www.infoglobe.cz » Island: průvodce zemí ohně a ledu!

Island: průvodce zemí ohně a ledu!

Publikováno: 19.10.2007
Turistický průvodce po Islandu, který se vám pokusí přiblížit nejzajímavější místa tohoto ostrova na konci světa.

Island láká nejedno cestovatelské srdce a v posledních letech se stává stále častěji navštěvovanějším „koncem světa“. Někdy je také nazýván samotným peklem, a to nejen pro svou nehostinnost, ale především pro nezaměnitelnou atmosféru jako z jiného světa, kterou bychom v dnešní době hledali už jen velmi obtížně. I proto se tento ostrovní stát stává vyhledávanou turistickou destinací, prozatím však nehrozí, že by vám na ledovci zkřížila cestu skupinka turistů s marnou snahou nalézt u vody stánek s gyrosem…

Chcete-li tento cestovatelský klenot objevit i vy, mohli by se vám naše rady a postřehy hodit. Záměrně se vás pokusím přehnaně neovlivňovat vlastními dojmy, které jsem získal během nedávno skončené výpravy. Island si vás i tak získá a hned tak nepustí…

Island

Základní údaje… trochu nezáživné, ale mohly by se hodit

Od 1. prosince roku 1918 je Island na Dánsku nezávislým státem, jehož hlavním náboženstvím je protestantská víra.
 
Rozloha: 103 125 km², tím pádem je druhým největším ostrovním státem v Evropě a 104. co se týče rozlohy na světě, což je na úrovni států jako Kuba, Maďarsko, Portugalsko. (Česko je 124.) Jeho břehy jsou od Skotska vzdáleny kolem 800 km, od Norska přibližně 970 km.

Počet obyvatel: 301 931, řadí se tím na 168. místo na světě, má však pouze 3 obyvatele na km², což je na žebříčku hustoty zalidnění až na 221. místě, což je zhruba na úrovni Libye, ale víc než v Austrálii a Mongolsku. (Česko je 77.) 

Jazyk: islandština, mimo Island se však používá minimálně a na ostrově jí nekonkurují žádné jiné jazyky. Neexistují nářečí, což je u země podobné rozlohy a podobně nízké hustoty zalidnění velmi neobvyklé. Islanďané se na základní škole učí dva cizí jazyky, angličtinu a dánštinu.

Hlavní město: Reykjavík, město bylo založeno vikinským osadníkem Ingólfurem Arnarssonem již v roce 874. V 18. století zde byla vybudována křesťanská katedrála a město se stalo významným obchodním a námořním uzlem. Od roku 1904 bylo město poctěno titulem sídelního města vlády ostrova.

Island je rozdělen na 8 správních regionů: Austurland, Hofudhborgarsvaedhi, Nordhurland Eystra, Nordhurland Vestra, Sudhurland, Sudhurnes, Vestfirdhir a Vesturland

Nejvyšší bod: Hvannadalshnjúkur (2 119 m n. m.)
 
Měna: Islandská koruna (ISK) [přibližný kurz 100 ISK = 20 Kč]

Cesta tam (a zpět)

Na Island se můžete dopravit dvěma způsoby – letecky nebo trajektem. Z nedalekých evropských měst, jako je Vídeň či Mnichov létá množství přímých spojů, které jsou často i výhodnější než lety z Prahy. Hodně levně vás může vyjít kombinace letu do Londýna (na letiště Stansted), který nebývá drahý, a dále pokračovat letem z Londýna přímo na Island. Co se týče doby letu (když nebudeme počítat čekání na navazující let), tak například let z Prahy do Kodaně trvá přibližně hodinu a z Kodaně do Keflavíku (cca 50 km od hlavního města Reykjavíku) přibližně 2 h 45 min. 

Příjemný způsob, jak cestovat mezi Skotskem, Dánskem nebo Norskem a Islandem nebo Faerskými ostrovy, je trajekt. Cesta je sice delší, ale můžete zažít příjemné chvíle a přivézt si s sebou vlastní motorové vozidlo. Vyplouvá se většinou z dánského pobřeží, s přestupy v Norsku a na Faerských ostrovech. Na Islandu budete za 4–5 dní. 

