www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě XIV.

Island - setkání na jiné planetě XIV.

Publikováno: 22.2.2015
Jsme na prohlídce největších geologických zlomů, na místě, kde islandští kmenoví náčelníci přijímali společné zákony.

22. 8. 2013

Zlatý okruh, Þingvellir, Alþingi; Strokkur, Geysir; Gullfoss; Skálholt

Prohlídku zahajujeme v návštěvnickém centru, kde si můžeme poslechnout různé videonahrávky, ze kterých se dovídáme více o historii Þingvelliru. Odtud se vydáváme kaňonem Almannagjá dolů až ke stožáru. Zde vykladač práva prezentoval islandské zákony všem shromážděným. Není jisté, zda se právě tady konala ona pověstná shromáždění, ale je to velmi pravděpodobné. Cesta kopíruje tok řeky Öxará a přivádí nás až pod dvacet metrů vysoký vodopád obdobného jména Öxarárfoss.

Öxarárfoss

Řeka se dále stáčí ke kostelu a poté mizí v jezeře. Někde v tisku jsem vyčetla, že jezírka pod vodopádem se v minulosti používala pro vykonání trestu - popravu utopením - pro ženy, které byly odsouzeny za čarodějnictví nebo sexuální přečiny. Od vodopádu směřujeme do údolí, překonáváme řeku Öxará a pokračujeme k malebnému a nesmírně čistému jezírku přání Peningagjá, mnozí návštěvníci do jezera házejí drobné mince a věří, že se jim splní i ta nejtajnější přání. Kousek od jezírka můžeme navštívit neokázalý kostel, jenž pochází z roku 1859. S kostelem sousedí hospodářské budovy, které se nyní užívají jako škola a domov kostelníka, který je rovněž správcem národního parku.

Peningagjá

Alþingi - Valné shromáždění

Islandští kmenoví náčelníci roku 930 přijali norské právo a téhož roku se na shromáždění v Þingvelliru  konalo vůbec první Valné shromáždění. Alþingi se scházel každé léto po dobu dvou týdnů a účast byla povinná. Nicméně v té době se náčelníci scházeli dobrovolně a měli zájem na řešení různých sporů a posunutí státnosti výše. Shromáždění koordinoval vykladač práva a zákony samotné přijímala Zákonná rada. Ohromným úspěchem bylo například přijetí křesťanství. Svou důležitost ztratil Alþingi ve třináctém století, vykladač práva byl zrušen a soudům byla odebrána legislativní pravomoc. Poslední shromáždění se zde konalo roku 1798. Přesto si toto místo zachovalo svou důležitost i ve dvacátém století a 17. června 1944 zde byla vyhlášena nezávislost na Dánsku a vznik Islandské republiky.

Þingvellir, kostelÞingvellir, kostel

Celou procházku bychom si jistě lépe užili za sluníčka, které nám tentokrát nepřálo, a skoro celou cestu jsme absolvovali v pláštěnkách. Každopádně to zde na vás dýchá zvláštní atmosférou.

GeysirGeysirGeysir

Vydáváme se dál směrem ke Geysiru. Horké prameny Geysiru o sobě dávají vědět už na míle daleko od míst, kde se vybuchující horká jezírka nacházejí. K nebi stoupají páry, které vás neomylně dovedou až k další atrakci ostrova. Oblast je aktivní již po tisíce let, ale polohy pramenů se různě mění, závisí to na pohybu geologických spojů. Vědci se stále dohadují, co vlastně výbuchy způsobuje, jisté vysvětlení zatím není. Teplota podzemní vody dosahuje až 125 °C, i zde je obezřetnost na místě a není záhodno se odchýlit od doporučených tras. Největším lákadlem pro turisty je stále samotný Geysir, který v době své aktivity chrlil vodní sloupec až do výšky sedmdesáti metrů. Již desítky let bohužel není aktivní, nicméně k drobným projevům činnosti začalo docházet po zemětřesení v roce 2008. Pozornost návštěvníků je nyní upřena více k sousednímu gejzíru Strokkur, jehož vodní sloupec dosahuje každých několik minut cca třiceti metrů. Je velice zajímavé pozorovat celý proces před samotným výbuchem - nejdříve se na jezírku vytvoří jakási bublina, která se neustále nadouvá, až po několika minutách praskne a uprostřed vytryskne onen obrovský sloupec vody.

Geysir

Řeka Hvítá nás poté doprovází k 6 km vzdálenému vodopádu Gullfoss. Zlatý vodopád vás určitě uchvátí svou mohutností a za slunečného počasí vám naservíruje jednu duhu za druhou. To štěstí jsme si také užili, protože konečně se mraky rozptýlily a sluneční paprsky ozářily toto přírodní divadlo. Samotný kaňon je 2 km dlouhý a je vsazen do čedičové stěny. Vodopád má zajímavý tvar a je vlastně dvojitý, první katarakt je dlouhý deset metrů a poté se prudce lomí v úhlu devadesát stupňů, aby následně prudce padal na dno kaňonu. Podél celého vodopádu vede v létě velmi dobře přístupná cesta, během které se můžete náležitě pokochat pohledy na valící se masu vody. Vodopád je také oblíbeným místem pro fotografy, kteří zde mají spoustu příležitostí zachytit tento přírodní úkaz.

Gullfoss

Poslední naše dnešní zastávka je sídlo islandských biskupů - Skálholt. Kostel býval sídlem biskupství již od roku 1056 n. l. Později byla postavena dřevěná katedrála, prostředky na její výstavbu byly získány z výnosů z půdy. Po dlouhá léta byl Skálholt centrem vzdělanosti. Bohužel v osmnáctém století došlo k velkému zemětřesení, po kterém se biskup přestěhoval do Reykjavíku. Kostel byl znovu obnoven a vysvěcen v roce 1963. I toto místo určitě patří k historii této severské země a stojí za návštěvu.

SkálholtSkálholt

Tímto je náš dnešní program naplněn a zůstává pouze cesta do nového kempu. Ubytování bude v místě zvaném Hveragerði.

Gullfoss

V příštím díle vás zavedu k vodopádu Seljalandsfoss a dál na Vestmanské ostrovy.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě XV.
Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

Island: Drsný kout Evropy I. – nezaměnitelně svérázný charakter – VIDEO
Publikováno: 13.1.2023
Pokud chcete vycestovat do nějaké nádherné země, která je velmi odlišná od té naší, ale nechcete jet na jiný kontinent, může být Island i vaší volbou. Nachází se poblíž polárního kruhu a je nejzápadnější evropskou zemí. Okouzlí každého turistu – a to hlavně díky přírodním jevům, které se jinde v Evropě najdou jen výjimečně nebo vůbec.

Island - setkání na jiné planetě XIX.
Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island - setkání na jiné planetě XVI.
Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

Island - setkání na jiné planetě XVII.
Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X