalandsfoss se loučí se sluncem

Po dalších 30 km východně nejde přehlédnout další chloubu Islandu, 60metrový vodopád Skogafoss na řece Skógá, jehož symetrickým proudem se valí obrovská masa vody. U Skogafossu je pěkné kempovací zázemí – dřevěná bouda se záchody a stolem s lavicemi. Určitě navštivte také muzeum ve vesničce Skogár, kde můžete spatřit kousek lidové kultury a typické islandské baráčky porostlé trávou. Podél řeky Skógá je turistická stezka Skógar - Þórsmörk, která vede přes soutěsku Fimmvörðuháls – Průsmyk pěti kamenných mužíků. Vede mezi dvěma ledovci (Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull). Dalšího dne jsme se průsmykem vydali i my. Stezka vede vpravo podél vodopádu nahoru, dále v krásném kaňonu porostlém mechem a po několika hodinách chůze se dostanete ke sněhu. Cestu celou dobu znepříjemňoval silný vítr, a tak jsme se po čtyřech hodinách vydali co nejrychleji zpět.

řeka Skógá   60metrový Skogafoss

Po 30 kilometrech opět východně se člověk octne na velmi odlišném místě, v oblasti Dyrhólaey, kde nezkrotné vlny omývají útesy. Černý sopečný písek místních pláží je podivuhodný. Díky silnému větru bylo pozorování útesů, vln a ostrůvků příjemnější zpoza okna auta než z okraje útesu. Na nejjižnějším cípu ostrova se dále nachází vesnice Vík, která nabízí pohled na Trollí skály, skalní jehly tyčící se z moře nedaleko od rozervaného pobřežního útesu.

   černý sopečný písek jihu – Dyrhólaeyledovcový jazyk největšího evropského ledovce Vatnajökull

Na Islandu se nachází jedno významné NEJ – největší ledovec v celé Evropě. Jmenuje se Vatnajökull a najdete ho na jihovýchodě ostrova. Naším cílem nebyla ledovcová expedice s mačkami, která je díky agenturám ve Skaftafellu samozřejmě možná. Chtěli jsme se na něj podívat hezky z výšky, proto jsme zvolili krátkou okružní trasu severně od Skaftafellu. Ledovcový jazyk hrál barvami od bílé přes odstíny hnědé po odstíny modré.

ledovcová oblast Jökulsárlón v kontrastu s jeho suchou pevninou

Jökulsárlón je ne nadarmo rájem fotografů   ledová kompozice z Jökulsárlónu

Podél silnice číslo 1 jsou i nadále výhledy na ledovcové jazyky s různými ledovými rybníčky pod nimi. Stačí pouze odbočit z hlavní silnice a na chvíli se zadívat na pomalé pohyby třpytivých kousků ledu v ledovcovém jezeře. Většina návštěvníků si však nenechá ujít hlavní podívanou – Jökulsárlón, což je nádherná ledovcová oblast. Kdo toto místo nenavštívil, jako by na Islandu vůbec nebyl.

z ledových ker mají místní ptáci dokonalý výhled

Už příští úterý budeme v objevování ostrova pokračovat...

GPS: (Jökulsárlón) 64°04'22.7"N 16°13'09.9"W

 

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island: Drsný kout Evropy V – Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka – VIDEO
Publikováno: 29.3.2016
Další část našeho putování začíná na severu ostrova ve fjordu Eyjafjördur, kde se nachází druhé největší město Islandu Akureyri. Město je to pěkné, na pohled bohaté a se studentskou atmosférou. Určitě stojí za to ho navštívit. Dlouhý přejezd na západ k poloostrovu Vatnsnes nám ale žádné speciální zážitky nenabídl.

Island: Drsný kout Evropy IV – další kouzelná místa ostrova – VIDEO
Publikováno: 22.3.2016
V dalším díle našeho seriálu nahlédneme na východ a sever ostrova. Na východě se podél silnice číslo 1 nacházejí rybářské vesničky a vládne zde poklidná atmosféra. Objíždění Východních fjordů bylo velmi zdlouhavé. Byli jsme dezorientovaní nejen kvůli tomu, že je to všude velmi podobné, ale i kvůli husté bílé mlze, se kterou není radno si zahrávat.

Island: Drsný kout Evropy II – z bundy do plavek – VIDEO
Publikováno: 8.3.2016
K objevování Islandu jsme si zvolili cestu okolo celého ostrova. Z Reykjavíku vyrážíme východním směrem, kde je naším prvním cílem národní park Þingvellir (Thingvellir), který je v seznamu světového dědictví UNESCO.

Island: Drsný kout Evropy I – nezaměnitelně svérázný charakter – VIDEO
Publikováno: 1.3.2016
Pokud chcete vycestovat do nějaké nádherné země, která je velmi odlišná od té naší, ale nechcete jet na jiný kontinent, může být Island i vaší volbou. Nachází se poblíž polárního kruhu a je nejzápadnější evropskou zemí. Okouzlí každého turistu – a to hlavně díky přírodním jevům, které se jinde v Evropě najdou jen výjimečně nebo vůbec.

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský


Souvisejicí videa

Island: Západní fjordy, tulení sraz a hon na papuchalka
Na západě ostrova běžně potkáte stádo divokých koní, ale nebojte se, jsou přátelští a taky hodně ...

Island – další kouzelná místa ostrova
I východ a sever ostrova stojí za návštěvu. Na východě je to jedna rybářská vesnička vedle druhé ...

Island – tajuplná místa na jihu ostrova
Na jihu ostrova je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Tím prvním je lávová jeskyně Raufarholshe...

Island – z bundy do plavek
Cesta z Reykjavíku na východ není jen tak ledajaká. Jako první jsme přijeli k národnímu parku Þin...

Island – nezaměnitelně svérázný charakter
Pro poznávání naprosto jiné přírody nemusíte opouštět „starý kontinent“, stačí vyrazit na Island....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 15. 12. 2019
svátek:Radana
dnes:
neděle 15.12.
9 °C
zítra:
pondělí 16.12.
5 °C