Island

Jak se vybavit na cestování a trekking, aby nás toho moc nezaskočilo

Jako hlavní zavazadlo je dobré zvolit kvalitní batoh s přiměřeným objemem, jelikož je hezké mít všeho dost, ale musí se počítat i s tím, že ho budete vlastními silami vláčet přes nekonečné planiny a ledovce. Výhodná je služba igelitového balení na letišti, kde si lze nechat zabalit bagáž do fólie, aby měl člověk jistotu, že se mu nepotrhají popruhy, řemínky apod. Dále je dobré mít s sebou menší batůžek na případné jednodenní výlety a jako příruční zavazadlo do letadla, případně s prostorem na fototechniku. Měly by se do něj vejít věci na převlečení pro případ deště, elektronika > fotoaparát, svačina a pár dalších drobností, nemluvě o mapách, dalekohledu, kompasu atd.

Věci na spaní: teplý spacák (spací pytel na průměrnou noční teplotu 5 °C je ideální v případě, že máte dostatek teplého oblečení, doporučujeme však trochu tepelně odolnější), karimatku, alumatku – izolující spacák od prochladlé země, kvalitní samonosný stan (určitě ne klasické „áčko“) s nepromokavou vrstvou a dobrou ventilací.

Oblečení: nepromokavé oblečení je nutností a v současné nabídce outdoorových materiálů to není problém, je však potřeba dbát i na hmotnost, funkčnost a prodyšnost svrchní vrstvy. Velmi důležité je, aby vám vždy zůstalo jedno suché oblečení na převlečení, protože v případě, že vám oblečení promokne, budete ho těžko a dlouho sušit. Vhodné je tedy skutečně nepromokavé oblečení s membránou – např. Goretex, Aqua-tex apod.

  • dostatek prádla a ponožek (rychleschnoucí trika – syntetické materiály např. moira)
  • trička s krátkým i dlouhým rukávem
  • fleecová bunda, teplá čepice, rukavice
  • dlouhé, pohodlné kalhoty (alespoň dvoje, opět nejlépe z nepromokavého materiálu)
  • plavky pro koupel v teplých pramenech, které jsou vítaným místem relaxace po namáhavém cestování

Obuv: Sandály nebo tenisky, vhodné na chození po městech a na lehké treky + rozhodující je pak mít nejlépe kotníčkovou, nepromokavou a rozchozenou obuv, které bezmezně důvěřujete (lávová pole budete v sandálech jen těžko zdolávat). 

Ostatní vybavení: pas, občanský průkaz by měl sice stačit, ale jistota je jistota, dostatek peněz v hotovosti, během 14denního pobytu byste se měli vejít do rozpočtu cca 250–300 eur, jelikož krom základních potravin, které však povezete většinou s sebou v instantní podobě, nebude výdajů tolik. Případně je možné využít bankomatů a bank ve větších městech, kterých na Islandu skutečně mnoho nenajdete. Sluneční brýle, kapesní nůž (je třeba zabalit do velkého batohu, jinak o něj v příručním zavazadle na letištních kontrolách přijdete), fungující baterku – až budete ve vichru a tmě hledat stan, hygienické potřeby v nejmenší formě, osobní lékárničku, opalovací krém (slunce a pěkné počasí vůbec je na Islandu sváteční věc, ale má zde mnohem větší intenzitu a spálí vás i přes mraky, toť vlastní zkušenost). Vhodné jsou i vodovzdorné krémy na tvář a ruce, příbor (popřípadě hrnek a ešus), vyplatí se mít i dobrý fotoaparát v pevném pouzdře, alespoň základní znalosti a dovednosti fotografa, které si lze rychle osvojit, a nabíječku do auta nebo filmy (v některých kempech lze dobíjet přes klasickou nabíječku), trekové teleskopické hůlky, pláštěnku na batoh (mně osobně se osvědčil opačný způsob a to ten, že do batohu jsem si koupil velký igelitový pytel a do toho jsem si zabalil všechny věci – počasí na Islandu se mění velmi rychle a když z batohu pořád něco vyndaváte, tak je to i praktičtější).

