www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě XIII.

Island - setkání na jiné planetě XIII.

Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

21. 8. 2013

Glymur, Reykjavík

Vodopád Glymur je díky své výšce 198 m nejvyšším na ostrově. Není moc mohutný, na objemu získává na jaře při tání sněhu nebo po dešti, respektive za deště, který je právě masivní až dost. Zdroj vody čerpá z jezera Hvalvatn, poté putuje do hlubokého kaňonu. Cesta k němu vede údolím Botnsdalur.

Cestou chvíli tápeme, až konečně dorážíme na parkoviště, odkud vede cca 5 km dlouhá cesta k vrcholu vodopádu. Možností jak vystoupat vzhůru je několik, s rozdílnou obtížností. Skupina se tedy dělí na 4 party. Začnu tou poslední, v té jsme já a pár dalších, kteří výstup nebudou absolvovat. Nyní pěkně od začátku: 1. družstvo - zvané vlčáci, volí trasu po pravé straně vodopádu, která zahrnuje i brodění řekou, 2. družstvo - klasika, svižný výstup po levé straně vodopádu, 3. družstvo - pohodáři, pomalejší výstup po levé straně vodopádu bez brodění. Všichni, kteří se na cestu vydali, svůj úkol zvládli a vrcholu dosáhli, bohužel v opravdu velkém lijáku, takže postupně se vracejí zcela promočení a unavení parťáci. Jiřinka dokonce tvrdí, že zdokumentovala, jak vodopád padá vzhůru. Ti, kteří zůstali, se původně chtěli projít stejným směrem, jen část cesty, avšak počasí nás v podstatě uvěznilo v autobusu, a tak jsme si vyprávěli příběhy z předcházejících cest.

Reykjavík

Vracíme se zpět do Reykjavíku a odpoledne následuje prohlídka města. Z kempu nás odváží autobus směrem k centru. Reykjavík je nejseverněji položeným hlavním městem světa. Název města v překladu znamená Kouřová zátoka.

První zastávkou je kolosální bílá betonová katedrála  Hallgrímskirkja, která je díky své výšce 74,5 m dominantou města. Chrám je jednou z nejvyšších staveb na Islandu. Jeho stavba trvala téměř čtyřicet let, dokončen byl až v roce 1986. Architektem byl Guðjón Samúelsson. Zády ke katedrále stojí socha Leifa Erikssona, objevitele Ameriky. Sochu městu darovaly v roce 1930 USA k tisícímu výročí trvání islandského parlamentu. Luteránský kostel je to opravdu velkolepý a nepřehlédnutelný z velké dálky.

Hallgrímskirkja

Odtud míříme k moři na nábřeží Sæbraut prohlédnout si známou sochu Sluneční poutník, která je další výraznou atrakcí města. Sun Voyager - islandsky Sólfar, je ódou na slunce, evokuje cesty za poznáním, svobodu a touhu objevovat nové. Plastika představuje vikingskou loď, jejímž autorem je Jón Gunnar Árnason.

Vracíme se do ulic města, konkrétně do komerční tepny Laugavegur (cesta termálního pramene), kde uspokojíme i své nákupní touhy. Tato ulice je plná velkých obchodů, butiků a s lákavou nabídkou přívětivých kaváren, restaurací a barů. Samozřejmě že neodoláme a na chvilku posedíme a vychutnáme si místní atmosféru, než se vydáme zpátky do kempu.

Počasí se opět vrací k té ranní variantě, prší, prší, respektive proudy deště nás opět uvězní v autobusu, kde výjimečně i povečeříme. Večer je připraveno přátelské posezení ve společenské místnosti, kde se více seznámíme s novou partou cestovatelů, kteří se k nám připojili. Nesmí chybět kytara a pěkné písničky.

22. 8. 2013

Zlatý okruh, Þingvellir, Alþingi; Strokkur, Geysir; Gullfoss; Skálholt

Dnes je pod mrakem a zatím neprší. Zlatý okruh, který máme v plánu navštívit, je široký okruh zasahující na východ od Reykjavíku a zahrnuje mnohé z nejznámějších islandských zajímavostí. Spadá sem Þingvellir, náboženské centrum Skálholt, Geysir, po kterém mají všechny podobné úkazy na celém světě své jméno, a majestátní Gullfoss.

Þingvellir, naše první zastávka. Nachází se zde jeden z největších geologických zlomů na světě, příkopová propadlina, která označuje místo, kde se od sebe oddělují severoamerická a euroasijská kontinentální deska. Zrovna na tomto majestátním místě se v desátém století poprvé v historii sešli islandští kmenoví náčelníci, kteří zde formálně přijali společné zákony, a položili tak základy národní identity. Příkopová propadlina prochází celým Islandem, avšak v tomto místě je nejvíce hmatatelná. 4 metry široký a 40 metrů hluboký zářez do země lemují čedičové útvary, které probíhají v délce 16 kilometrů. Celá tato oblast byla roku 1930 vyhlášena národním parkem.

Pokračování v dalším díle...

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XVI.
Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

Island - setkání na jiné planetě XVII.
Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XIX.
Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island: Drsný kout Evropy I – nezaměnitelně svérázný charakter – VIDEO
Publikováno: 1.3.2016
Pokud chcete vycestovat do nějaké nádherné země, která je velmi odlišná od té naší, ale nechcete jet na jiný kontinent, může být Island i vaší volbou. Nachází se poblíž polárního kruhu a je nejzápadnější evropskou zemí. Okouzlí každého turistu – a to hlavně díky přírodním jevům, které se jinde v Evropě najdou jen výjimečně nebo vůbec.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 24.4.2016
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

Island - setkání na jiné planetě XV.
Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…


Souvisejicí fotogalerie

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...

Island - Trek 2007
foto: Jakub Štantejský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C