Co se týče dovozu potravin, tak je povoleno dovážet pouze do 3 kg na osobu v ceně do 25 000 ISK, je zakázán dovoz masa a masných výrobků (s výjimkou zcela uvařených), nevařeného mléka a nevařených vajec. Stejně tak sou nastaveny limity i pro alkohol, takže si to nezapomeňte předem zkontrolovat, nejlépe asi na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Proto je nejlepší s sebou vzít instantní potraviny (polévky, pudinky), müsli, oříšky a podobně skladné a kaloricky bohaté potraviny a potravinové doplňky. V obchodech lze poměrně za rozumnou cenu koupit bílý chléb, mléko, sýry a ryby. Ostatní potraviny (např. rýže a těstoviny) jsou drahé asi jako v západní Evropě. Velmi drahé je maso, ovoce a zelenina, tedy to, v čem je Island závislý na dovozu ze zahraničí, který je také relativně nákladný. Jídlo v restauraci, kterých také není na ostrově příliš, stojí cca 1800 ISK (cca 370 Kč), za jídlo v lepší restauraci však zaplatíte i 1000 Kč, za pivo dáte asi 160 Kč. Není nutné dávat spropitné, 15 % je již zahrnuto v účtu.

Pravidla pro zavazadla

V příručním zavazadle nesmí být nic, co by mohlo být použito jako zbraň (nůž, nůžky, pilník apod.). Nesmí tam být prakticky nic kromě cenností, dokladů, elektronických přístrojů a oblečení. U tekutin je nutné si před odletem zjistit aktuální povolené objemy, jedná se i o toaletní přípravky a kosmetiku. Přísný zákaz je převážení plynové kartuše do cestovních vařičů a konkrétně na Island i potravin viz. výše.

Island

Bezvízový styk a potřebné doklady

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandu bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu. Přesto je však doporučeno cestovat na Island s platným cestovním pasem, jelikož i to má své výhody, např. při odbavení, kontrolách a vůbec administrativě během přeletů. Pro občany mladší 15 let, kteří jsou zapsáni v cestovních dokladech svých rodičů, je i tak doporučeno, aby cestovali se svým vlastním pasem. Pro občany ČR není požadováno vízum pro vstup a pobyt na území Islandu, což je také dobrá zpráva. Vízum je však potřeba, pakliže hodláme na ostrově strávit víc jak 3 měsíce pobytu. Podobně optimistické je i zjištění, že od vstupu do EU můžeme být na Islandu (ač Island není členem EU) ošetřeni na základě zdravotního pojištění (placeného v ČR) za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Tedy včetně nutnosti úhrady spoluúčasti v hotovosti, ale i tak doporučuji zajistit si vlastní cestovní pojištění.

Půjčovny aut na Islandu

Pakliže se rozhodnete cestovat po ostrově na vlastní pěst a ne organizovaně s cestovní kanceláří, je rozhodně nejlepší volbou pronajmout si automobil. Postupem času se tento způsob cestování stává čím dál tím víc populárnější, stejně tak i možnosti pronájmu aut jsou na Islandu velké. Půjčoven je dostatek a najdete je i v odlehlých částech Islandu. Věřím, že  projíždět liduprázdné oblasti a nekonečná kamenitá pole mezi horami terenním automobilem je opravdu zážitek. Pokud se rozhodnete cestovat po jihozápadě Islandu, zalidněnějších částech nebo zvolíte objet Island okružní silnicí číslo 1, postačí vám kterýkoli automobil. Jelikož ale mimo jihozápad, Reykjavík a menší města a skoro celou okružní silnici číslo 1 není velké množství cest asfaltováno, je dost pravděpodobné, že vás čeká cestování po šotolině, štěrku a prašných cestách. Velkou část z nich zvládne i klasické silniční auto, ale některé cesty zejména ve vnitrozemí jsou sjízdné pouze terénními vozy.

Ceny pronájmu automobilu nejsou na islandské poměry nijak velké, zejména pokud zvolíte nějaký základní typ vozidla (cca 7000 Kč na týden). Doporučuji však nákladnější, ale do terénu rozhodně užitečnější offroad, který však vyžaduje jisté řidičské dovednosti, ale stojí to za to.

Island

Podnebí na Islandu

Island leží v blízkosti centra tlakové níže a přes svou severní polohu má díky teplým vodám Golfského proudu mírné klima. Teplé vody ohřívané Severoatlantským proudem a jihozápadními větry, které vanou od Atlantiku, způsobují, že na jižním a západním pobřeží Islandu jsou mírnější zimy než například v New Yorku nebo Curychu. Nepříjemnou stránkou tohoto teplejšího vzduchu je, že v kombinaci se studenými polárními vodami a horským pobřežím kondenzuje vodu, což má za následek četné srážky, jejichž  roční úhrn je na jihu a JZ 1000 až 3000 mm podle nadmořské výšky, na severu a východě pouze 300–500 mm. V lednu se v Reykjavíku vyskytují v průměru jenom tři slunečné dny. V červenci je to jenom jeden den. Období prudkých dešťů se silnými větry (nebo sněhové přeháňky v zimě) se střídají s oblačnou oblohou, mrholením, mírným větrem a mlhou. To vše vytváří dost nepříjemné počasí, které však jen dotváří atmosféru „konce světa“. Přesto v posledních letech, zároveň s celkovým oteplováním, bývá na Islandu v létě skoro jasná obloha, i když je chladno. Vnitrozemí bývá slunečnější než pobřeží, ale je zde silný vítr, který může rozpoutat ledové nebo písečné vichřice. 

Island

Kempy

Některé kempy jsou velmi dobře vybavené, některé jsou jednodušší. Cena za noc se pohybuje kolem 1600 Kč za chatku. Můžete spát ale i ve stanu za cca 300 Kč. Po zaplacení dostanete malou nálepku, kterou je potřeba si přilepit na stan (nejlépe na ukotvující provázek). Stanovat na černo v kempech nedoporučuji, protože každý kemp má svého správce a ten nálepky kontroluje. Téměř ve všech kempech jsou k dispozici toalety, sprchy a umyvadla (i na mytí nádobí). Po zaplacení „kempovného“ máte vše k dispozici zdarma. Občas se platí za teplou vodu ve sprchách – je to na principu automatu na mince, které se vhazují do kovové krabičky u sprchy a poté vám začne téct teplá voda. V některých kempech je možné si i za poplatek vyprat. 
 

Důležité kontakty

Honorární konzulát Reykjavík
Honorary Consulate of the Czech Republic,
Breidavík 89, Reykjavik 112, Iceland
tel: 00354/5680275
Tísňová linka na Islandu – 112

Kam na Islandu?

Hlavní město Reykjavík

Hlavní dominantou města je kostel Hallgrímskikja, který se začal stavět v polovině 20. století. Vnitřek kostela stojí za zhlédnutí, navíc je zde možnost výhledu ze 75 m vysoké věže, do které se dostanete výtahem (po schodech se bohužel nesmí). Z této vyhlídky uvidíte celý Reykjavík. Další zajímavá místa k navštívení ve městě: Dům Höfdi – místo, kde se konají oficiální recepce a jiné společenské události. V roce 1986 se tu uskutečnilo setkání mezi prezidenty Reaganem a Gorbačovem. Show Volcano – dvouhodinové promítání o geologickém vývoji země. Národní muzeum – doporučuji zejména těm, kteří se zajímají o severskou kulturu a islandskou historii. Berhöftstorfan – komplex starých venkovských dřevěných domů, nejstarší pocházejí z konce 18. století. 

kostel Hallgrímskirkja  pohled z kostelní věže na přístav  Island

Pingvellir

Na široké a místy zalesněné pláni obklopené vrcholy hor a největším jezerem v zemi, Pingvallavatnem (skoro 84 km2), najdete mnoho přírodních lákadel jako kaňony, jeskyně, potoky, prameny vodopády a jezírka. Většina historických budov zabírá jen malou část parku a zbytek patří přírodě. Planinu křižuje mnoho stezek, které vedou nádhernou přírodou a lesy k zajímavým místům. Z hlediska dějin je Pingvellir nejdůležitější místo Islandu, protože zde byl v roce 930 založen Alping neboli parlament (nejstarší na světě).

Island   Island Island   Island

Geysir (gejzír)

Všechny chrlící horké prameny byly pojmenovány právě podle místního „Velkého Geysiru“. Okolo této hlavní atrakce (kde bohužel narazíte na spoustu turistů) je ještě několik menších tryskajících gejzírů a nedaleko odtud se nachází i termální prameny a potoky s teplou vodou. 

vodopád Gulfoss

Vodopád Gulfoss se nachází nedaleko Geysiru a je to místo, kde řeka Hvitá (Bílá řeka) padá v kaskádách vysokých 32 m do kaňonu, který je hluboký 70 m a 2,5 km dlouhý.
 Island   Island

město Akureyri

Akureyri, 250 km severovýchodně od Reykjavíku, je nejlepším příkladem urbanismu na Islandu. V tomto malém a úhledném městečku, které je usazené pod věčně zasněženými vrcholky, není nouze o slunečné dny. Místní podnebí svědčí různé vegetaci a v květináčích a na zahrádkách podél ulic rostou různobarevné květy. Ve zdejších botanických zahradách najdete rostliny z Afriky, Středomoří, Číny, Aljašky, Grónska atd. 

Grenjadarstadur

Zde se nachází kostel a farma z konce 19. století. V budově farmy s typickou drnovou střechou je umístěno lidové muzeum, takže zde uvidíte, jak tu žili lidé před cca 130 lety. 

přístav Husavík

Husavík je známý především organizovanými lodními výlety za pozorováním velryb (tato oblast je opravdovým rájem kytovců). Ještě před samotným lodním výletem bych doporučil navštívit místní velrybí muzeum Hvalamidstödin a nedaleký kostel Húsavíkurkirkja. Možný je i výlet na vzdálenější ostrov Flatey za pozorováním ptáků – papuchalků.

kostel v Husavíku

kaňon Jökulsá

Je součástí národního parku s nevyslovitelným názvem – Jökulsárgljúfur, což v překladu znamená „kaňon ledovcové řeky“. V průvodcích se o něm mluví jako o „Grand kaňonu Islandu“. V parku narazíte na březové lesy, bizarní skalní útvary, čedičové útvary a hlavně vodopády. Na jižním konci parku je nejmocnější vodopád Evropy Dettifoss, kterému se přezdívá Niagara Evropy (je vysoký 44 metrů a protéká jím 500m3 vody za vteřinu). Pěkný výhled nabízí také tzv. červené kopce, kde když budete mít štěstí na počasí, uvidíte krásná panoramata.

Island   Island Island   Island

jezero Mývatn

Většina okolí jezera Mývatn (s rozlohou 37 km2 a průměrnou hloubkou 2,5 km) je vulkanického nebo geotermálního původu, takže jsou zde k vidění nádherná panoramata. Jediná (ale dost zásadní) nepříjemnost u jezera Mývatn je přítomnost neodbytných hejn pakomárů. Naštěstí, i když se vám tento hmyz dostane skoro všude – do očí, nosu, uší a pusy, nebodá. Před tímto obtížným hmyzem se lze ubránit pouze speciální síťkou na hlavu. Osobně mám odzkoušený i jiný způsob, který pomáhá – hmyz útočí na nejvýše „položené“ místo člověka nebo zvířete, takže když při chůzi zvednete ruku, hmyz bude nalétávat na vaší dlaň a prsty.

Island

islandské vnitrozemí

Při cestování v pustém a rozsáhlém islandském vnitrozemí si můžete připadat jako v Tibetu, Mongolsku nebo na Měsíci. Setkáte se zde s opravdovou divočinou, kde nejsou žádná ubytovací ani turistická zařízení, mosty ani záruka pomoci, kdyby se vám něco stalo nebo se porouchalo auto. Na některých úsecích dokonce neexistují ani žádné cesty. Na cestě vnitrozemím se můžete dopravit k ledovci Vatnajökull, největší evropské geotermální oblasti Kverkfjöll, sopečnému pohoří Askja, lávovým a černým písečným polím a k oblasti barevných hor – Landmannalaugar. 

Island   Island Island   Island

Island   Island

Trek:  Landmannalaugar – Hrafntinnusker – Álftavatn – Emstrur – Pórsmörk

Čtyřdenní trek z Landmannalaugaru do Pórsmörku (nebo opačně) je asi nejlepší pochod, který může Island nabídnout. Zvládne ho každý, kdo je ve slušné fyzické kondici. Většina lidí jde ze severu na jih, protože severní konec treku je položen výše. Na každý den vychází zhruba 15km trasa. Ačkoli se můžou zdát některé části treku náročné (chůze po hřebenech v deštivé vánici, překonávání brodů, lezení do hor apod.), chtěl bych upozornit na velmi chladné a zejména větrné noci, které na vás v noci „zaútočí“. Byl jsem svědkem, jak kamarád postavil stan a hned nato jsme za ním běželi asi 200 metrů, protože mu ho vítr prostě odfoukl. Takže zatěžkávat si kolíky od stanu těžkými kameny je na tomto treku samozřejmostí. Chladné noci nepodceňte – vyplatí se spát s čepicí na hlavě i s vícero ponožkami na nohou (samozřejmě záleží, jak kvalitní spacák si s sebou budete brát). Ještě pár rad ohledně brodů, které vás na tomto treku čekají. I když budete mít vodu po kolena a uvidíte na dno řeky, nazouvejte si sandále – šlápnutí na ostrý kámen vůbec není příjemné. Pokud se hladina řeky zvýší a vodu budete mít po pás, nezapomeňte si rozepnout „bederák“, protože v případě uklouznutí se můžete i utopit. 

Pokud nepůjdete s průvodcem, je dobré si zakoupit mapku oblasti, ve které se trek nachází. Jinak informace o stezkách získáte u správců chat v Landmannalaugaru, Pórsmörku, Álftavatnu nebo i v Reykjavíku.

Z Landmannalaugaru do Hrafntinnuskeru

Stezka začíná  za chatou Landmannalaugar a vede přes lávový tok Laugahraun, po kterém stoupá ryolitovými vrchy u Brennisteinsalda. Pokračuje dál přes vyšší a osamělé ryolitové kopce, po kterých klesá k poli u Stórihveru (Velký horký pramen). Za Stórihverem stoupá stezka přes pole lesklých hromádek obsidiánu a přes slatiny věčně pokryté sněhem. Hned jak projdete kolem průsmyku, uvidíte chatu Hrafntinnusker.

 

Island  Island  Island

Island

Z Hrafntinnuskeru do Álftavatnu

Z Hrafntinnuskeru klesá stezka přes potok, přechází přes souběžné ryolitové vrchy a sněhové mosty, po kterých začíná stoupat k dalšímu hřebenu, který je hustě pokrytý horkými prameny a fumaroly. Stezka potom stoupá a klesá přes vrcholy, jejichž výška se postupně snižuje od údolí Álftavatn. Zde se vám naskytne další nádherný výhled na Tindfjallajökull, Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull, stejně tak i na dolní vulkanické útvary. Až překonáte další potok ve spodní části svahu, cesta se vyrovná a navazuje na stezku pro terénní vozidla pokračující přes zelenou planinu k Álftavatnu. Tam narazíte na dvě chaty. V té větší je k dispozici voda, popřípadě si ji můžete natočit u venkovní pumpy. Ta se ale na konci léta zavírá, tažke jediným zdrojem pak zůstává potok.

 

Island

Island  Island  Island

Z Álftavatnu do Emstruru

Šest kilometrů jižně od Álftavatnu navazuje stezka na cestu F210, sjízdnou pro terénní vozidla. Necelý 1,5km od chaty je potok, který musíte přebrodit. Je to nejmenší z toků, které vás ještě čekají. Od tohoto místa stezka prudce sotupá několik kilometrů a potom klesá do krásné oázy Hvanngil, kde překonáte další potok po jednom z přechodů pro chodce (mostíku). Jakmile přejdete vodní tok Kaldaklofkívsl, ocitnete se na rozcestí. Dáte se směrem, kterým ukazje značka „Emstrur/Fljósthlíd“. Několik metrů na jih od rozcestí se budete muset přebrodit po kolena hlubokým potokem Blájfjallakvísl. Stazka vás pak zavede do pustiny pokryté černým pískem. Po 5km dojdete k další překážce, a to kalné řece Innri-Emstruá. Část ledovcové bystřiny je přemostěna, ale v období vysoké vody, zejména po vydatných deštích nebo slunečním období, se budete muset přebrodit kanálem v ústí řeky, kde voda dosahuje až po kolena. Po překonání této překážky půjdete pustinou připomínající saharskou poušť. Přibližně po dvou hodinách dorazíte k chatě Emstrur.

Island   Island

Makrafljótsglúfur

Od chaty Emstrur se můžete vydat na krátkou procházku k rokli Markafljót. Je stejně uchvatná jako známější Jökulsárgljúfur na severovýchodním Islandu.

Island   Island

Z Emstruru do Pórsmörku

Od chat v Emstruru pokračuje stezka přes malé vřesoviště, potom prudce klesá a hned pod ledovcem Entjökullem – po malém mostě – přechází tok Fremri-Emstrurá. Dále pomalu stoupá na náhorní plošinu, odkud je občas výhled na Makrafljótsglúfur. Dalším mezníkem je Ljósa (Řeka světla), přes kterou vede most v místě, kde voda protéká 2 m úzkou štěrbinou. Za dalším kopcem je nepřemostěná řeka Prongá, kterou se musíte přebrodit. Dalši trasa na druhém břehu není dobře vyznačená. Pokračujete kolem březového háje až k rozcestí, kde se dáte směrem vlevo na Pórsmörk (vpravo vede cesta do Húsadaluru). Kempování je povoleno jenom v okolí chat.

 

Island  Island  Island

Island 

Text: PR, J. Štantejský

Foto: J. Štantejský

Aktualizace textu v r. 2018

 

rossyservice 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island: The Golden Circle
Publikováno: 2.1.2011
The Golden Circle – tak se dohromady říká třem místům, která na Islandu nejvíce přitahují turisty. Dají se objet za jeden den, ba dokonce i za pár hodin, jsou v rozumné vzdálenosti od hlavního města Reykjavíku a pravidelně sem jezdí turistické autobusy.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - II.
Publikováno: 16.1.2011
Cestou po islandském jihu dále na východ se nejdříve v dálce a poté čím dál, tím blíže k pobřeží začínají zvedat zelené kopce a s nimi přichází i vodopád. Pro většinu turistů je to jeden z prvních, který na Islandu spatří, ale vodopádů je tu víc než dost.

Island: Cesta jihem po silnici č.1 - I.
Publikováno: 9.1.2011
Selfoss není nic víc než zastávka na trase kolem ostrova. Hlavní páteř tohoto městečka tvoří islandská nejdůležitější silnice, která nese číslo 1 a umožňuje objet Island kolem dokola (i když v odlehlejších částech země se občas mění na štěrkovou cestu). Lemují ji benzínové pumpy, fastfoody a supermarkety, neboli všechny možné služby, které cestu kolem Islandu usnadňují.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.


Souvisejicí fotogalerie

Metamorfóza ledu – neznámý pohled
V dnešní fotogalerii vás zavedeme do fascinujícího světa ledu. Nahlédnete na různorodosti, svéráz...

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X